Ciepłownictwo projekt.docx

(1120 KB) Pobierz

1.1.            Armatura

 

1.1.1.           Zwrotnica hydrauliczna

 

              W projektowanej instalacji grzewczej nośnik energii posiada stan płynny, dlatego istotną cechą jest wielkość i charakter zmian parametrów obiegów kotłowych oraz po stronie odbiorników. Należą do nich pojemność wodna, dynamika zmian ciśnienia i strumienia nośnika ciepła, temperatura zasilania oraz powrotu. Wymienione parametry decydują o zastosowaniu sprzęgła hydraulicznego. Charakter pracy sprzęgła hydraulicznego powoduje, że dynamika zmian parametrów po stronie kotłów i obiegów grzewczych nie wpływa na siebie w sposób bezpośredni.

              Dobrano sprzęgło hydrauliczne firmy Termen typ SPP100/300.

Parametry pracy zwrotnicy:

- przepływ maksymalny                            20 m3/h

- ciśnienie dopuszczalne                            6 bar

- pojemność wodna zwrotnicy              64

 

 

1.1.2.           Filtroodmulnik

 

Dobrano filtroodmulnik TerFOM o parametrach:

- średnica nominalna                             DN125

- pojemność                                           34 l

- masa                                           50 kg

- ciśnienie obliczeniowe               16 bar

- opór przepływu                             500 Pa

1.1.3.           Filtry siatkowe

 

              Na obiegach grzewczych (tj. obiegach centralnego ogrzewania i nagrzewnic wentylacyjnych) zanieczyszczenia stałe są zatrzymywane na filtrach siatkowych firmy Zetkama, zamontowanych na powrocie wody zimnej, przed przewodami podmieszania a za zaworem odcinającym.

1.1.4.           Rozdzielacz

 

              Rozgałęzienie na poszczególne obiegi realizowane jest za pomocą kolektorów o średnicy nominalnej równej 200 mm. Kolektory umieszczone nad posadzką na podporze stałej.

 

 

1.1.5.           Przewody

 

              Instalacja w kotłowni wykonana jest z rur stalowych firmy Finpol. Połączenia rur spawane, połączenia z armaturą kołnierzowe. Mocowanie uchwytami przytwierdzonymi do stropu. Przewody należy prowadzić ze spadkiem 5 0/00 w kierunku kotła. Wszystkie przewody w obrębie kotłowni powinny być prowadzone w taki sposób, aby nad przejściami był zapewniony wolny prześwit. Całość Instalacji w kotłowni wykonać z rur stalowych według zaleceń producenta. Rury przechodzące przez ścianę muszą posiadać osłonę wypełnioną pianką izolującą poliuretanową.

 

1.1.6.           Zawory

 

              W kotłowni armaturę odcinającą stanowią zawory kołnierzowe firmy Arbud oraz zawory zwrotne firmy Zetkama.

 

1.2.            Urządzenia regulacyjne

 

              Na obiegach grzewczych zastosowano zawory mieszające-trójdrogowe. Poprzez zawór ustala się poziom temperatury wody grzewczej. Decyduje o tym regulator, który ciągle dokonuje analizy temperatury zewnętrznej. Układ wyposażony w zawór trójdrogowy potrafi dostarczyć tyle ciepła, na ile jest zapotrzebowanie.

              Dla poszczególnych obiegów dobrano zawory mieszające firmy Siemens typ VXF21. Dla instalacji centralnego ogrzewania dobrano zawór trójdrogowy VVF43.100-160 DN 100. Dla instalacji nagrzewnic wentylacyjnych dobrano zawór VVF43.65-60 o DN 65. Mieszacze wyposażone w siłowniki AMV20.

 

1.3.            Urządzenia zabezpieczające

 

              Jako urządzenie zabezpieczające instalację przed wzrostem ciśnienia dobrano naczynie wzbiorcze przeponowe  firmy Reflex typ N300 o parametrach:

Pojemność całkowita               200 l

Wymiary                                          H = 1092 mm; D = 634 mm

Ciśnienie wstępne                             3,5 bar

Maksymalne ciśnienie              6 bar

Przyjęto średnicę rury wzbiorczej 20mm.

              Kotły zaopatrzone zostały w membranowe zawory bezpieczeństwa 1915 firmy SYR 1 3/4’’ i średnicy gniazda D=14 mm z nastawionym ciśnieniem otwarcia 5 bar.

              Dla zasobnika ciepłej wody użytkowej dobrano membranowy zawór bezpieczeństwa typ 2115 firmy Syr. O średnicy 1’’ i średnicy gniazda D = 20mm z nastawionym ciśnieniem otwarcia 4 bar.

1.4.            Pompy

 

              W kotłowni zastosowano pompy firmy Grundfoss serii UPS. Dla obiegu centralnego ogrzewania dobrano pompę UPS 50 – 120 F. Dla obiegu nagrzewnic wentylacyjnych dobrano pompę UPS 32 – 60 F. Dla obiegu kotłowego dobrano pompę UPS 40 – 60/4 F. Dobrano pompę dla instalacji ciepłej wody użytkowej UPS 40 – 60 F. Dobrano pompę cyrkulacyjną UP 20 – 30 N.

1.5.            Pozostałe urządzenia

 

              W projektowanej kotłowni należy odpowiednio przygotować wodę. Dobrano urządzenia firmy Viessmann AQUASET 1000. W skład stacji uzdatniania wody wchodzą następujące elementy: Filtr VE25-1, Zmiękczacz VSA 5/VF, Dozownik Dostech VWZ25 CH.

              Dodatkowo przewidziano zawór antyskażeniowy oraz dwa wodomierze jednostrumieniowe.

1.6.            Instalacja paliwowa

 

              Do kotłów dobrano palnik olejowy firmy Riello RS 44MZ.

              Instalacja wykonana z rur stalowych bez szwu, łączonych przez spawanie. Rury o średnicy DN 65. Do pomiaru gazu zastosować gazomierz miechowy IG 65. Gazomierz znajduje się w skrzynce gazowej na zewnątrz budynku, po obu stronach ma zamontowane zawory odcinające. Przejście przewodu przez ścianę w tulejach ochronnych. Główny kurek gazu znajduje się na zewnątrz kotłowni obudowany w skrzynce zabezpieczającej.

1.7.            Pomieszczenie kotłowni

 

              Pomieszczenie kotłowni ma wymiary 7 x 6 m i wysokości 2,5 m. Kotłownia jest budynkiem wolnostojącym. wyposażona w oświetlenie sztuczne – lampy jarzeniowe. Pomieszczenie kotłowni należy zabezpieczyć przez działaniem wód gruntowych. Wejście do kotłowni bezpośrednio z zewnątrz. Wejście należy wyposażyć w drzwi niepalne klasy 0,5 odporności ogniowej, otwierane pod naporem na zewnątrz, o szerokości 1,0 m. Posadzkę i ściany do wysokości 0,5 m wykończyć glazurą. Posadzkę wykonać ze spadkiem w kierunku wpustu podłogowego. Strop nad kotłownią gazoszczelny z izolacją przeciwdźwiękową. W podłodze wykonano studzienkę schładzającą o średnicy 600 mm.

1.8.            Wentylacja kotłowni

 

              Kotłownia posiada wentylację nawiewno – wywiewną. Zaprojektowano kanał nawiewne z blachy stalowej ocynkowanej o wymiarach 300x400 mm. Czerpnia na wysokości 1,9 m ponad poziom terenu. Dolna krawędź kanału umieszczona jest 30 cm nad poziomem podłogi kotłowni. Wlot i wylot kanału zakończony kratką wentylacyjną.

              Zaprojektowano kanał wywiewny z blachy stalowej ocynkowanej o wymiarach 550x400 mm. Wlot umieszczony 10 cm pod sufitem i zakończony kratką wentylacyjną.

 

1.9.            Algorytm sterowania pracą kotłowni

 

1.9.1.           Elementy automatycznej regulacji kotłowni

 

·          Urządzenia wytwarzające i rozprowadzające ciepło:

- kotły,

- podgrzewacz ciepłej wody użytkowej,

- instalacja centralnego ogrzewania

- instalacja nagrzewnic wentylacyjnych.

 

·          Urządzenia pomiarowe:

- czujnik temperatury zewnętrznej,

- czujniki temperatur na obiegach,

- czujniki temperatury na kotłach

- detektor gazu.

 

·          Urządzenia wykonawcze:

- palniki,

- pompy,

- zawory trójdrogowe,

- zawory odcinające automatyczne,

- zawór MAG.

 

·          Urządzenia sterujące:

- zbiorczy regulator elektroniczny

- regulatory nakotłowe

- regulator zabezpieczenia ścieżki gazowej

 

1.9.2.           Opis automatyki kotłowni

 

·          Regulacja obiegu kotłowego:

              Oba kotły w wersji standardowej wyposażone są w regulator nakotłowy, który na podstawie zaprogramowanej krzywej grzania oraz odczytu sygnału analogowego z czujnika temperatury na kotle wysyła sygnał cyfrowy do palnika gazowego o załączeniu I stopnia pracy palnika, gdy temperatura nie jest wystarczająco wysoka konsola sterownicza wysyła sygnał do palnika o załączeniu II stopnia pracy palnika.

              Jeden z kotłów wyposażony jest dodatkowo w moduł KM, który dzięki wprowadzonej krzywej grzania i odczycie temperatury zewnętrznej obsługuję pracę kaskadową kotłów (w okresie letnim pracuje na zmianę tylko jeden kocioł).

              Regulator nakotłowy identyfikuje również początek okresu letniego i wysyła sygnał cyfrowy do jednego z zaworów automatycznych odcinających o odcięciu dopływu czynnika grzewczego do wybranego kotła. Następnie sterownik wysyła sygnał cyfrowy do pompy obiegowej przed wybranym kotłem, w celu jej wyłączenia.

 

·          Regulacja obiegu c. o. i n. w.:

              Czujniki temperatury umieszczony na zasilaniu obiegu c.o.1 i c.o.2 przekazuje sygnał analogowy do zbiorczego sterownika elektronicznego, który na podstawie wprowadzonej krzywej grzania oraz wartości temperatury zewnętrznej wysyła sygnał analogowy do siłownika zaworu trójdrogowego o zmniejszeniu lub zwiększeniu przepływu w działce danego obiegu oraz do pompy.

 

·          Regulacja obiegu c. w. u.:

              Czujnik temperatury wody w podgrzewaczu przekazuje sygnał analogowy do zbiorczego sterownika elektronicznego, który porównuje temperaturę z temperaturą zadaną, a następnie wysyła sygnał do pompy oraz regulatora nakotłowego z dodanym modułem kaskadowym, który dalej wysyła sygnał do palnika gazowego.

 

·          Zabezpieczenie ścieżki gazowej:

              Detektor gazu zamontowany w pomieszczeniu kotłowni w przypadku przekroczenia dopuszczalnej wartości stężenia gazu wysyła sygnał cyfrowy do sterownika. Regulator wysyła sygnał cyfrowy do zaworu typu MAG znajdującego się na zewnątrz pomieszczenia kotłowni – następuje odcięcie dopływu gazu.

 

 

 

 

 

 

2.Obliczenia.                     

 

2.1 Obliczenie zapotrzebowania na ciepło w zimie

 

Qk=Qc.o1+Qtech+Qc.w.uhśr [kW]

 

Dane:

 

Qobieg I c.o.=250 kW

Qc.w.u=233 kW

Qtech=120 kW

 

Obliczenie średniego godzinowego zapotrzebowania na ciepło dla ciepłej wody użytkowej

 

Qc.w.uśr,h=qCptc.w.u-tw.z[kW]

 

q=qh,śr  - przepływ godzinowy średni [l/h],

  Cp             - ciepło właściwe wody [J/(kg*K)]

tc.w.u         - temperatura ciepłej wody; przyjęto tc.w.u=60°C

tw.z           - temperatura wody zimnej; przyjęto tw.z=10°C

 

·         Przepływ dobowy średni:

 

qd,śr=n∙q[ld]

 

qd,śr- przepływ dobowy średni [l/d],

n     - liczba osób [os], n = 233 os.

qj   - przepływ jednostkowy {110÷130 [l/(d*os)]}, przyjęto qj =110 [l/(d*os)]. Według normy PN-92/B-01706

 

qd,śr=233 ∙110=25630 l/d

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin