wymogi_edytorskie.doc

(41 KB) Pobierz
WYMOGI EDYTORSKIE PRAC

WYMOGI EDYTORSKIE PRAC

MAGISTERSKICH I INŻYNIERSKICH

NA WYDZIALE INŻYNIERII MECHANICZNEJ UNIWERSYTETU TECHNOLOGICZNO-PRZYRODNICZEGO

W BYDGOSZCZY

 

 

 

 

Wprowadzenie

 

Po ukończeniu studiów I stopnia student jest zobowiązany do napisania i przystąpienia do obrony pracy inżynierskiej, natomiast studia II stopnia kończą się napisaniem i obroną pracy magisterskiej. Temat pracy dyplomowej powinien być zgodny z kierunkiem studiów i przedstawiony studentowi nie później niż rok przed terminem ukończenia studiów (Regulamin studiów UTP w Bydgoszczy – www.utp.edu.pl).

 

 

Struktura i zawartość pracy

 

1.     Strona tytułowa pracy (uczelnia, wydział, kierunek studiów, specjalność, autor, tytuł pracy, promotor, nazwa Instytutu, Zakładu, rok) – zgodnie z z wzorem strony tytułowej zamieszczonej na stronie internetowej.

2.     Spis treści – wraz z numeracją stron poszczególnych rozdziałów.

3.     Wstęp – rozdział obejmujący ogólne informacje na temat rozwiązywanego zagadnienia, na końcu wstępu należy bezwzględnie umieścić cel pracy.

4.     Przegląd doniesień literaturowych (rozdział teoretyczny definiujący rozważane zagadnienie i opisujący aktualny stan wiedzy). Przegląd należy napisać na podstawie literatury, której wykaz zamieszczany jest w końcowej części pracy pt. „Literatura”. Bezwzględnie zobowiązuje się autora pracy dyplomowej do wskazywania źródeł pochodzenia informacji przedstawianych w przeglądzie literatury, również w przypadku tabel, wykresów, schematów, fotografii, wzorów, programów statystycznych itd. W przypadku źródeł pochodzących z internetu, należy bezwzględnie podać adresy stron internetowych.

5.     Materiał i metodyka – rozdział zawierający szczegółowe informacje dotyczące przedmiotu badań, miejsca, czasu i stosowanych technik badawczych oraz aparatury i przyrządów.

6.     Wyniki badań – zestawienie wyników badań w formie tabel, rycin, schematów, fotografii oraz ich szczegółowe omówienie. Wszystkie ryciny, tabele, wykresy powinny być podpisane i ponumerowane w celu umożliwienia odwoływania się do nich w tekście. Tabele powinny być ponumerowane liczbami arabskimi tej samej wielkości co tekst pracy, odstępy między wierszami 1,0 z wyrównaniem do obu stron marginesów. Tytuły tabel powinny być umieszczone nad tabelami, nie powinny kończyć się kropką. Rysunki powinny być ponumerowane liczbami arabskimi tej samej wielkości co tekst pracy, odstępy między wierszami. 1,0 z wyrównaniem do obu stron marginesów. Tytuły rysunków powinny być umieszczone pod nimi. Podpisy nie powinny kończyć się kropką.

7.     Dyskusja – analiza wyników przeprowadzonych badań w odniesieniu do aktualnej wiedzy naukowej z danego zakresu z wykorzystaniem piśmiennictwa krajowego i zagranicznego, zamieszczonego w spisie piśmiennictwa.

8.     Wnioski – sformułowanie krótkich, logicznych zdań wynikających z przeprowadzonych badań z wyszczególnieniem osiągnięć mierzonych w kategoriach realizacji postawionego celu.

9.     Spis piśmiennictwa – rozdział zawierający wykaz wykorzystanego w pracy piśmiennictwa. Każda pozycja w spisie piśmiennictwa musi zawierać: Nazwisko autora (autorów) i pierwszą literę lub litery imion, rok publikacji: Tytuł pracy. Wydawnictwo/czasopismo/adres http, volumen, numer, strony od-do w przypadku artykułów w czasopismach. W przypadku materiałów konferencyjnych należy podać temat konferencji oraz jej miejsce i datę. Lista nie może zawierać pozycji, do których nie ma odwołań w tekście. Lista powinna być posortowana alfabetycznie według nazwisk autorów. Pozycje w spisie piśmiennictwa powinny być ponumerowane kolejnymi liczbami naturalnymi.

10. Załączniki – rozdział zawierający załączone do pracy niezbędne akty prawne, normy, schematy technologiczne itd.

 

Uwagi redakcyjne

 

1.     Praca powinna być napisana na papierze formatu A4 z następującymi ustawieniami marginesów: górny 2,5 cm,  dolny 2,5 cm,  lewy 3,5 cm,  prawy 1,5 cm

2.     Numer strony powinien być wyśrodkowany w stopce. Wysokość stopki –1,25 cm, czcionka Times New Roman 10 pkt.

3.     Parametry tekstu pracy:

- czcionka 12-13 pkt,

- preferowany jest Times New Roman, interlina 1.5,

- tekst wyrównany do lewego i prawego marginesu (tzw.justowanie).

- wcięcie pierwszego akapitu 0,7 cm

4.     Strony pracy muszą być ponumerowane (z wyjątkiem strony tytułowej).

5.     Rozdziały należy numerować 1, 2, itd., zaś podrozdziały kolejno: 1.1; 1.2; itd.

6.     Wskazane, aby każdy rozdział zaczynał się od nowej strony.

7.     Tytuły rozdziałów należy pisać dużymi literami pogrubioną czcionką Times New Roman 16 pkt, zaś podrozdziałów małymi literami pogrubioną czcionką Times New Roman 14 pkt. lub zgodnie z zaleceniami promotora pracy.

8.     Po tytułach rozdziałów i podrozdziałów nie należy stawiać kropek.

9.     Znaki interpunkcyjne : . , ; ! ? ) } ] itp. należy dosuwać w lewo, tak aby nie było przed nimi spacji (w przeciwnym razie można oczekiwać linijek zaczynających się od znaku interpunkcyjnego), znaki otwierające nawiasy ({[ powinny być dosunięte w prawo.

10. Nie należy stosować odnośników w stopce strony, uwagi, komentarze, wtrącenia należy zawrzeć w głównym tekście.

11. Zamieszczanie spisu tabel i rycin nie jest konieczne, jeśli nie wymaga tego promotor.

12. Praca musi zawierać odwołania w tekście do wszystkich pozycji w spisie piśmiennictwa. Preferowana forma odwołań to numer pozycji w spisie zamknięty w nawiasach kwadratowych, np. [1], [30]. Odwołania [Nazwisko autora, rok] są także akceptowane. Nie wskazane jest umieszczanie odwołań do literatury w stopce strony.

13. Należy stosować formę bezosobową w tekście pracy, tzn. nie należy używać określeń: wykonałam/łem, prowadziłam/łem itd..

 

UWAGI OGÓLNE

 

1.      Pracę dyplomową należy napisać z zachowaniem praw autorskich zgodnie z Ustawą z dnia 27 lipca 2005 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365, z 2006 r. Nr 46, poz. 328) oraz Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Wskazane jest oświadczenie autora, autorki pracy, że została ona wykonana samodzielnie, nie jest plagiatem, a autor odpowiada za treści w pracy zawarte.

2.      Dopuszcza się wprowadzenie zmian do podanego standardu podstawowego, które powinny zostać podane dyplomantom w Zakładach, w których realizowane są prace dyplomowe.

3.      W przypadku realizacji prac o charakterze monograficznym układ pracy powinien być podobny jak w podanym standardzie z ominięciem rozdziału wyniki badań i dyskusja.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin