Wplyw subs. na serce.doc

(35 KB) Pobierz

                                                                    

                                                                    

                                                                    

                                            

Wpływ atropiny, pilokariony, adrenaliny, temepreatury oraz jonów wapnia i potasu na pracę serca.

 

Atropina- alkaloid tropowy występujący głównie w roślinach. Zaliczana jest do parasympatykolityków. Znosi ona działanie acetylocholiny (rozszerza naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi, zwalnia częstość akcji serca, zmniejsza siłę skurczów serca).

Atropina poprzez swoje działanie znoszące wpływ nerwu błędnego na serce powoduje zwiększenie częstotliwości rytmu serca i pojemności minutowej. Wpływa też na węzeł zatokowo-przedsionkowy (w mniejszym stopniu na węzeł przedsionkowo-komorowy) przyspieszając przewodzenie węzłowe i powodując skrócenie odstępu PQ. Działanie atropiny na serce jest silniej wyrażone w przypadku osób młodych, z Dużem napięciem nerwu błędnego. U osób w podeszłym wieku, małych dzieci, chorych na cukrzycę, z mocznicą atropina wywołuje mniejsze efekty kliniczne.

 

Adrenalina = epinefryna

Jest to hormon i neuroprzekaźnik wytwarzany przez rdzeń nadnerczy i wydzielany na zakończeniach włókien współczulnego układu nerwowego. Odgrywa decydującą rolę w mechanizmie stresu, czyli błyskawicznej reakcji organizmu na zagrożenie. Działanie adrenaliny na pracę mięśnia sercowego objawia się przyspieszonym biciem serca, wzrostem ciśnienia krwi poprzez skurcz naczyń krwionośnych. Adrenalina zwiększa pojemność minutową serca, w nieznaczny sposób też wpływa na rozszerzenie naczyń wieńcowych. Zwiększa ciśnienie rozkurczowe w aorcie oraz zwiększa przepływ mózgowy i wieńcowy. Poprawia przewodnictwo i automatykę w układzie bodźco-przewodzącym. Zwiększa amplitudy migotań komór przez co wspomaga defibrylację.

 

Temperatura – upały mogą spowodować spadek ciśnienia tętniczego. U osób z chorobami układu krążenia wysoka temperatura otoczenia może być przyczyną duszności, zaburzeń widzenia, czy bólów w klatce piersiowej. W czasie upałów wzrasta też skłonność do zakrzepów. Pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia w organizmie następuje rozszerzenie i przekrwienie naczyń skórnych. Zmianie ulega rozmieszczenie krwi, następuje przyspieszenie akcji serca, zwieksza się częstość tętna, spada wskaźnik hemoglobiny.

Obroną ustroju na nadmierne ochładzanie jest skurcz naczyń krwionośnych skóry, powodujące zmiejszenie skórnego przepływu krwi.

 

Jony Ca2+: Przyspieszają one akcje serca. Zablokowanie napływu jonów Ca2+ powoduje zmiejszenie kurczliwości kardiomiocytów, a co za tym idzie zwolnienie przewodnictwa przedsionkowo-komorowego i zmniejszenie oporu naczyń obwodowych.

 

Jony K+ : zwalniają pracę serca. Przy stężeniu ok. 12 mmol/l  (prawidłowa ilość K+  w organizmie nie przekracza 12 mmol/l) może dojść do zatrzymania akcji serca. Jednak znaczny spadek tych jonów we krwi wiąże się z ryzykami wystąpienia nadkomorowych zaburzeń rytmu (np. skurcze dodatkowe, częstoskurcze, migotanie przedsionków) oraz arytmii komorowych, w tym migotanie komów (nagły zgon sercowy)

 

Pilokarpina – jest to alkaloid zawarty w liściach roślin południowo-amerykańskich. Ma działanie antagonistyczne w stosunku do atropiny. Pobudza układ współczulny. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zmniejsza ciśnienie tętna.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin