nstalacja DOSa i NC.doc

(47 KB) Pobierz
nstalacja DOSa, NC i Win3

nstalacja DOSa, NC i Win3.11 dla początkujących.

Autor: MCbx


Uwaga! Instalacja systemu MS-DOS wymaga z reguły formatowania dysku, co skutkuje usunięciem wszystkich danych!

Artykuł ten postanowiłem napisać ze względu na początkujących użytkowników chcących przywrócić do życia komputery klasy 2-386, a nie wiedzących dobrze, jak zainstalować system operacyjny.

CO BĘDZIE POTRZEBNE?
- 17 dyskietek 3.5"
- Program RaWrite lub WinImage.
- Komputer, na którym zrobimy dyskietki
- DOS, sterowniki myszy, Win3.11 i NC.

Więc na początku ściągamy oprogramowanie. Wchodzimy na FTP, w katalog Programy\Niezbędnik..., i ściągamy:
- DOS622 (cały katalog)
- Windows 3.11 PL (cały katalog)
- Norton Commander 5 PL (cały katalog).
- DOSMOUSE (cały katalog).
Mamy oprogramowanie. Musimy jeszcze postarać się o program do zapisu obrazów dyskietki (tzn takich plików, w jakich jest np. ta instalka DOSa), polecam działający z linii komend RaWrite do zdobycia pod adresem:
http://www.tux.org/pub/dos/rawrite/rawrite.exe
Mamy wszystko, wiec możemy przystąpić do zrobienia sobie dyskietek. Upewnij się, że te dyskietki są w porządku, nie mają uszkodzeń, są czyste lub masz na nich niepotrzebne dane (dane ulegną bezpowrotnemu skasowaniu), przede wszystkim czy to są 1.44MB. skopiuj RaWrite do katalogu DOS622 (ściągniętego z FTP) i uruchom. Powinien się ukazać napis:

Enter source file name>

wpisujemy nazwę obrazu pierwszej dyskietki: DOS622D1.IMG
Teraz podajemy mu stację (np. a:), do której włożyliśmy dyskietkę i naciskamy Enter. Rozpoczął się zapis. Zapisywane sektory widzimy na ekranie. Kiedy TRACK osiągnie 80, okienko zniknie. Wyjmujemy dyskietkę i opisujemy. Jest to pierwsza dyskietka instalacyjna DOSa 6.22.
Uruchamiamy RaWrite i podajemy mu obraz DOS622D1.IMG. to utworzy druga dyskietkę. Aby utworzyc trzecią dajemy mu DOS622D4.IMG. Czwartej na razie nie tworzymy, gdyż zawiera śmieci z poprzednich wersji.

Tworzenie dyskietek Windowsa 3.11 jest nieco łatwiejsze. Rozpakowujemy sobie archiwum jakimś WinRARem, i kopiujemy zawartość katalogu FDD1 na dyskietkę pierwszą, FDD2 na drugą, FDD3 na trzecią i tak aż do FDD10.
Podobna procedura zachodzi przy Nortonie Commanderze, tylko katalogi nazywają się chyba DISK01, DISK02 i DISK03.
Na jedną dyskietkę kopiujemy zawartość folderu DOSMOUSE. Są to DOSowe sterowniki do myszki, bardzo przydatne podczas pracy z NC. Jednocześnie są na tyle nowoczesne, żeby akceptowały myszki pod PS/2.

Dyskietki już mamy. Teraz przychodzi kolej na instalację.

UWAGA! Instalacja DOSa 6.22 usuwa z reguły całą zawartość dysku!

Musimy mieć co najmniej 6MB wolnego miejsca na dysku twardym (dla Windowsa 20MB).
Więc uruchamiamy komputer z pierwszą dyskietką DOSa w napędzie. Uruchomi nam się SETUP. Na razie nie instalujemy, więc wciskamy 2 razy F3. W linii poleceń wpisujemy
C:
jeżeli dostaniemy komunikat o błędzie to znaczy, że na dysku nie ma jeszcze partycji i możesz przejść do partycjonowania.
Jeżeli dostaniemy "C:\>", znaczy, że partycja jest. Wpisujemy "DIR". Wyświetli nam listę katalogów i ilość wolnego miejsca. Jeżeli nie ma miejsca, niepotrzebne pliki możemy sobie pousuwac poleceniem DEL. Co ważniejsze rzeczy możemy skopiować na dyskietkę, wyjmując dyskietkę DOSa i wsadzając czystą i kopiując na nią poleceniem COPY.
Teraz wkłądamy z powrotem dyskietkę DOSa i wpisujemy:
format c: /s
to nam sformatuje ta partycję. Zaleta jest ta, że jeżeli ta partycja była robiona w starszej wersji systemu DOS, teraz będzie działać szybciej. Wszystkie dane zostaną skasowane!.

Jeżeli zaś nie mamy partycji, tworzymy ją fdiskiem:
a:
fdisk
Teraz wybieramy 1 (Create DOS partition or logical DOS drive), następnie znów 1 (Create DOS Primary Partition). Jeżeli program chce przypisać jej całe miejsce na dysku i ustawić ją aktywną, można na to przystać. Jeżeli jednak nie chcesz tworzyć partycji na cały dysk, możesz utworzyć ją podając własne wymiary, ale uwaga: Potem ustawiasz tą partycję aktywną za pomoca opcji "Set active partition"!. Bez tego nie będzie działał system. Kolejne partycje tworzy się ustawiając na całym wolnym miejscu partycję rozszerzoną (Extended Partition), a na niej dopiero widoczne jako D:, E: itd.. dyski logiczne (logical drive).
Jeżeli sobie poradziłeś wyjdź z FDiska, zrestartuj komputer, wyjdź z instalacji i sformatuj utworzone przez siebie partycje:
format c: /s
a dyski logiczne już bez tego "/s"
Restartujesz komputer, nadal z dyskietką DOSa w stacji.

Uruchomi się instalator. Naciskamy Enter. Wybieramy "Continue setup and replace your current version of DOS" i zatwierdzamy Enterem. Teraz przyszła pora na ustawienia. I uwaga: W klawiaturze NIE MOŻE BYĆ POLAND! To ustawia klawiaturę na takie coś, co z reguły spotykamy w polskich maszynach do pisania, a nie klawiaturach komputerowych. Pozostawiamy na United States.
Zatwierdzamy ścieżkę C:\DOS, i rozpocznie się instalacja. Poprosi o wszystkie 3 dyskietki. Na koncu wyjmujemy dyskietki ze stacji i wciskamy Enter. Komputer uruchomi się ponownie z dysku. Po teście pamięci ukaże nam się DOS:
C:\>_

INSTALACJA MYSZKI
Wkładasz dyskietkę ze sterownikiem myszki do napędu A:
Teraz piszemy po znaku zachęty za "C:\>":
COPY a:\*.exe c:\*.exe
skopiuje 1 plik.
piszemy teraz:
echo LH CTMOUSE >> C:\Autoexec.bat
i drugi raz to samo. Nie pytaj czemu, niektóre myszki lubią nie załapać.
Restartujemy komputer.

INSTALACJA NC
NC bardzo ułatwia pracę w DOSie, przede wszystkim nie potrzeba już takich komend stukać :). więc:
1. Umieszczamy dyskietkę pierwszą NC w napędzie
2. W DOSie piszemy "A:" [enter] "INSTALL" [enter]
3. Powinien być kursor myszki. Wybieramy rodzaj wyswietlania.
5. Kontynuuj, Pełna instalacja, Kontynuuj, potem tylko zmieniać dyskietki.
6. Uruchom ponownie
7. W DOSie wpisujesz: "echo c:\NC\Nc.exe >> autoexec.bat" [enter] - to spowoduje, że NC bedzie się uruchamiał za każdym razem.
8. Wpisujesz cd nc [enter] nc [enter]. Uruchomi się NC.

Podstawy: Alt F1 - zmiana partycji lewego panelu. Alt F2 - zmiana partycji prawego. TAB - przełączanie się między pamelami. F5 - kopiowanie, F7 - tworzenie katalogu, F8 - usuwanie. Wszystko możesz robić myszką.

INSTALACJA WIN3.11
1. Wkładamy pierwszą dyskietkę, w NC naciskamy Alt F1, kierujemy się na A:, po czym uruchamiamy SETUP.
2. Wybieramy ekspresową.
3. Oba układy klawiatury na "Polski Programisty", przełącznik na "bez przełącznika"
4. Zmieniamy dyskietki :) W międzyczasie wywali konflikt stron kodowych i odpali graficzną powłokę Windowsa.
5. Wybieramy drukarkę lub "Brak załączonej drukarki", w sieci wybieramy "Dalej", bo i tak TCP/IP nie obsługuje.
6. Jak poprosi o zidentyfikowanie programu, to MS-DOS editor.
7. "Bez samouczka"
8. "Uruchom ponownie komputer"

Uruchomienie Windowsa 3.11: w NC wejdź do katalogu C:\Windows i wpisz WIN.


 

 Drukuj   

 

    Stacja awaryjna  -  Historia Polskiej Komputeryzacji by MCbx  -  Krótka historia internetu  -  Krótka Historia Linuxa  -  Historia Microsoft  -  IBM - Historia bez końca  -  Historia Procesora by Gracjan  -  Historia systemu MS-DOS by MCbx  -  Karty graficzne  -  Pakiet dyskietek instalacyjnych Win95 OSR2  -  Kurs pt "Jak połączyć się z ftp Stare Programy"  -  Kto wynalazł komputer?  -  Internet przez port LPT -Przygotował MCbx.  -  Instalacja DOS, NC i Windowsa 3.11 ...  -  Historia systemu DOS  -  Historia informatyki i komputerów by MCbx  -  Historia Graficznego interfejsu użytkownika (GUI)  -  Filmy na Pentium 166MHz  -  Emulujemy IBM PC-XT na emulatorze MESS  -  Emulacja komputera Macintosh  -  Dwie karty graficzne w starym komputerze  -  Drukowanie polskich czcionek (igłówka bez PL)  -  Akcelerator 3D w VMWare  -  A może tak jeszcze dwa? Czyli 4 dyski w 2/386  -  Napędy USB pod DOSem

Zgłoś jeśli naruszono regulamin