OCHRONA WODY KOREFERAT.docx

(31 KB) Pobierz

UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI

WYDZIAŁ INŻYNIERII LĄDOWEJ I ŚRODOWISKA

 

 

 

KOREFERAT DO OPERATU WODNOPRAWNEGO

NA ODPROWADZANIE ŚCIEKÓW OCZYSZCZONYCH Z ISTNIEJĄCEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW LIGOTA POLSKA, GM. OLEŚNICA

 

 

 

 

 

 

Opracowały:

Kamila Matuszewska

Natalia Matuszewska

18 ZAOP

 

 

 

 

Zielona Góra, kwiecień 2014

WSTĘP

Koreferat operatu wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków oczyszczonych z istniejącej oczyszczalni ścieków Ligota Polska, gm. Oleśnica ma na celu ocenę zgodności analizowanego dokumentu z wymaganiami wskazanymi w Art. 132 Ustawy z dnia 18 lipca 2001 Prawo wodne (Dz.U.2001 Nr 115 poz.1229, z póź. zm.).

Operat wodnoprawny został wykonany na zlecenie Urzędu Gminy Oleśnica, ul. 11-go Listopada 24, 56-400 Oleśnica przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe DOMEN Sp. z o.o., ul. Bystrzycka 26, 54-215 Wrocław, opracowała go inż. Magdalena Kucharska (nr upr. 241/DOŚ/06).

Oczyszczalnia ścieków w obrębie Ligota Polska zlokalizowana jest na działce nr 399/1. Jest to oczyszczalnia typu Imhoff, ścieki doprowadzanie do oczyszczalni są ściekami bytowo-gospodarczymi pochodzącymi z terenu miejscowości Ligota Polska. Oczyszczalnia została zaprojektowana na 165 RLM. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do rowu znajdującego się w odległości ok. 60 m od oczyszczalni na działce nr 405/1 należącej do Skarbu Państwa w trwałym zarządzie GDDKiA. Rów stanowi prawobrzeżny dopływ rzeki Oleśnica, zasięg oddziaływania obejmuje działki: 402/1 i 399/8.

Ze względu na to, że istniejąca oczyszczalnia nie spełnia wymagań ustawowych z zakresu redukcji zanieczyszczeń zawartych w ściekach oczyszczonych wprowadzanych do wód, konieczna jest przebudowa- zmiana technologii oczyszczania na technologię osadu czynnego, oczyszczalni.

ANALIZA POPRAWNOŚCI WYKONANIA OPERATU

Zgodnie z zapisami Art. 132 Ustawy z dnia 18 lipca 2001 Prawo wodne (Dz.U.2001 Nr 115 poz.1229, z póź. zm.) poprawnie wykonany operat wodnoprawny powinien składać się z 2 podstawowych części:

-          opisową,

-          graficzną.

Ponadto powinien być sporządzony w formie elektronicznego nośnika danych, jako dokument tekstowy (np. PDF) oraz w postaci plików wektorowych lub rastrowych dla części graficznej.

Analizowany operat złożony jest z dwóch części, które zawierają:

1.      Część opisowa: cel, przedmiot i podstawę opracowania, opis zamierzenia, bilans ładunków zanieczyszczeń, dobór technologii, skład ścieków oczyszczonych, rozruch technologiczny, zakres wymaganych analiz i miejsce oraz częstotliwość poboru próbek, opis sytuacji awaryjnej, opis odbiornika ścieków, wpływ gospodarki wodnej na wody powierzchniowe i podziemne, analizę formalno-prawną, wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, opis zamierzenia w języku nietechnicznych oraz wykaz stron zainteresowanych.

2.      Część graficzna: rys. 1. Orientacja, rys. 2. Projekt zagospodarowania terenu, rys. 3. Schemat technologiczny istniejący, rys. 4. Schemat technologiczny proj. przebudowy, rys. 5. Istniejący wylot ścieków oczyszczonych.

Tab. 1. Ocena części opisowej analizowanego operatu wodnoprawnego

Elementy wyszczególnione w Art. 132 Ust. Prawo wodne zawarte lub niezawarte w operacie

Lp.

Element

Element zawarty w operacie

Nie ma elementu w operacie

Uwagi

1.

Oznaczenie zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia, jego siedziby i adresu

+

 

 

2.

Cel i zakres zamierzonego korzystania z wód

+

 

 

3.

Rodzaj urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych

+

 

 

4.

Stan prawny nieruchomości usytuowanych w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych, z podaniem siedzib i adresów ich właścicieli

+

 

 

5.

Obowiązki ubiegającego się o wydanie pozwolenia w stosunku do osób trzecich

 

-

 

6.

Opis urządzenia wodnego, w tym położenie za pomocą współrzędnych geograficznych oraz podstawowe parametry charakteryzujące to urządzenie i warunki jego wykonania

+

-

Brak opisu współrzędnych geograficznych

7.

Charakterystyka odbiornika ścieków objętego pozwoleniem wodnoprawnym

+

 

 

8.

Ustalenia wynikające z planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza i warunków korzystania z wód regionu wodnego

 

-

 

9.

Określenie wpływu gospodarki wodnej zakładu na wody powierzchniowe oraz podziemne, w szczególności na stan tych wód i realizacji celów środowiskowych dla nich określonych

+

 

 

10.

Planowany okres rozruchu i sposób postępowania w przypadku rozruchu, zatrzymania działalności bądź wystąpienia awarii lub uszkodzenia urządzeń pomiarowych oraz rozmiar, warunki korzystania z wód i urządzeń wodnych, w tych sytuacjach

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin