Historia medycyny 21.docx

(26 KB) Pobierz

Historia medycyny 21.01.2014  WYKŁAD

 

Cesarskie ciencie, pierwsze info pochodzi z komentarzy z prawnych przepisów Justyniana. Dopiero w 6 wieku powstały źródla które inf nas ze ludzie znali wtedy cesarskie ciencie.

Inna wersja tłumaczy c ciencie oznacza cedeo czyli cesarskie cienie. Od 6 wieku SA źródła któ®e znają te inf.

Z mit greckiej ten zabeg był zdany w starożytności.

W czasach chrześcijańskiego czegos c c zalezał kościół chrześcijański ale wtedy gdy matka nie żyła kazano to robic tykko dlatego żeby dziecko ochrzcić . zalecano wydobywac te płody i je chrzcic. Kościół katolicki ze nie ochrzczone płoty znajdowały się w przestrzeni limbo czyli w otchłani. Miało być chrzczone żeby trafiło do nieba. Ta teorie limbo wzniósł kościił dzieki Benedyktowi. W sredniowieczy c.ciencie było teorią ….. Cesarskie ciencie należało stosowac poprzez naciecie po lewej stronie brzucha żeby nie uszkodzić wątroby, większość lekarzy twierdziło ze lepiej w lini białej czyli pionowe ciecie.

Pierwsze udane c.ciencie dokonał Jakub Lufer, było to udane dla matki i dziecka. Ten lufer bytł kastratorem.

Lifer w roku 1500 dokonał udanego zakończonego szczesliwie dla dziecka i matki c, ciencia.

Pierwsza książka o położnictwie nie traktowana jako położnictwo byłą wydana na początku 16 wieku. Nosiła tytuł „ ogród różany kobiet ciężarnych i położnych” była to pierwsza praca poświecona położnictwoe. Jest to kolejny krok do rozwoju położnictwa. Na przestrzeni wieków naturalne porody bez zakłóceń były przyjmowane przy pomocy akuszerek, było one bez wykształcenia, ale wczesniej już rodziły wiec wiedziały co robic, chirrgó i lekarzy wzywano podczas komplikacji, wtedy wykorzystano c.cienki które było niebezpieczne. Nie znano wtedy zasad aseptyki i antyseptyki. W 17 wieku dwoch chirurgó skonstruowało pierwsze szczypce. Szczypce przy trudnych porodach były normą.

W Paryżu otwarto pierwsza szkołe akuszeryjna dla kobiet. Mężczyźni nauczali ale nie były uczeni.  Kształcenie akuszerek w 18 wieku było normą. Wtedy duzo rzeczy weszło do uzytku np. kształcenie poooznych.

Mikrobiologia lekarska

Nie znano jej i narażano kobiety na choroby, np. gorackzi które kończyły się śmiercią, wprowadzenie aseptyki i antyseptyki troche to zmniejszyło

Choroby zakaźne postrzegano tak, że ludzie nie zdawali sobie sprawy z istnienia bakterii. Ludzie zauwazliji ze choroby SA przenoszone z człowieka na człowieka lub ze zwierzecia na czlowke,. Nie znano mechanizmu i powstawania np. dżumy czy ospy. Wyjaśniono to na podstawie teorii miazmatów. Jeżeli ktos przebywał w bagniskach lub padlinowych to był narażony z miazmatami, czyli zepsutym powietrzem, wnikało oo do org i człowiek zachorował . mówiono ze gdy człowiek jest chory to z jego ust wydobywa soę miazmat. Skoro uznawano ze choroby epidemiczne SA wywoływane przez brzudka won to trzeba było ją dezaktywować. Zabezpieczano się przed dżumą, zaczadzając pomieszczenia saletrą , siarka, otręby, opary octu ( dymy z tego).  Ludzie nosili pachnące chusteczki i perfumy żeby zmniejszyc zachorowalność na choroby przenoszone brzydkim zapachem.

Obawiano się ze miazmaty mogą wnikać w porowate przedmioty a papier prod w 19 wieku miał strukture porowata.

Wychodzono z założenia ze silna won dymu i oporó octu zmniejszy przenoszenie miazmatów.

Lekarz nosil strój który zabezpieczał przed miazmatami, był skórzany i zaimpregnowany., miał rękawice, dotykał pacjenta różyczką na koccu ktorej był lancet , którymy przecinał wrzody, guzy.  Twarz była zasłonieta maska a oddychał dziobem w którym były gąbki nasączone czyms żeby zmniejszyc zapach miazmatów .

Średniowiecze nie zawsze było eopoką brudu. Wieksdzosc ludzi się myłą przynajmniej raz w tygodniu, studenci dostawali stypendium aby szli do łaźń się uyć.

Europę nawiedziłą choroba epidemia dźumy/ czarnej śmierci. Zginęło bardzo dużo ludzi. Od połowy do ¼ mieszkańców, w miastach trupy zascielały ulice. Mycie ma do tego to ze uwazano je za niebezpieczne, mazmniaty które miały powodowac dżumę wnikały do skóry przez pory. Jeśli się myjemy to otwieramy pory i otwieramy droge miazmatom. Tak bardzo bano się dzumy ze przestano ie myc. Zaczęto się myc w 2 polowie 19 wieku. Zamknieto łąźnie ludzie się nie myli, ludzie zaczeli zmieniac biekzne bo chcieli być czyści.

Lekarze podczas epidemii dżumy nosili maski.

W wieku 16 pojawiłą się moda na kołnierze i mankiety któ®e zaczęły wychodzic poza strój wierzchni, miało to pokazac ze ludzie SA czyści . manifestując biały kołnierz pokazywano jestem czystyy. Król Francji mył się podobno trzy razy, gdy był brzczony, gdy wpadł do fontanny i podczas choroby leczniczej. Przygotowano go do kąpieli podczas pare miesięcy. Poddawany był diecie i był sparowany łojem aby łój zamknął poryw  ciele. Wpływ na te poglady, zachowanie mił poglad ze miazmaty pwodowały chorobe.

 

Choroby eopisemiczne nie SA wcele powodowane przez mazmiaty tylko rpzez małe żyjątka któ®ych nie widzimy.  Pojecie bakterii nie było u nich jeszcze w obiegu. Po raz pierwszy bakterie pod mikroskopem sostrzegł Antonie van Leeuwenhoek. Badął wszystko co było pod reką. W wieku 16 był y zbyt słabe żeby pokazac bakterie, w wieku 17 można było je dostrzec. Ten facet dostrzegł plemniki pod mikroskopem, gdy zaczął badać sline był zdziwiony bo poznał szereg org o ktorycj istnieniu nie wiedział. To ze je poznano nie wyjaśniało dlaczego i czemu SA winne .

Nie stwierdzono ze bakterie mogą powodowac gnicie. Koncepcja samouctwa mówiła ze Zycie rodzi się smao z siebie.  Została obalona przypadkiem przez ludwika Pasteur.

Nie był lekarzem i naukowcem , przes przemysł winiarski został wyznaczony aby pokazał dlaczego wino kwaśnieje, Ludwik zauważył ze proces pasteryzacji  działał dzieki małym żyjątką.

Pasteur, szczepionka przeciwko wściekliźnie była prze niego wprowadzona. I jest do dziś.

Robert Koch  miał szereg dokonan na polu mikrobiologii, a przede wdszsyki bakteriologii: odkryciee technologii choroby gruźlicy i cholery.

Odkrycie etiologii rch chorób człowiek wiedział czego unikac, wczesniej działał po omacku, wiedziano co robic żeby nie zachorowac . koch aopracował techniki produkcji bakterii ina ziemniaku i żelatynie, odkrył barwienie. Za swoje prace za gruźlicą otrzymał nagrodę Nobla.

Karl Landsteiner odkrył istnienie gruo krwi. Do jego czasów bardzo rzadko prztprwadzano transfuję, stosowano to do jego czasów w przypadkach ostatecznych bo nie znano grup krwi. Pierwsze próby transfuzji miały miejsce w wieku 17. Przetoczono krew owcy do ciala psychicznie chorego młodzieńca i chino w ten sposób go wylecznyc. Do transfuzji żle odnosił się k. katolicki. Zrezygnowano z niej i wrócono w czasach Karla L.

Mówiąc o transfuzji trzeba wspomnieć o polskim uczony Ludwiku Hirszweld. Wprowadził podział krwi na grupy i określił zasady dziedziczenia krwi.

Transfuzja rwi stała się możłiwa.

Diagnostyka obrazowa

Kondrad rentgen odkrył włąścuwosc promieni. Odkrył to przypadkowo, bo przypadkowo zrobił zdjecie swojej żony. Promienie rentgena , promienie x szybko się upowszechniły.

Stosowanie promieni x upowszechniło Si e szybko i było stosowane w prawie wszystkich zakatkach cywilizacji. Dużo role w radiologii odegrali Polacy np. Maria Skłodowska- curie. \

Ona przyczynił się do spopularyzowania tej diagnostyki. W okresie pierwszej wojny swiatowej mieszkała w Francji i nie lubiła Niemiec. Zaproponowała jako koieta wyzwolona ze pomoże przy froncie przy leczeniu pacjentów organizuac ruchome labnpratoria diagnostyczne. Stworzyła siec ruchomych laboratorówm które diagnozowały żołnierzy, którzy zostali zranieni.

Bronisław Sabat: dokonał skonstruowania maszyny która byłą połaczeniem prześwietla cza z kamera filmowa, dzieki niemu powstał kinograf który pozwalał na wykonywanie ruchomych zdjęć rentgenowskich, poczatkowo te promienie były wykonywane w celu prześwietlenia kości, ale z buegiem czasu wproawadzanao kontrasty, któ®e pozwalały diagnstyke mózgu , jelit .

Werner forssman, dokonał jako pierwszy zdjecie rendgenowsike swojego serca, przz to srracił prace, ( ARTERIOKARDIOGRAFIA)  kobieta chciała żeby on zrobił to na niej ale nie pozwoliła na to i zrobił to na sobie, doprowadził cewnik do własnej żyły. I udało mu się zrobic zdjecie, ale stracił prace bo postepował nieetycznie. Po wielu latach został ukonorowany nagroda nobla.

W latach 70 wprowadzono : tomografie komputerowa, rezonans magnetyczny oraz ultrasonografię.

Początki i rozwój szpitala:

Epoka starożytna nie znałą szpitala w naszym słowa znaczeniu, szpitale w naszym słowa tego znaczeniu powstały w średniowieczu w kulturze arabskiej jako lecznicze na przełowicie wieku 17 i 18.

Szpital jako lecznica upowszechnił się w europie w 2 polowie 19 . pewne instytucje były tak naprswde instytucja bedace lecznica .

Wszystko było robione dosć doraźnie .

Chorzy przebywali w świątyni Asklepiosa nawet kiljka dni.

Valetudinaria. : były szpitalami wojskowymi.  wczesna forma obiektów szpitalnych budowanych w obrębie obozów i twierdz rzymskich. Miały na celu - poza leczeniem legionistów, którzy odnieśli rany - także podnosić morale wojsk.

Domus hospitalis : dom gościnny, przytułek.

Nosokomia- były to miejsca w któ®ych opiekowano się chorymi. .

 

Bazyli Wielki, Bazylianie. Stworzył regułe dla swojego zakonu która nakazywała opiekę nad chorymi i niedołężnymi.

Nestorianie- sekta chrześcijańska któ®a zostałą wygnana z Syrii w 5 wieku i poszli na Persje,

Bizancjum- 12 wieczny szpital założony w Konstantynopolu któ®y był wybijajaca się placówką , liczył AŻ 50 łóżek, był leczony na działy np. choroby ostre ginekologia i chirurgia.

Regułą było to żę szpitale były przytułkami

Model przyjety w montekssino był naśladowany rpzez klasztory benedyktynó i orzez inne klasztory. Zaczął się upowszechniać i zakładano przytułki dla chorych i biednych

W 11 wieku z zakonu bendyktynó wyodrębnił się zakon cystersów, zasłynęli przez zakłądniane przytułków szpitali. Szpital w Jędrzejowie oraz szpital przy kosciele najświętszej Marii Panny we Wrocławiu.

średniowieczu kierowano się rzeczą świetna czyli ressakranizmem, Jelni ktos jest biedny to jest bliżej boga. Ludzie którzy byli bogatsi mieli obowiązek opiekowania się nad biednymi. W związku z tym opiena nad taka osoba była równoważna z drogą do biega. Bez[ośrednio lub dając pienie adze na szpitalel .

Szpitale/przytułki były budowane na wzór kościołów. Był ato najczęściej budowala z Łózkami w któ®ych leżało kilak osob bez podziału na płać i były przykryte baldachimami których nigdy nie zmieniano, nawet znajodwął się ołtarz gdzie było nabożeństwa. Ten mofde konstruckis pitala utrzymał się do 18 wieku.

Na terenie Niemiec na przełomie 11-12 wieku zaczał się proces przejmowania szpoyali z rak koscioła w rece sieckich, rzedó miasta, urzednikó miejscki, próbowali przenieść szpitala poza przestrzeń miejską. Odsoby z przytułków to byli np. żebracy .

Szpitale arabskie były tylko dla chorych. Szpitale u arabó było od początku przeznaczone dla leczenai chorych, nie były przytułkami !!!.  b...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin