Głoska r.doc

(59 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH Z ELEMENTAMI LOGORYTMIKI

Jolanta Krzcińska

 

 

SCENARIUSZ  ZAJĘĆ  LOGOPEDYCZNYCH  Z  ELEMENTAMI LOGORYTMIKI

 

 

Diagnoza logopedyczna: dziecko z dyslalią (pararotacyzmem r→l)

 

Etap terapii: Ćwiczenia przygotowujące do wywołania głoski „r” (ćwiczenia pionizacji języka,

                     różnicowanie głosek: „r, l, j

Temat: „Wycieczka”

 

Cele operacyjne:

Ø      Dziecko usprawniania narządy mowy,

Ø      ćwiczy słuch fonemowego,

Ø      realizuje ruchem określony rytm,

Ø      rozwija koordynację wzrokowo- ruchową, pamięć słowną, koncentrację uwagi, spostrzegawczość,

Ø      wypowiada tekst  lub  śpiewa w  połączeniu   z prawidłowym  oddechem i  dobranym  ruchem

 

Metody: zabawowa, zadań stawianych do wykonania, naśladowcza, Pedagogika Zabawy

 

Pomoce dydaktyczne: ryż preparowany w płytkiej misce, zabawka miś, obrazki pojazdów, obrazki na których jest: róża, radio,  rogal, lody, lalka, laska, jagody, jarzyny, jajka (I grupa)

ryba, robot, ryba, lusterko, lizak, lampa, jaskinia, jeleń, jabłko (II)

rakieta, ręka, lampa, rak, latawiec, jeżyny (III), wykropkowany obrazek grzyba , krasnoludek z papieru, słomka, piosenki: „Tańczymy labada”, M. Bogdanowicz z „Ruch i piosenka dla najmłodszych”; „Gimnastyka”,„My jesteśmy krasnoludki”, M.Bogdanowicz, D. Szlagowskiej z  „Piosenki do rysowania”

 

 

PRZEBIEG  ZAJĘĆ

 

 

Rodzaje ćwiczeń

I część wstępna

1.      Nawiązanie kontaktu z

dzieckiem (zabawy

ruchowe,

rytmiczne,

   logorytmiczne)

 

 

 

 

 

 

 

 

2.      Ćwiczenia

usprawniające narządy

     artykulacyjne

    (język, wargi,

   podniebienie)

Zabawy:

„Powitanie” ( z Ped.Zabawy) Witają się części ciała (dziecka i logopedy): dłonie, łokcie, kolana, stopy, plecy, brzuchy itp.

 

„Przedstawiam się” Logopeda mówi „jestem Jo-la” i rytmicznie wyklaskuje, wytupuje, uderza o kolana itp. swoje imię, a potem dziecko przedstawia siebie w podobny sposób, dzieląc swoje imię na sylaby

 

„Gimnastyka”- dziecko dotyka wymienianych w tekście części ciała próbując nadążyć za tempem

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

kolana, pięty, kolana, pięty

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

oczy, uszy, usta, nos

 

Zabawy - naśladowanie logopedy ( Logopeda mówi tajemniczo, że czeka nas na niby wycieczka ale przed wyjazdem powinno coś się zjeść itd)

„jak pachnie- wciąganie zapachu nosem jak najdłużej, a potem wydmuchiwanie powietrza ustami (ćwiczenie oddechowe)

„śniadanie”- chwytanie ziarenek preparowanego ryżu językiem,

„ale dobre”- mlaskanie czubkiem i środkiem języka oraz oblizywanie warg górnej i dolnej

„myjemy zęby”:

- oblizywanie zębów,

- dotykanie językiem zębów górnych i dolnych,

- liczenie językiem zębów (usta szeroko otwarte),

- przeciskanie języka między zębami,

-masowanie czubkiem języka wałka dziąsłowego i podniebienia

-płukanie buzi i  gardła tzw. gulgotanie

II zasadnicza część zajęć

1.      Ćwiczenia

    usprawniające

     artykulację

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.      Ćwiczenia oddechowe

 

 

 

 

3.      Zabawa logo-rytmiczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.      Ćwiczenia słuchowe-

     różnicowanie

     głosek

     [r],[l],[j]

 

 

 

5.      Ćwiczenie słuchowe

(Prowadzący mówi do dziecka, że już jesteśmy gotowi do wyjazdu na który weźmiemy twojego ulubionego misia i bardzo się cieszymy z tej wycieczki) Zabawa pt.„cieszymy się, że jedziemy na wycieczkę i zaśpiewamy sobie” -wymawianie sylab (poruszanie jedynie językiem, nie brodą, usta szeroko otwarte)

la, la, la                  lo, lo, lo

le, le, le                  lu, lu, lu                       li, li, li

 

Zabawa wsiadamy do”:

autobusu- parskanie wargami,

samochodu- wymawianie dddd

tramwaju- wymawianie ttttt

na motor- parskanie językiem między wargami

pociąg-tdtdtdtd

 

(L- Jesteśmy już na miejscu i powąchajmy jak pachnie las itd.) Zabawa „jak pachnie las” –wciąganie powietrza i wypuszczanie z otwartymi ustami i ćwiczenie oddychania przeponowego pt. „huśtamy misia” –dziecko leżąc na plecach, kładzie zabawkę na brzuchu i wykonuje rytmiczne wdechy i wydechy tak by miś się poruszał

 

(Zmęczyliśmy się długą podróżą, to teraz się  zabawimy) Zabawa z piosenką „Tańczymy labada” 4/5 razy, a na następnych zajęciach można powracać do zabawy (Labada wymawiamy z akcentem na pierwszej sylabie)

 

Tańczymy la-ba-da, la-ba-da, la-ba-da              

Tańczymy la-ba-da małego walczyka         hej   

           

Prowadzący z dzieckiem chodzą w kole, trzymając się za ręce, a gdy skończą śpiewać, zatrzymują się i logopeda zadaje pytanie- „rączki były”, a dziecko mówi „tak”, prowadzący -„a brzuszki”, dziecko odpowiada „nie” i bawią się dalej ale teraz trzymając  się za brzuch towarzysza zabawy Potem za kolana, plecy, głowę

 

(L-po drodze, na wycieczce widzieliśmy różne rzeczy i spróbujemy  je podzielić na trzy części dla Ciebie, dla  mnie i twojego  misia)

I ćwiczenie- grupowanie obrazków, których nazwy zaczynają się na daną głoskę (logopeda mówi nazwy, a dziecko wybiera i segreguje obrazki na trzy grupy)

 

II- dziecko kończy słowo (prowadzący  podaje pierwszą sylabę ra- , a dziecko dodaje – kieta  /rakieta/

 

Dziecko „ocenia” wypowiedzi prowadzącego, który wymawia nazwy przedmiotów dobrze i źle (w zmiennej kolejności) np. rakieta- lakieta, jęka -ręka, lampa-jampa, rak-lak Kiedy logopeda mówi właściwie dziecko klaszcze w dłonie.    

(Na stole są obrazki wyrazami, które są poprawnie wymawiane)

III część końcowa

1.   Ćwiczenie

      graficzne i

      oddechowe

 

 

2.      Nagrodzenie

       dziecka   i

       zadanie do

       domu oraz

       zabawa z

       piosenką na

        pożegnanie

 

 

( L opowiada b. tajemniczo- w lesie jest dużo grzybów....i czasami możemy spotkać pod nimi  krasnoludki itp. ) Zabawa pt. „Muchomor”- narysowanie przez dziecko  po śladzie grzyba i za pomocą słomki umieszczenie na kapeluszu rozsypanych kropek, tak by powstał muchomor, a potem naklejenie ich

 

Logopeda przygotował małego krasnoludka z kolorowego papieru i proponuje aby dziecko dokleiło go do obrazka, a w domu dorysowało kolegów krasnoludka i pokolorowało obrazek, a ramkę ozdobiło („pod okiem rodzica”) szlaczkami litero-podobnymi, wymawiając przy tym różne dźwięki

.....ttt, /// ddd, ^^^ dda, * ddo, ||| teda, \\\ tedo

 

Zabawa do piosenki „My jesteśmy krasnoludki” Dziecko próbuje za prowadzącym śpiewać elementy powtarzające się w piosence np. hopsa-sa, oj tak tak .oraz pokazuje wraz z nim treść za  pomocą opowieści  ruchowej.

 

My jesteśmy krasnoludki hopsa-sa, hopsa-sa

Pod grzybkami nasze budki, hopsa-sa, hopsa-sa

Jemy mrówki, żabie łapki, oj tak tak, oj tak tak

A na głowach krasne czapki, to nasz znak, to nasz znak

Gdy ktoś zbłądzi to trąbimy, tru -tu -tu, tru-  tu- tu

Gdy ktoś senny to uśpimy lu- lu- lu, lu- lu- lu

Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka ojo -joj,ojo –joj

To zapłacze niezabudka aja-jaj, aja-jaj

 

 

 

 

 

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin