Antologia_Kroki w nieznane_1971_02.rtf

(27987 KB) Pobierz
Antologia_Kroki w nieznane_1971_02


 

Almanach

fantastycznonaukowy

 

Kroki

w nieznane

tom 2

 

 

Wybór Lech Jęczmyk

 

 

1971


Spis treści

 

 

I. W OCEANIE CZASU

Janusz A. Zajdel PROGNOZJA

Ilja Warszawski WYCIECZKA DO PENNFIELD

John Wyndham CHRONOKLAZM

Giennadij Gor WIELKI AKTOR JONES

Jack Finney TWARZ Z FOTOGRAFII

Henryk Gajewski PRZYBYSZ Z RURY GOLDA

Fredric Brown TURNIEJ

Marietta Czudakowa PRZESTRZEŃ ŻYCIA

Stanisław Lem SZCZUR W LABIRYNCIE

Fredric Brown PIERWSZA MASZYNA CZASU

John Wyndham POJEDYNEK

Fredric Brown GABINET LUSTER

Konrad Fiałkowski CZŁOWIEK Z AUREOLĄ

Gleb Anfiłow * * *

Robert Sheckley OFIARA BRAKORÓBSTWA

Alfred Bester LUDZIE KTÓRZY ZAMORDOWALI MAHOMETA

 

II. FAKTY, HIPOTEZY, ZAGADKI

P. L. Priwałow HIPOTEZY ZWIĄZANE Z UPADKIEM METEORYTU TUNGUSKIEGO

B. Porszniew PRACZŁOWIEK?

M. Wasin, A. Szczerbakow CZY KSIĘŻYC JEST TWOREM ISTOT ROZUMNYCH?


OD REDAKCJI

 

 

Wydając almanach fantastycznonaukowy, chcieliśmy przedstawić czytelnikom zarówno odym, jak i starszym miłnikom sciencefiction możliwie obszerny wybór opowiadań autorów polskich i obcych, aby w ten sposób chociaż częściowo wypełnić dotkliwą lukę w tej dziedzinie.

W pierwszym almanachu, który ukazał się pod tym samym tytułem w roku ubiegłym, tematem większości opowiadań był kontakt”, czyli spotkanie mieszkańw Ziemi z przedstawicielami innych cywilizacji kosmicznych. W niniejszym tomie, takim dominującym tematem jest CZAS. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby ludziom udało się kiedykolwiek pokonać czas, tak jak im się to udało z przestrzenią. Chociaż… w Stanach Zjednoczonych podobno już kilka tysięcy osób hibernuje w zawieszeniu pomiędzy życiem i śmiercią, czekając, obudzą ich potomkowie. Na razie jednak zwykli śmiertelnicy mogą śledzić zmagania z czasem bohaterów licznych opowiadań fantastycznych, gdyż począwszy od Wehikułu czasu” Wellsa jest to jeden z żelaznych i wciąż na nowo podejmowanych tematów sciencefiction. Zebrane tu opowiadania autorów polskich, radzieckich, amerykańskich i angielskich ukazują ogromne możliwości, jakie temat czasu otwiera przed pisarzem.

Podobnie jak w pierwszym almanachu prezentujemy w dziale Fakty, hipotezy, zagadki” artykuły przedstawiające zagadkowe fakty i zaskakujące hipotezy, przypominające nam, że otaczający nas świat wcale nie jest do końca wyjaśniony i opisany.

Artykuł Wasina i Szczerbakowa przedstawia hipotezę nieprawdopodobną, a jednak zgodną z danymi naukowymi. Wyraża ona jednocześnie sknotę za spotkaniem w kosmosie choćby śladów istot myścych.

Wydawanie almanachu Kroki w nieznane” zamierzamy kontynuować, prezentując corocznie nowy wybór opowiadań, adresowanych do coraz liczniejszego kręgu miłników fantastyki naukowej.


I. W OCEANIE CZASU

 

 

Janusz A. Zajdel

PROGNOZJA

 

 

Przyjechałem nieco za wcześnie: zegar na...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin