W_cyrku.pdf

(1532 KB) Pobierz
scenariusze zajęć
Anna Bogusz
W cyrku
Cele ogólne:
scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców dla cztero- i pięciolatków
integracja rodziców i dzieci ze środowiskiem przedszkolnym;
stworzenie rodzicom okazji do obserwowania dzieci w trakcie wykonywania zadań
i podczas zabaw;
wzbogacanie wiedzy na temat cyrku;
doskonalenie umiejętności matematycznych.
Cele szczegółowe:
stworzenie warunków do wspólnej zabawy rodziców i dzieci;
zachęcanie do aktywnego udziału w zabawach i w sytuacjach zadaniowych;
zapoznanie z wybranymi postaciami i zwierzętami występującymi w cyrku;
stwarzanie okazji do wykonywania poleceń według instrukcji obrazkowej;
doskonalenie umiejętności przeliczania liczby elementów w zbiorach;
stwarzanie okazji do wykonywania ćwiczeń wymagających logicznego myślenia;
stwarzanie okazji do wykonania pracy wymagającej wyobraźni przestrzennej;
rozwijanie sprawności manualnej;
stwarzanie okazji do swobodnej ekspresji ruchowej przy muzyce.
Metody pracy z dziećmi:
słowna, czynna, oglądowa.
Formy organizacyjne:
zbiorowa, indywidualna.
Pomoce do zajęć:
wierszyk „W cyrku” Anny Bogusz; zdjęcia przedstawiające postaci i zwie-
rzęta; chusta animacyjna; wstążki o długości około 1,5 m w różnych kolorach; klipy biurowe;
utwór instrumentalny „Karuzela”; parasol; karty pracy „Czego potrzebują zwierzęta?” (dla
każdego dziecka); obrazki zwierząt; piłeczki do ping-ponga (przynajmniej jedna dla każdego
dziecka); lina; obręcze hula-hop; patyczki i talerzyki plastikowe; plastikowe miseczki; figury
geometryczne wycięte z papieru; materiały do wykonania pracy plastycznej (opisane w tre-
ści scenariusza).
64
BLIŻEJ PRZEDSZKOLA 7-8.190-191/2017
scenariusze zajęć
Przebieg zajęć
„W cyrku” – wprowadzenie do tematu zajęć
W cyrku
(Anna Bogusz)
Wieeeelki namiot, pod nim scena – taka scena to arena.
Dookoła niej widzowie, co wydarzy się, kto powie?
Nagle słychać: „Proszę państwa! Zapraszamy! Cyrk was wita!”
i wychodzi na arenę cała kolorowa świta.
Klaun i żongler z piłeczkami,
słonie, konie i tygrysy.
Magik, potem akrobaci prezentują swe popisy.
Wszyscy patrzą zadziwieni, biją brawo, krzyczą bis.
Szkoda, że ten cyrk odjedzie z tego miejsca jeszcze dziś…
Rozmowa na temat wiersza – przykładowe pytania:
Jak nazywa się scena w cyrku? Kto
na niej występuje? Czy każdy może zostać cyrkowcem? Czy myślicie, że praca cyrkowców
jest trudna?
Co się dzieje w cyrku? – rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.
Nauczyciel za-
prasza na środek chętne osoby (mogą to być dzieci i rodzice). Każdemu ochotnikowi
wręcza fotografię przedstawiającą jakąś postać lub zwierzę występujące w cyrku. Po-
zostali uczestnicy mają za zadanie odgadnąć, w co wciela się osoba prezentująca. Kto
odgadnie jako pierwszy, może zaprezentować kolejną postać.
prenumerata
!
PLUS
Karuzela – zabawa integracyjna z  chustą animacyjną.
Nauczyciel rozdaje dzieciom
wstążki o długości około 1,5 m w różnych kolorach (występujących na chuście animacyj-
nej, czyli żółtym, pomarańczowym, czerwonym, fioletowym, niebieskim, zielonym). Ko-
niec każdej wstążki przywiązany jest do klipu biurowego. Rodzice chwytają za uchwyty
chusty animacyjnej i naprężają ją, a dzieci przypinają wstążkę za pomocą klipu do krawę-
dzi chusty w kolorze swojej wstążki, po czym chwytają za drugi koniec wstążki. Rodzice
podnoszą chustę i poruszają się w jednym kierunku, a dzieci trzymając wstążki, prze-
mieszczają się w  tę samą stronę. Zabawie może towarzyszyć utwór
„Karuzela”.
Gdy
muzyka zostanie przerwana, karuzela zatrzymuje się, a dzieci przebiegają pod chustą
i chwytają inny kolor wstążki. Kiedy wszystkie miejsca są zajęte, nauczyciel ponownie
odtwarza muzykę i zabawa trwa.
Utwór do pobrania
www.blizejprzedszkola.pl
BLIŻEJ PRZEDSZKOLA 7-8.190-191/2017
65
scenariusze zajęć
To dopiero cyrk – zabawa słuchowa z chustą animacyjną.
Prowadzący zaprasza do
zabawy dzieci i rodziców. Rodzice tworzą z chusty animacyjnej namiot cyrkowy – chęt-
ny rodzic stoi na środku i za pomocą rozłożonej parasolki podnosi środek chusty, po-
zostali rodzice trzymają uchwyty nieco niżej. Rodzice stoją w miejscu. Dzieci wchodzą
pod chustę i  „zamieniają się” w  zwierzęta, których obrazki zaprezentuje nauczyciel
stojący pod chustą razem z nimi. Rodzice wachlują chustą nad głowami dzieci i wypo-
wiadają zaklęcie:
Rozstawiamy namiot, cyrk tu zaraz będzie.
Czary-mary, hokus-pokus, kto do nas przybędzie?
Dorośli podnoszą chustę i próbują odgadnąć, w jakie zwierzęta „zamieniły się” dzieci.
Następnie znowu wachlują chustą, wypowiadając zaklęcie.
prenumerata
!
PLUS
Cyrkowe zadania – zabawy zręcznościowe.
„Zamienione” w  cyrkowych artystów
dzieci przystępują do wykonania zadań:
Żonglowanie.
Przedszkolaki podrzucają i łapią piłeczkę do ping-ponga; mogą spró-
bować przerzucać piłeczkę z ręki do ręki (rodzice mogą liczyć, ile razy dziecku uda się
ją złapać). Zadanie zostaje zaliczone, jeśli dziecko przerzuci piłeczkę dziesięć razy,
a ta nie upadnie na podłogę. Rodzice mogą spróbować podrzucać dwie piłeczki. Jeśli
jakiś rodzic lub nauczyciel potrafi żonglować, może urządzić krótki pokaz.
Przejście po linie.
Dzieci i  rodzice przechodzą po rozłożonej na podłodze linie,
ustawiając nogę za nogą i pilnując, żeby nie stracić równowagi i nie spaść. Jeśli ktoś
upadnie, wraca na początek trasy i  ponownie przechodzi po linie. Zadanie zostaje
zaliczone, kiedy dziecko przejdzie po linie bez zachwiania.
Płonące obręcze.
Przedszkolaki przechodzą przez trzymane przez  rodziców koła
hula-hop, tak aby nie dotknąć obręczy. Za każdym razem rodzic może nieco podnosić
koło. Zadanie zostaje zaliczone, kiedy dziecko przejdzie przez obręcz, nie dotykając jej.
Latające talerze.
Dzieci otrzymują jeden patyczek, na który nakładają plastikowy ta-
lerzyk. Zadanie zostaje zaliczone, jeśli dziecku uda się utrzymać talerzyk na patyku
przez minutę.
Znikające piłeczki – zabawa ruchowa z  chustą animacyjną.
Rodzice stoją w  kole,
trzymając za uchwyty chustę animacyjną. Na chuście leżą rozrzucone piłeczki ping-
pongowe, które rodzice wprawiają w ruch. Dzieci siedzą pod chustą. Mają za zadanie
złapać jak najwięcej piłeczek. Jednak mogą zbierać tylko te piłeczki, które wpadną pod
chustę. Dzieci zbierają piłeczki do koszuli (podwijają materiał, tworząc kieszonkę).
Kiedy wszystkie piłeczki zostaną zebrane, uczestnicy zabawy wychodzą spod chusty
i przeliczają, ile piłeczek udało im się zgromadzić.
Targ figur – doskonalenie umiejętności przeliczania.
Dzieci spacerują z plastikowymi
miseczkami po sali. Ich zadaniem jest zebranie figur geometrycznych z papieru – tyle,
66
BLIŻEJ PRZEDSZKOLA 7-8.190-191/2017
scenariusze zajęć
ile mają na liście (każde dziecko otrzymuje obrazek z  podaną liczbą figur do zebra-
nia). Koszyczki z figurami z papieru trzymają wybrani rodzice i wydając figury, starają
się kontrolować, aby dziecko wzięło prawidłową liczbę figur. Dziecko, które zebrało
wszystkie figury, siada przy dywaniku i czekając na pozostałe osoby, sprawdza z rodzi-
cem, czy zebrało właściwą liczbę figur.
prenumerata
!
PLUS
Ile mamy figur? – doskonalenie umiejętności określania liczby elementów w  zbio-
rach.
Nauczyciel prosi po kolei, aby dzieci przeliczyły figury:
Ile macie wszystkich kółek /
kwadratów / trójkątów / prostokątów?
(figur każdego rodzaju powinno być po dziesięć).
Kiedy wszystkie dzieci określą liczbę figur danego rodzaju, prowadzący zadaje po kolei
pytania o liczbę figur w określonym kolorze:
Ile figur w kolorze zielonym / czerwonym /
żółtym / niebieskim zebraliście?
(figur w każdym kolorze powinno być po dziesięć).
Na cyrkowej arenie – wykonanie pracy plastycznej.
Z kolorowych figur geometrycz-
nych, na arkuszu w formacie A3, dzieci wspólnie z rodzicami tworzą obrazek ilustru-
jący cyrkową arenę. Nauczyciel zachęca, aby najpierw zaplanowały kompozycję, a do-
piero potem przykleiły elementy na kartkę. Dzieci i rodzice mają do dyspozycji figury
geometryczne z papieru, klej, nożyczki i pisaki w kolorze czarnym, którymi mogą dory-
sowywać dowolne elementy.
Jak w cyrku – wystawa prac.
Prowadzący prosi, aby po zakończonej pracy dzieci upo-
rządkowały swoje stanowiska pracy, po czym zaprasza wszystkich na dywan. Na pod-
łodze leży chusta animacyjna. Na jej brzegach przedszkolaki układają swoje prace, po
czym przy dźwiękach utworu
„Karuzela”
spacerują dookoła, oglądając prace koleżanek
i kolegów.
Utwór do pobrania
www.blizejprzedszkola.pl
Plakat
dekoracyjny
został dołączony
do bieżącego
numeru
Anna Bogusz
absolwentka Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Nauczyciel wycho-
wania przedszkolnego i języka angielskiego w przedszkolu. W swojej pracy lubi muzyko-
wać z dziećmi. Prywatnie mama Zuzi i Bartka.
BLIŻEJ PRZEDSZKOLA 7-8.190-191/2017
67
Zgłoś jeśli naruszono regulamin