Konspekt zajęć polonistycznych w klasie III.doc

(29 KB) Pobierz
Konspekt zajęć polonistycznych w klasie III

Konspekt zajęć polonistycznych w klasie III

 

Data: 27.05.2013 r.

 

Temat zajęć: Malarz historii Polski.

 

Cel główny: Kształtowanie więzi z krajem ojczystym, jego historią i  sławnymi ludźmi.

 

Cele szczegółowe :

 

Uczeń:

- potrafi rozwiązać zaszyfrowane hasło,

- wypowiada się na określony temat w sposób zwięzły, zrozumiały dla innych,

- uzasadnia swoje zdanie,

- czyta tekst po cichu ze zrozumieniem,

- czyta tekst z podziałem na role, z właściwa intonacją,

- układa wypowiedzi pisemne z uwzględnieniem zasad ortograficznych, stylistycznych i    interpunkcyjnych, potrafi korzystać z różnych źródeł wiedzy,

- opowiada, kim był Jan Matejko,

- rozpoznaje niektóre obrazy malarza,

- odróżnia malarstwo historyczne, batalistyczne od innych,

- wyjaśnia, co oznaczają pojęcia: oryginał, autoportret, reprodukcja.

 

Metody: pogadanka, praca z podręcznikiem, m. problemowa, m. integracyjna, giełda pomysłów.

 

Formy: indywidualna, grupowa.

 

Środki dydaktyczne: szyfr dla każdego dziecka, naklejki, podręcznik, zeszyt, albumy malarstwa polskiego, książka „Poczet królów i książąt polskich”, słowniki języka polskiego.

 

Przebieg zajęć:

 

1. Rozwiązanie zaszyfrowanego hasła lekcji:

Wpisz do tabeli litery odpowiadające poszczególnym symbolom, a odczytasz imię i nazwisko słynnego polskiego malarza historycznego. (Jan Matejko)

2. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu A. Świrszczyńskiej pt. „O Janie Matejce i panie Kajetanie”.

3. Rozmowa z dziećmi na temat treści przeczytanego tekstu:

- Kto i skąd przyjechał do Krakowa?

- Co podziwiał pan Kajetan w Krakowie?

- Przed czym ostrzegała go żona?

- Kto śledził pana Kajetana i dlaczego?

- Kim był Jan Matejko?

- O co poprosił malarz kupca?

- Jaki jest nastrój tego tekstu, czy podobał się wam ten utwór, dlaczego?

4. Wyszukiwanie w treści czytanki fragmentów pasujących do ilustracji i głośne odczytywanie ich przez pojedyncze dzieci.

5. Układanie i zapisywanie w zeszycie odpowiedzi na pytania do tekstu.

6. Czytanie tekstu z podziałem na role.

7. Czytanie nazw używanych w języku staropolskim. Odszukanie przez dzieci naklejek  ze współczesnym znaczeniem tych wyrazów i naklejanie ich w odpowiednich miejscach.

8. Czytanie notatki biograficznej o Janie Matejce, wypowiedzi na temat jego życia i twórczości.

9. Oglądanie reprodukcji obrazów Jana Matejki, wypowiedzi dotyczące tematu obrazów –wydarzeń historycznych , odczuć estetycznych i wrażeń.

10. Kolorowanie wg instrukcji wyrazów o takim samym znaczeniu. Układanie i zapis w zeszycie zdań z tymi wyrazami.

11. Zabawa naśladowczo – ruchowa „Malujemy obraz”.

12. Wyjaśnienie przez dzieci własnymi słowami znaczenia wyrazów: autoportret, oryginał, reprodukcja, malarstwo olejne, batalistyczne, historyczne. Szukanie definicji tych wyrazów w słowniku języka polskiego

13. Pisanie zaproszenia na wystawę malarstwa historycznego ze zwróceniem uwagi na niezbędne informacje, które musi zawierać taka forma wypowiedzi.

14. Praca domowa:

- Napisz w zeszycie, jakie cechy powinien posiadać artysta malarz i dlaczego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin