REDNIOWIECZE.doc

(34 KB) Pobierz
ŚREDNIOWIECZE

 

ŚREDNIOWIECZE

 

 

 

Załamanie się Cesarstwa Rzymskiego oznaczało zmiany w tak wielu dziedzinach życia ówczesnych ludzi, że uważa się  ją za początek nowej epoki. Nazwano ją Średniowieczem (tzn. Średni wiek)

 

Średniowiecze trwało w europie jedenaście stuleci od IV/V do XV wieku.

W Polsce umownie datuje się początek średniowiecza na rok 966 czyli Chrzest Polski.

W skali europejskiej jest to 476 rok, zdobycie Rzymu przez żołnierzy germańskich.

 

1.    Klimat duchowy okresu

 

      W wyniku podziału Cesarstwa Rzymskiego na zachodniorzymskie i wschodniorzymskie u schyłku starożytności (395r.n.e) . Europa rozpadła się na dwa odrębne kręgi kulturowe: a)zachodni na podłożu łaciński 

b)wschodni na greckim.

 

W Kościele zaś zaczyna się rozpad chrześcijaństwa na prawosławne i katolickie. Rozwój cnót moralnych, Zycie dla Boga, pobożność była wyłącznie celem wychowania.

Obalono  pogański zwyczaj wyrzucania dzieci chorych.

 

Teocentryzm ukształtował oblicze kultury stawiając Boga w centrum.

Średniowieczne widzenie świata przeobrażało rzeczywistość w alegorię dobra którego najwyższym dawcą był Bóg, oraz zła, którego sprawcą był wszechobecny szatan. Mieszczanie i chłopi  stanowili stany niższe, stąd symbolami epoki stał się: krzyż i miecz.

 

2.    Polityka Kościół

 

       Najważniejsze: Cesarstwo i Papiestwo

Spór pomiędzy cesarstwem a papiestwem  nie doprowadził wszakże do rozłamu europejskiej wspólnoty katolickiej, ale przygotował jej przyszły szesnastowieczny kryzys.

 

3.    Religia i filozofia

 

        Za królowa nauk uchodziła teologia. Początkowo jej filozofia stworzyła wówczas kierunek zwany scholastyką, której celem było rozumowe, uzasadnienie prawd wiary, w czym pomocni mieli się okazać niektórzy myśliciele pogańskiej starożytności głównie Arystoteles.

W ramach scholastyki mieściły się dwa główne kierunki: augustynizm i tomizm.

Filozofia Św. Tomasza z Akwinu do dzisiaj jest przyjmowana przez kościół.

Franciszkanizm- Św. Franciszek z Asyżu- to typ wiary pogodnej, proste, radosnej miłości do świata, na wypełnianiu nakazów miłosierdzia, ubóstwa i braterstwa.

Ruchy religijne sprzeciwiały się naukom oficjalnie głoszonych przez kościół.

Husytyzm- powstał w Czechach pod przywództwem Jana Husa, wpływowe stronnictwo religijno-polityczne, występujące przeciw siedzkiemu władcy, negując także niektóre dogmaty (Np. spowiedź). Husytyzm został jednak stłumiony a sam Hus spalony na stosie.

 

4.    Architektura

 

           Chrześcijańska symbolika silnie oddziaływała na dwa typowe średniowieczne style w sztuce. Budowle reprezentujące  oba te style wyrażały na swój sposób czy to ornamentyka o temacie religijnym, czy symbolika bryły i kształtu, określone chrześcijańskiej treści i idei.

a)    styk romański

hierarchicznie uporządkowane człony bryły i kolumnady budowli kościelnych, oraz bogatej symbolice plany i wyposażenia plastycznego.

Kościoły wznoszone najczęściej na planie krzyża łacińskiego stosując sklepienie kolebkowe lub krzyżowe z niewielkimi, wąskimi otworami okiennymi, umieszczonymi wysoko w ciężkich murach.

 

b)    styl gotycki

z cegły wznoszono smukłe budowle o cienkich murach, ostrołukowe sklepienia powiększone wysokie okna z przepięknymi witrażami. Ukierunkowana wzwyż Strzelisty o zwielokrotnionej dekoracyjności zewnętrznej, obrastający rzeźbą, płaskorzeźbą gotyk podbiło rozległe obszary europy.

 

5.Literatura i piśmiennictwo

 

a)      mało kto umiał pisać i czytać

b)     zmodyfikowano łacinie

c)      trudności w zapisywaniu w języku polskim znaków alfabetu łacińskiego

d)     pierwsi literaci.

 

6.Język średniowiecz

 

       Dominacja łaciny-język ludzi wykształconych. Język polski dopiero formował się z dialektyków i dopracowywał się poziomu odpowiedniego do wyrażania.

 

7. Historiografia

             

            Pierwsze zapiski w języku polskim:

Bulli Gnieźnieńskiej 1136r.

,,Daj Ac ja pobruszę a ty poczywaj”

Wincenty kadłubek  powieści, legendy 1202r.

Jan Długosz 12 ksiąg

Księga henrykowska 1270r.

 

8.Literatura

 

            Religijna: średniowieczne pieśni religijne, ,,Bogurodzica”, ,,Posłuchajcie bracia miła” , ,,Lament świętokrzyski” , hymn pierwszy polski.

Świecka: Wiersze stoły- ,, O zachowaniu się przy stole”

,,Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią”

,,Satyra na leniwych chłopów”

 

9.Dwa typy literackich bohaterów

             

                Asceta- Św. Aleksy i chrześcijański rycerz- bez skazy, wiara, umiłowanie władcy, ,,Pieśń o Rolandzie’ XI w.

 

 

 

Główne elementy, myśli średniowieczne i średniowieczne wzory osobowe zostały jednak w następnej epoce albo całkowicie odrzucone, albo gruntownie zmodyfikowane.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin