Tony_Buzan_-_Mapy_twoich_mysli_hudson.txt

(373 KB) Pobierz
      TONY BUZAN, BARY BUZAN
      MAPY TWOICH MYLI
      THE  MINDMAP BOOK. 
      PRZEKŁAD DARIUSZ ROSSOWSKI, MONIKA STEFANIAK
      
O autorach ksišżki
      TONY BUZAN
      Tony Buzan, pomysłodawca mindmappingu, jest prezesem Fundacji Mózg" (The Brain Foundation), założycielem trustu Mózg" (The Brain Trust) i klubów Rusz Głowš" (Use Your Head) oraz autorem pojęcia Mental Literacy (sprawnoć intelektualna). Urodził się w Londynie w 1942 roku, a w roku 1964 ukończył Uniwersytet British Columbia z podwójnym wyróżnieniem z psychologii, języka angielskiego, matematyki i nauk ogólnych. W 1966 roku pracował dla Daily Telegraph" przy Fleet Street oraz redagował International Journal of MENSA"  periodyk międzynarodowego stowarzyszenia osób o najwyższym ilorazie inteligencji.
      Jest wiatowej sławy pisarzem, autorem 19 ksišżek powięconych metodom twórczego wykorzystania umysłu i uczenia się oraz tomiku poezji. Jego ksišżki, w tym Use Your Head1, Use Your Memory2, Make the Most of Your Mind, Speed Reading, Buzan's Book of Genius and Mental World Records oraz GetAhead, zostały wydane w 50 krajach i przetłumaczone na 20 języków. Sprzedaż jego kultowej ksišżki Rusz głowš przekroczyła milion egzemplarzy na całym wiecie.
      Tony Buzan jest międzynarodowš gwiazdš licznych programów telewizyjnych, radiowych i wideo, które sam prowadzi i współprodukuje. Sławę przyniosły mu m.in. cieszšcy się rekordowš popularnociš serial telewizji BBC - Use Your Head, cykliczny program ITV Open Mind, jednogodzinny film dokumentalny powięcony umysłowi pt. Enchanted Loom oraz udział w wielu innych programach. Jego najnowszymi produkcjami wideo sš kasety If at First..., ukazujšce, jak z porażki uczynić sukces, oraz Mind Power, uhonorowana pierwszš nagrodš na Festiwalu IVCA w 1991 roku, prezentujšca zastosowanie metod Mindmappingu w biznesie.
      Tony Buzan jest doradcš komisji rzšdowych i międzynarodowych koncernów, m.in. BP, Barclays International, Digital Equipment Corporation, Electronic Data Systems, Hewlett-Packard i IBM. Regularnie wygłasza wykłady w wielkich przedsiębiorstwach, w szkołach i na uczelniach. Przez członków Organizacji Młodych VIP-ów (Young Presidents' Organisation -YPO) jest żartobliwie zwany Mister Mózgiem". Jest również pomysłodawcš Memoriady -mistrzostw wiata w zapamiętywaniu - oraz współzałożycielem Olimpiady Gier Umysłowych. Ogromnš częć swojej pracy powięca osobom majšcym trudnoci w uczeniu się. Posiada najwyższy twórczy" iloraz inteligencji na wiecie.
      Ponadto Tony Buzan cile współpracuje z trenerami i sportowcami olimpijskimi, zwłaszcza z brytyjskimi reprezentacjami w wiolarstwie i szachach. Został też wybrany na członka Międzynarodowej Rady Psychologów, Instytutu Treningu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Dyrektorów. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Londyn. Tony Buzan sprawuje również patronat nad Stowarzyszeniem Młodych Przedsiębiorców (Young Entrepreneurs' Society) na uniwersytetach w Cambridge i Bristolu. Do tej długiej listy tytułów, którymi uhonorowano Tony Buzana, warto jeszcze dodać nagrodę organizacji YPO oraz wyróżnienie Eagle Catcher" przyznawane przez EDS3 ludziom, którym udaje się dokonać rzeczy niemożliwych.
      BARRY BUZAN
      Barry Buzan jest profesorem Wydziału Studiów Międzynarodowych na uniwersytecie w Warwick i dyrektorem ds. badań w Centrum Badań nad Pokojem i Konfliktami na uniwersytecie w Kopenhadze. W latach 1988-90 był przewodniczšcym Brytyjskiego Stowarzyszenia Studiów Międzynarodowych (British International Studies Association). Ukończył uniwersytet British Columbia, a tytuł doktora otrzymał w Londyńskiej Szkole Nauk Ekonomicznych. Od 1970 roku powięcił się badaniom nad zastosowaniem i upowszechnieniem mindmappingu, a od roku 1981 współtworzył z Tony Buzanem Mapy twoich myli.
      Jako naukowiec Barry Buzan specjalizuje się w historii i strukturze systemów międzynarodowych. Posiada bardzo szerokš wiedzę na temat historii powszechnej, polityki, ekonomii, socjologii i nauk cisłych. Jest autorem licznych opracowań i wykładów dotyczšcych pojęcia bezpieczeństwa międzynarodowego, teorii stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa regionalnego Europy, południowej Afryki, Azji Południowej, Południowo-wschodniej i Północno-wschodniej oraz Bliskiego Wschodu. Lawrence Freedman uważa go za jednego z najciekawszych teoretyków współczesnych stosunków międzynarodowych".
         3 EDS - Electronic Data Systems, jeden z największych amerykańskich koncernów komputerowych (przyp. tłum.).
      W swojej pracy naukowej Barry Buzan stosował metodę mindmappingu. Towarzyszyła mu ona w czasie opracowywania obszernych i złożonych zagadnień, w przygotowywaniu publicznych wystšpień i wygłaszaniu prelekcji naukowych oraz planowaniu i pisaniu wielu artykułów, opracowań i ksišżek. Jest autorem licznych publikacji: Seabed Politics (1976), People, States and Fear: The National Security Problem in International Relations (1983, wznowiona w 1991), South Asian Insecurity and the GreatPowers (1986, przy współudziale Gowhera Rizviego i in.), Ań Introduction to Strategie Studies: Military Technology and International Relations (1987), The European Security Order Re-cast: Scenarios for the Post-Cold-War Era (1990, przy współpracy Mortena Kel-strupa, Pierre'a Lemaitre, Elżbiety Tromer i Ole Weavera), The Logic ofAnarchy (1993, współautorzy: Charles Jones i Richard Little) oraz Identity, Migration and the New Security Agenda in Europe (1993, przy udziale Ole Weavera, Mor-tona Kelstrupa i Pierre'a Lemaitre).
      Spis treci
      Przedmowa
      Wstęp - Jak poruszać się po tej ksišżce
      Częć I  Architektura przyrody
      1. Zdumiewajšcy mózg
      2. Wielkie umysły
      3. Co ogranicza nasz umysł
      4. Mylenie wielokierunkowe
      5. Ku przyszłoci
      Czeć II - Podstawy
      6. Słowa wywołujšce burzę mózgu
      7. Obrazy wywołujšce burzę mózgu
      8. Od burzy mózgów do map myli
      9. Mindmapping, czyli kartografia umysłu
      Częć III - Struktura map myli
      10. Główne wskazówki
      11. Wypracuj własny styl
      Częć IV - Synteza
      12. Dokonywanie wyboru
      13. Jak organizować swoje myli?
      14. Jak organizować myli innych ludzi?
      15. Pamięć
      16. Twórcze mylenie
      17. Grupowe mapy myli
      Częć V - Zastosowania
      18. Życie osobiste. Autoanaliza
      19. Życie osobiste. Rozwišzywanie problemów
      20. Życie osobiste. Nielinearny dziennik
      21. Rodzina. Rodzinna nauka i zabawa
      22. Edukacja. Mylenie
      23. Edukacja. Nauczanie
      24. Edukacja. Sporzšdzanie notatek z ksišżek, wykładów i filmów
      25. Praca zawodowa. Zebrania
      26. Praca zawodowa. Prezentacje
      27. Praca zawodowa. Zarzšdzanie
      28. Praca zawodowa. Komputerowe mapy myli
      29. Przyszłoć. Perspektywa społeczeństwa mylšcego nielinearnie
      Aneks
      Czyje to zapiski? - quiz
      Wydawnictwa Tony Buzana
      Kolorowe ilustracje
      Rozwišzanie zagadki: Co przedstawia to zdjęcie?"
      Rozwišzanie šuizu: Czyje to zapiski?
      Bibliografia
      Przedmowa
      Uwaga wydawcy polskiego:
      Większoć przykładanych map myli zostala przetłumaczona na język polski. Za każdym razem zachowalimy graficznš postać pierwowzoru.
      Tony: Na drugim roku studiów wybrałem się do biblioteki. Zapytałem pracujšcš tam bibliotekarkę, gdzie mógłbym znaleć ksišżki na temat umysłu i metod jego wykorzystania. Bez wahania skierowała mnie do działu medycznego. Wyjaniłem jej więc, że nie mam zamiaru przeprowadzać operacji na mózgu, pragnę tylko nauczyć się sprawniej nim posługiwać. Poinformowała mnie wtedy uprzejmie, że takich ksišżek nie ma. Zdumiony wyszedłem z biblioteki.
      Podobnie jak moi koledzy studenci, przechodziłem kryzys - powoli zaczšłem zdawać sobie sprawę z narastajšcej iloci pracy, a mój umysł załamywał się pod nawałem mylenia, tworzenia, zapamiętywania, rozwišzywania problemów, analizy i pisania. Jak inni, wpadłem w błędne koło. Wydajnoć mojego mózgu dramatycznie spadła. Im więcej czasu powięcałem robieniu notatek i nauce, tym, o dziwo, gorzej sobie z niš radziłem. Miałem przed sobš dwa wyjcia, lecz oba prowadziły donikšd. Mogłem uczyć się mniej, ale wtedy nie posiadłbym wymaganej wiedzy i popadłbym w kłopoty na uczelni. Mogłem też wkładać w naukę jeszcze więcej czasu i wysiłku, ale w ten sposób pogršżyłbym się jeszcze bardziej.
      Przypuszczałem, że ródło problemu tkwiło w nieprawidłowym sposobie wykorzystania umysłu i jego możliwoci - stšd wyprawa do biblioteki. W drodze powrotnej zdałem sobie sprawę, że w całej tej beznadziejnej sytuacji jest jednak szczęcie w nieszczęciu. Skoro nigdzie nie mogłem znaleć ksišżek na temat wykorzystania mózgu, to znaczy, że odkryłem białš plamę, która pilnie wymagała zapełnienia. Zaczšłem więc studiować wszystkie zagadnienia, które pomogłyby mi rozwišzać ten palšcy problem:
       Jak uczę się uczyć?
       W jaki sposób mylę?
       Które techniki zapamiętywania sš najlepsze?
       Które techniki mylenia twórczego sš najlepsze?
       Jakie sš najlepsze współczesne techniki szybkiego i efektywnego czytania?
       Jakie sš najlepsze współczesne techniki mylenia w ogóle?
       Czy możliwe jest opracowanie nowych technik mylenia bšd też jednej głównej?
      By znaleć odpowiedzi na te pytania, zagłębiłem się w psychologię, neu-ropsychologię mózgu, semantykę i neurolingwistykę, w teorię informacji, techniki zapamiętywania i przypominania sobie, w zagadnienia postrzegania i twórczego mylenia oraz nauki ogólne. Stopniowo docierało do mnie, że jeli sprzęgnšć ze sobš rozmaite zmysły i funkcje mózgu, to ich harmonijna współpraca zaowocuje większš skutecznociš i wydajnociš umysłu. Najmniejszy drobiazg może przynie...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin