Funkcjonowanie roślin.docx

(43 KB) Pobierz

Filogeneza – rozwój ewolucyjny, przegląd form kopalnianych, rozwój rodowy. Ontogeneza – rozwój osobniczy, od zapłodnienia do śmierci osobnika.

Czynniki wzrostu i rozwoju roślin:

·         endogenne, wewnętrzne

v     hormony roślinne, czyli fitohormony, które regulują wzrost

·         egzogenne, zewnętrzne

Do hormonów roślinnych zaliczamy:

1.     stymulatory (pobudzają rozwój)

©      auksyny

©      gibereliny

©      cytokininy

2.     inhibitory (mają działanie hamujące, są regulatorami wzrostu i rozwoju roślin)

©      etylen

©      ABA, kwas abscysynowy (bardzo silny, powoduje, że nasiona są w stanie głębokiego spoczynku, a także całe rośliny)

Do czynników egzogennych zaliczamy:

·         temperaturę (wpływa ona na termoperiodyzm rośliny; dzięki czemu organizmy są eurytermiczne, o szerokim zakresie tolerancji; stenotermiczne, o wąskim zakresie tolerancji względem temperatury; wśród organizmów stenotermicznych są kriofity (niskie temp., poniżej 20 stopni); mezofity (średnie wartości od 20 do 40 stopni); heliofity (rośliny termofilne, które są ciepłolubne, odpowiada im temperatura powyżej 40 stopni));

·         dostępność wody

·         sole mineralne (np. magnezu do budowy chlorofilu, manganu do fotolizy, azotu do budowy białek)

·         napowietrzenie podłoża – dostępność tlenu

Etapy ontogenezy roślin okrytonasiennych:

1.     stadium wegetatywne

2.     wzrost i rozwój zarodkowy

3.     kiełkowanie nasion

4.     wzrost generatywny

5.     kwitnienie

6.     owocowanie

7.     starzenie się i obumieranie rośliny

Faza embrionalna, czyli zarodkowa rozpoczyna się od zapłodnienia, trwa aż do rozwoju nasion.

Wzrost i rozwój zarodkowy obejmuje powstanie zarodka złożonego z liścieni, zawiązka korzenia i zawiązka pędu. Oprócz tego powstaje bielmo i łupina nasienna oraz przechodzi się w stan spoczynku.

Nasiona to formy przetrwalnikowe, które znajdują się momentami w anabiozie.

Spoczynek bezwzględny (głęboki) – nasiona są dojrzałe morfologicznie i anatomicznie, jednak nie wykazują dojrzałości fizjologicznej, mają wysokie stężenie kwasu abscysynowego.

Spoczynek względny – nasiona są całkowicie dojrzałe, ale czynniki zewnętrzne nie pozwalają im na kiełkowanie.

Warunku kiełkowania nasion:

·         dostępność wody (pęcznienie nasion nazywamy imbibicją; woda odpowiada za uwodnienie chloroplastu, warunkuje aktywność enzymów, odpowiada za rozkład materiału zapasowego zgromadzonego w bielmie lub liścieniach)

·         dostępność tlenu (nieliczne tylko rośliny przeprowadzają oddychanie beztlenowe)

·         temperatura (warunkuje aktywność enzymów; optymalna temp. zależy od klimatu; zwykle temperatura jest trochę niższa niż temp. optymalna, a niektóre rośliny potrzebują nawet wychłodzenia nasion (wernalizacji) do pobudzenia kiełkowania)

·         światło (są rośliny, które uwielbiają światło, np. nasiona tytoniu, sałaty, traw, krwawnik pospolity; wyróżniamy też takie, na które światło nie ma wpływu, albo lekko hamuje kiełkowanie, np. czarnuszka; rośliny mogą również reagować na światło, kiedy ich nasiona są spęczniałe).

Fazy kiełkowania nasion:

ü      faza fizyczna, czyli imbibicja (rozpoczyna się pochłanianiem dużej ilości wody, więc w konsekwencji rośnie objętość i ciśnienie oraz przepuszczalność dla gazów, np. skrobia w bielmie)

ü      faza kataboliczna, biochemiczna (najpierw cytokininy przełamują hamujące działanie ABA, syntezują się gibereliny, które rozkładają substancje zapasowe z bielma, obielma lub liścieni; np. proteazy, amylazy, lipazy są enzymami powołanymi przez gibereliny

hydroliza skrobii à glukoza (substrat oddechowy, który pozwala na procesy anaboliczne); à wykorzystywanie do produkcji innych związków w syntezach komórkowych

ü      faza anaboliczna (fizjologiczna; dotyczy tylko wzrostu zarodka w siewkę i syntezy nowych składników komórkowych)

Kiełkowanie i jego rodzaje:

  • nadziemne (epigeiczne, w którym liście zarodkowe wyniesione są nad powierzchnię, a hipokotyl rośnie szybciej, liścienie gromadzą substancje odżywcze i przeprowadzają fotosyntezę, np. fasola)
  • podziemne (hypogeiczne, w którym roślina zostaje pod ziemią, ponieważ szybciej rośnie epikotyl; np. groch i kukurydza)

Energia kiełkowania to procent skiełkowanych nasion w krótkim okresie czasu (4-5 dni); jest wyrazem zdolności nasion.

Siła kiełkowania to procent nasion skiełkowanych w stosunku do wysianych w przeciągu czterech tygodni. Dotyczy okresu pierwszych 28 dni, określa więc żywotność nasion.

Po wzroście i rozwoju zarodkowym oraz kiełkowaniu nasion następuje wzrost wegetatywny, czyli faza wegetatywna. W jej czasie następuje wzrost siewki (okres juwenilny) oraz wytworzenie organów wegetatywnych. Podczas wzrostu wegetatywnego zwiększają się rozmiary i pojawia się możliwość rozmnażania wegetatywnego. W okresie rozwoju istotną rolę ma polarność – ustalenie bieguna pędu korzeniowego i łodygowego.

Po fazie wegetatywnej następuje stadium generatywne, rozpoczyna się ono od kwitnienia i owocowania, czyli nazwać je można stadium reprodukcji.

Kwitnienie – od otwierania pąków kwiatowych do wytworzenia owoców pod wpływem odpowiedniej temperatury i długości dnia. Owocowanie – wytwarzanie owoców w wyniku zapylenia i zapłodnienia.

Czynniki wpływające na zakwitanie:

Ø      endogenne

o       fitohormony – substancje chemiczne produkowane w roślinie, pobudzają lub hamują wzrost; stymulatory i inhibitory

o       fitochromy – barwniki niebieskie, błękitne, zlokalizowane w młodych liściach, warunkują proces zakwitania

Ø      egzogenne

o       temperatura (miejscem percepcji bodźca termicznego jest stożek wzrostu)

o       wernalizacja (poddanie skiełkowanych siewek pod wpływ niskich temperatur = jaryzacja; zboża dzięki temu dzielimy na ozime <jesień>, u których występuje proces kłoszenia oraz zboża jare <wiosna>)

o       światło (określa fotoperiodyzm i czas ekspozycji; wyróżniamy dzięki temu trzy grupy roślin: RDD (rośliny długiego dnia, np. koniczyna i hortensja); RKD (rośliny krótkiego dnia, które potrzebują długiej, nieprzerwanej ciemności; np. astry, chryzantemy, tytoń i proso); RN (rośliny niezależne, neutralne, np. słonecznik, pomidor, róże)

W fitochromie występują cząsteczki atomów azotu, ale nie tworzą one pierścienia, w przeciwieństwie do chlorofilu, który w środku posiadał magnez.

maksimum absorpcji pochłanianego światła

P660

P730

kolor jasnoczerwony

kolor ciemnoczerwony

trwały w ciemności

nietrwały w ciemności

nieaktywny fizjologicznie

aktywny chemicznie, może zmieniać aktywność genów

wzrost stężenia powoduje zakwitanie roślin RKD

wzrost stężenia powoduje zakwitanie RDD

hamowanie kwitnienia RDD

hamowanie kwitnienia RKD

fotokonwersja, czyli zmiana jednej formy w drugą następuje w dzień pod wpływem światła, przekształca się w P730; w nocy zaś P660 jest trwały

w dzień P660 przekształca się w P730; w nocy P730 jest nietrwały, wolno przekształca się w P660 (potrzebna jest wtedy długa i nieprzerwana noc)

Przebłysk światła zakłóca przekształcenie się P730 w P660. P660 absorbuje światło o maksymalnej długości 660 nanometrów, a P730 o 730 nanometrach.

stężenie fitochromu

zakwitanie roślin długiego dnia

zakwitanie roślin krótkiego dnia

wzrost P730

+

-

wzrost P660

-

+

W naszym klimacie jest więcej roślin dnia długiego, nawet w okolicy podbiegunowej, ponieważ jest to przystosowanie do okresu żerowania owadów oraz rytmu biologicznego.

Owocowanie polega na przekształceniu się zalążni lub jej części i dna kwiatowego w owoc, a zalążka w nasienie.

Częstotliwość kwitnienia:

v     rośliny monokarpiczne (rośliny kwitną raz w życiu, są to rośliny jednoroczne lub dwuletnie; np. agawa kwitnie raz po 50 latach, dziewanna, marchew)

v     rośliny polikarpiczne (rośliny kwitną kilka razy w ciągu życia, kwitną, np. drzewa po osiągnięciu zdolności do rozwoju, czyli dojrzałości; rośliny zielne są wieloletnie, np. żonkile, tulipany)

v     partenokarpia (owoce nie posiadają nasion, są partenokarpiczne, np. banany, niektóre truskawki, pomidory, ananasy, arbuzy; często syntetyzowane sztucznie)

Ostatnim etapem ontogenezy roślin okrytonasiennych jest starzenie i obumieranie roślin, w którym rośliny jednoroczne przechodzą wszystkie fazy ontogenezy w ciągu jednego roku, natomiast rośliny wieloletnie, byliny, drzewa i krzewy przechodzą proces obumierania tylko w części nadziemnej. Organy spichrzowe pełnią wtedy funkcję przetrwalnikową, a drzewa i krzewy zrzucają liście.

Regulatorami wzrostu i rozwoju są hormony roślinne, fitohormony, które mogą uczestniczyć w reakcjach rośliny na stres; są swoiste i występują w małych stężeniach.

Stymulatorami wśród fitohormonów są auksyny, gibereliny, cytokininy i kwas jasmonowy. Inhibitorami jest etylen i kwas abscysynowy (ABA).

Miejsce występowania, produkcji danego fitohormonu:

©      auksyny (merystemy wierzchołkowe, młode liście, elementy generatywne kwiatu, owoce, nasiona, stożki wzrostu pędu i korzenia)

©      gibereliny (kiełkujące nasiona, młode liście, powodują aktywację enzymów i stymulują kwitnienie)

©      cytokininy (wszystkie komórki merystematyczne, owoce)

©      inhibitory (liście, owoce, nasiona w stanie spoczynku; etylen znajduje się głównie w dojrzałych owocach, w węzłach łodyg)

Auksyny działają w strefie elongacyjnej, wydłużeniowej. Są gromadzone na przeciwległej stronie organu w stosunku do działania bodźca (pęd wydłuża się w kierunku bodźca). Takie reakcje nazywa się tropizmem. Auksyny powodują zjawisko dominacji wierzchołkowej. Kiedy usunie się pąk główny można go zastąpić bloczkiem agarowym z auksyną. Auksyny powodują ukorzenianie się pędu, a także wzrost, jednocześnie opóźniają opadanie liści. Etylen pomaga podczas dojrzewania owoców, a auksyny powodują rozrost owoców partenokarpicznych. Auksyny mogą się przemieszczać ze względu na strefę elongacyjną. Auksyny współdziałają z cytokininami. Duże stężenie cytokinin przy małym stężeniu auksyn powoduje ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin