Tren XIX interpretacja.odt

(18 KB) Pobierz

1.Wstęp

a) Wstęp do wypowiedzi

b) Pytanie wstępne 

2.Rozwinięcie

a) Geneza trenu XIX

b) Analiza tekstu

c) Sformułowanie wniosku

3.Zakończenie

a)

 

 

1.

a) Ludzie od zarania dziejów, rodzili się i umierali. „Ziemska wędrówka” od najdawniejszych czasów była kojarzona z codziennym kieratem trosk i obowiązków, smutków, trosk i radości - których jednak zawsze było za mało. Każdy – niczym trybiki w maszynie – zna swoje miejsce i zadania. I każdy powoli dąży do kresu tej pielgrzymki.

b)Co jednak jeśli koniec nastąpi zbyt wcześnie? Czyż śmierć dziecka może być dla rodzica większym bólem?

2.

a) Do jednej z takich tragedii doszło 2 stycznia 1578 r. w Czarnolesie. Dwu i pół letnia córka J. Kochanowskiego zmarła wówczas po ciężkiej chorobie. Nie mogąc się z tym pogodzić Kochanowski, rozpoczął pisanie, cyklu trenów ku jej pamięci. Ostatnim a jednocześnie najdłuższym jest tren XIX .

b)  Jest to tren, składający się z trzech obszernych strof pisanych sylabowcem trzynastozgłoskowym (7+6) z rymami, tradycyjnie, sąsiadującymi, gramatycznymi oraz dokładnymi.(opcjonalnie)

W trenie postacią liryczną jest matka poety która ukazała się jemu we śnie. Trzymając na rękach małą Urszulkę – zwiedziona okrutnym lamentem swojego syna - zaczęła pocieszać Jana. Tren ten jest czymś w rodzaju rozmowy ze zmarłą. A zarazem niesie funkcję pocieszającą i upominającą. Matka Kochanowskiego, przedstawia mu życie pośmiertne jako coś wspaniałego, najdoskonalszego. Poucza go również jak ma żyć, do czego dążyć. Oraz że nie powinien nosić w sobie żalu za śmierć córki. Jest ona bowiem szczęśliwa przed Obliczem Pańskim. Krótkie życie Urszulki było wolne od zamętu tego świata – nie zdążyła bowiem zaznać w życiu cierpień, bólu, rozpaczy. 

c)   Inną nazwą tego trenu jest wyraz „Sen”. Te trzy litery ułożone w krótkie słowo kojarzone są najczęściej z czymś dobrym, przyjemnym, z odpoczynkiem, chwilą wytchnienia po dniu ciężkiej pracy. Ale jest one również częścią wielu frazeologizmów powiązanych ze śmiercią np. „sen wiekuisty”. Kochanowski Nazywając tak swoje dzieło, niejako stawia znak równości pomiędzy  śmiercią a snem. Zabieg tan wydaje się nie być kwestią przypadku. Wieść bowiem zrozumiał istotę przemijania, która zadała ranę w jego sercu.            

3.

a) Tren XIX pokazuje że Kochanowski pogodził się ze śmiercią Urszulki. A przez to doświadczenie umocniła się jego Wiara.             

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin