Dzien Pluszowego Misia 5,6-latki.doc

(74 KB) Pobierz
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

Scenariusz zajęć w grupie 5,6-latków

 

Temat: Miś -  mój mały przyjaciel.

 

Cele ogólne:

- poznanie historii powstania pluszowego misia;

- zapoznanie z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi;

- rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą;

- kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek;

Cele operacyjne:

Dziecko:

- zna historię powstania pluszowego misia;

- zna podstawowe wiadomości o życiu niedźwiedzi;

- interesuje się literaturą dziecięcą;

- wie, o konieczności poszanowania zabawek;

Metody:     

- słowna (pogadanka, opowiadanie, piosenka, wiersz);

- oglądowa ( ilustracje, bajka );

- aktywizująca (zabawy ruchowe)

- praktyczna (zadań stawianych do wykonania)

 

Środki dydaktyczne:

·         misiowe wiersze: Z. Bronikowska „Miś idzie do przedszkola”, Cz. Janczarski „Naprawimy misia”, J. Brzechwa „Niedźwiedź”, Ł. Dębskiego i A. Kaszuby-Dębskiej ,,Miś”,

·         piosenkiDwa malutkie misie”, „Stary niedźwiedź”, „Pokochaj pluszowego misia”, „Jadą, jadą misie”, „O kochaniu misia”, „Misie szare”, „Sto lat misiu”,

·         nagrania z czołówek bajek

·         książki i czasopisma treściowo związane z misiami

·         misie przyniesione przez dzieci,

·         napisy i plansze, maski misiów

·         ilustracje i zdjęcia misiów

·         gadżety związane z misiem

·         opowiadanie „Niedźwiadek niejadek”, M. Kownacka „Stary zielony miś

·         kolorowanki

 

 

Przebieg imprezy:

1.      Powitanie dzieci

 

Witam bardzo serdecznie wszystkie dzieci. Zapraszam was na wyjątkowe spotkanie w Krainie Misiów.

Czy wiecie jaki dziś dzień? Dziś obchodzimy światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci mają swój dzień 1 czerwca, mamy i tatusiowie też maj swój dzień, więc i pluszowe misie, najwięksi przyjaciele dzieci mają swoje święto. Misie towarzyszą dzieciom w chwilach radości i smutku. Są powiernikami tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać.

Pragnę wam przybliżyć bohaterów literackich i filmowych, zapoznać ze zwyczajami tych prawdziwych, pięknych i niebezpiecznych zwierząt oraz uczcić 111. urodziny Pluszowego Misia.

 

2.      Zabawy z Kubusiem Puchatkiem

 

Powiedzcie jak nazywa się najsłynniejszy miś na świecie? Oczywiście „Kubuś Puchatek. Pozwólcie że wam go przedstawię.

(Wchodzi Kubuś wraz z Krzysiem, kłaniają się, witają z dziećmi)

     „Niedźwiedź”

Proszę Państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie Państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.

Znacie ten wierszyk, zapraszam do wspólnej recytacji.

 

3.      Przedstawienie historii powstania pluszowego misia- wykorzystanie ilustracji obrazującej wydarzenie sprzed 100 lat oraz mapy świata             

 

Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, aż 111 lat temu. Prezydent USA Teodor Roosevelt był na polowaniu, jednak nie szło mu najlepiej. Ktoś zaproponował by prezydent odstrzelił niedźwiadka przywiązanego do drzewa, Roosevelt zdecydowanie odmówił i wypuścił misia. Świadkiem tego zdarzenia był dziennikarz, który uwiecznił tę sytuację na rysunku, który ukazał się w gazetach. Rysunek małego misia zainspirował twórcę zabawek, który uszył pluszową maskotkę i nazwał ją „Teddys bear”. Prezydent zgodził się by miś nosił jego imię. I tak od ponad stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.             

 

4.      „Oto mój miś” – prezentacja misiów z wystawy oraz misiów przyniesionych przez dzieci.  Miś to mój mały przyjaciel – nawiązanie do tematu zajęć.

 

Spójrzcie jak dużo misiów zawitało dzisiaj do nas. Jak miś trafił do przedszkola? Posłuchajcie:

                                        „Miś idzie do przedszkola”

                            Miś pluszowy, miś kochany zbuntował się dziś.

                            Chce iść także do przedszkola, tak jak chodzi Krzyś.

                           

Wziął Krzyś misia w obie rączki: „Po co pójdziesz tam?”

                            - „Będę bawił się wesoło i nie będę sam”.

 

                            „Gdy tak prosisz, to już chyba zabiorę cię dziś”.

                            - I tak zaczął do przedszkola chodzić z Krzysiem miś.

 

Proszę teraz chętne dzieci by opowiedziały nam historię swojego misia.

 

5.      Zagadki muzyczne – piosenki z bajek o misiach             

 

              Miś Uszatek, Coralgol, Niedźwiedź w dużym niebieskim domu, Bracia Koala, Gumisie, Kubuś Puchatek, Miś Rupert, Miś Benjamin, Troskliwe misie, Miś Krzyś, Miś Paddington.

 

6.      Misie w literaturze i filmie – pogadanka z dziećmi na temat misiów występujących w książkach dla dzieci, bajkach telewizyjnych (prezentacja książek i czasopisma)

 

Znacie jeszcze jakieś inne misie? (Miś Balou, Kung Fu Panda, Miś i Margolcia, Miś Jogi i Bubu, Mój brat niedźwiedź, Sposób na misia, Mśs Kudłatek)

 

7.      Prezentacja piosenki po angielsku

 

Miś Paddington mieszka w Anglii, więc teraz zapraszam na wspólną zabawę z panią Kamilą

 

8.      Szanujemy zabawki

 

Nasze przytulani zawsze dbają o nasze dobre samopoczucie. A czy dzieci dbaja o swoje zabawki? Posłuchajcie.

 

              „Naprawiamy misia”

Kto misiowi urwał ucho?
No, kto - pytam. Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?

Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
urwał ucho, nie przeprosił

 

Igła, nitka rączek para
Naprawimy misia zaraz.

O już sterczą uszka oba
Teraz nam się miś podoba.

 

9. Misiowa parada   Zabawa przy piosence Pokochaj pluszowego misia”

 

Weście swoje misie i zapraszam do wspólnej zabawy.

 

Pluszowy miś, z wystawy miś
na spacer chciał, do dzieci iść
a że był zuch, ten dzielny miś
zastukał do, przedszkolnych drzwi
             

Ref.
Pokochaj pluszowego misia
on przyjacielem dzieci jest
Dorotka, Adaś i Justysia
wesoło wszyscy bawmy się

 

Pluszowy miś, figlarny miś
już tańczy z nim, Ola i Krzyś
zaśpiewaj nam, zawołał Zbyś
i z dziećmi wnet, zaśpiewał miś
 

Ref. Pokochaj

 

10.  „Misie w przyrodzie” informacje o niedźwiedziach

 

Posłuchajcie kilku informacji o prawdziwych, dzikich niedźwiedziach. Słuchajcie uważnie bo później będą misiowe zagadki

Niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy, do którego przygotowują się już pod koniec lata. Bardzo dużo jedzą i szykują sobie legowisko – gawrę. Może to być jama w ziemi wyścielona liśćmi, gałązkami i mchem lub jaskinia, spróchniałe pnie drzew. Nie opuszczają jej aż do wiosny. Kiedy się budzą są lżejsze prawie o 200 kg i baaardzo głodne!

Małe misie rodzą się w zimie. Przez pierwsze miesiące życia są bezradne i pozostają pod czujnym okiem mamy, nie opuszczają legowiska. W wieku 4 miesięcy, pod opieką mamy – niedźwiedzicy, wybierają się na pierwszy wiosenny spacer po okolicy.

Niedźwiedź brunatny jest wszystkożercą - lubi prawie wszystko: owoce, korzenie roślin, grzyby, żołędzie oraz ryby, jaja ptaków i mięso. Mają doskonały węch, mocne pazury do wspinania i grzebania w ziemi, świetnie umięśnione łapy. Oczy mają małe i słabo widzą, ale świetnie słyszą.

Niedźwiedzie polarne mają grube futro i warstw tłuszczu chroniąca przed zimnem. Przystosował się do życia na lądzie, morzu i lodzie. Niedźwiedzie polarne to jedne z największych niedźwiedzi. Są znakomitymi pływakami. Nurkują z otwartymi oczami. Dzikie niedźwiedzie polarne w przeciwieństwie do innych niedźwiedzi nie boją się ludzi.

Misie koala tak naprawdę nie są niedźwiedziami. Należą do torbaczy. Większość swego życia spędza na najwyższych gałęziach drzew eukaliptusowych. Jest zwierzęciem aktywnym nocą. Koala schodzi na ziemię tylko po to, by przejść na kolejne drzewo.

Panda to niedźwiedź żyjący w Chinach. Zwierzę to odżywia się prawie wyłącznie pędami bambusa. Jest pod ścisłą ochroną

 

11.  Zabawy ruchowe przy piosence.  Hasło do zabawy: „Dziś w przedszkolu jest wesoło, misie z nami tańczą  w koło”.

 

Zapraszam dzieci i misie do zabawy przy piosenkach o misiu.

 

„Jadą, jadą misie”

Jadą, jadą misie, tra la la la la,
Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
 

Jadą, jadą misie, tra la la la la,
Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
A misiowa jak może prędko szuka w komorze

Plaster miodu wynosi pięknie gości swych prosi

             
Jedzą, jedzą misie, mniam, mniam niam niam niam
Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
Zjadły misie plastrów sześć
I wołają: "Dajcie jeść!"

Jadą, jadą misie, tra la la la la,
Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
Przyjechały do boru, narobiły rumoru

 

„Ja jestem niedźwiadek

 

Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę)

ja jestem niedźwiadek. (pokazuja na siebie)

jedna nóżka druga nóżka (Pokazują prawa, lewą nogę)

a to jest mój zadek. (klepią się po pupie)

Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek prawą, lewą ręką)

Wybieram go pszczółkom (pokazują wybieranie miodu)

Jedną łapką, drugą łapką Podnoszą prawą, lewą rękę)

Albo piję rurką.(naśladują picie rurką)

 

12.  Bajka „Niedźwiadek niejadek”

 

Posłuchajcie pilnie bajki o niedźwiadku
małym i chudziutkim niedźwiadku niejadku
Miał niedźwiadek duży, malutkiego synka
kłopot miała z misiem calutka rodzinka
Mama, tata, babcia, wujek, ciotka, dziadek
bo syneczek misio był straszny niejadek
Wszedł sobie na drzewo i wielkie łzy roni
przed pysznym obiadem zaciekle się broni
Chodź ze mną po miodek prosiła go mama
niedźwiadek się schował mama poszła sama
Wnusiu ukochany babcia za nim woła
ja cię zaprowadzę rano do przedszkola
Choć misiowi w brzuszku od głodu burczało
śniadanie w przedszkolu na stole zostało
Co z ciebie wyrośnie powtarzał wciąż tato
może się poprawisz w nadchodzące lato
Od rana po wieczór calutka rodzinka
chuchała dmuchała na chudego synka
A były okropne z misiów łakomczuszki
nieraz z p...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin