Jaki stereotyp narodu polskiego panował w społeczeństwie francuskim w XIX w.odt

(18 KB) Pobierz

Pyt. 1: Jaki stereotyp narodu polskiego panował w społeczeństwie francuskim w XIX w.?

 

     Według mnie stereotyp to schematyczny obraz, który powstaje w umyśle człowieka, odnoszący się do jakiegoś faktu lub zjawiska społecznego. Stereotypy jako wytwory kulturowe zostają jednostce narzucone i z góry podsuwają mu sposób widzenia określonych faktów, sytuacji i osób.

      Francuzi o Polsce wiedzą niewiele. Myślą, że u nas jest zimno i ludzie muszą się ciepło ubierać. Najczęstszym skojarzeniem jest bieda, ubóstwo, zacofanie. Pocieszające jest to, że obraz Polaków w oczach Francuzów jest bardziej pozytywny niż obraz Polski.

    Typowy Polak w XIX w. jest pozytywnie nastawiony, chociaż tęskni za wolną ojczyzną, jest pracowity, uczciwy i religijny. Wyróżnia się tym, że nosi długie wąsiska, dziwne futrzane czapy, na nogach mieli buty z cholewkami, a w ręku trzymali kosy. Polacy mimo, że żyli nędznie, dzielnie stawali do boju. Wciąż przygotowywali powstania przeciw obcym i okrutnym tyranom.

     Za stereotyp narodu polskiego jaki panował w społeczeństwie francuskim w XIX w. uważam odwagę i chęć walki za wolność ojczyzny.

 

Pyt. 2: Czy rozpowszechniony w XIX w. stereotyp Polaków jako narodu powstańców był zgodny z prawdą?

 

     W ujęciu socjologicznym stereotyp to funkcjonujący w świadomości społecznej, skrótowy, uproszczony i zabarwiony wartościująco obraz rzeczywistości odnoszący się do rzeczy, osób i grup społecznych.

     Wydaje mi się, że podobnie jak mit, stereotyp zawiera w sobie pewne treści, które stały się własnością ogółu społeczeństwa. Nie stara się on wniknąć w istotę rzeczy, jest zbiorem historii, opowieści, które mają budować obraz rzeczywistości, niekoniecznie do końca prawdziwy. Tak działo się na przykład ze stereotypami dotyczącymi Polski i Polaków.

     „W ciągu 123 lat przeżyliśmy sześć powstań i jedną rewolucję (1905-1907)” ale to nie jest wystarczający dowód by od razu stwierdzić, że Polacy to naród powstańców. Wręcz przeciwnie tylko nieliczni, i to w rzadkich odstępach czasu, podejmowali przygotowania do walk zbrojnych.

     Dlatego uważam, że stereotyp Polaków jako narodu powstańców był niezgodny z prawdą. Chociaż nie da się zaprzeczyć, że Polacy tęsknili za wolną ojczyzną i w każdej chwili byli gotowi do jej odzyskania.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin