Bezpieczeństwo w turystyce.docx

(19 KB) Pobierz

Powiązania między turystyką a terroryzmem

 

Początek XXI stulecia obfitował w wydarzenia, w wyniku których terroryzm stał się bardzo ważnym zagadnieniem w turystyce. Sekwencja ataków terrorystycznych, która zapoczątkowana została 11 września 2001 r. atakiem na Stany Zjednoczone, wywarła duży wpływ na światowy przemysł turystyczny. W przeszłości turyści częstokroć padali ofiarami terroryzmu, niemniej nigdy nie byli bezpośrednim celem ataków terrorystów na tak masową skalę. Byli po prostu w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie, jak np. turyści w Irlandii Płn., którzy przypadkowo ginęli lub zostawali ranni w wyniku ataków Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). Jednakże w ciągu minionej dekady grupy terrorystyczne za swój cel obrały samych turystów.

Bezpośrednie zamachy na turystów, przynoszące grupom terrorystycznym wymierne korzyści, można wytłumaczyć na kilka sposobów. Po pierwsze, ataki na turystów, którzy zwykle pochodzą z tzw. krajów rozwiniętych, gwarantują grupom terrorystycznym rozgłos w tychże krajach i zainteresowanie sprawą, o którą walczą. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki mediom, które w „mgnieniu oka” docierają do centrum wydarzeń, aby relacjonować i przekazywać informacje całemu światu. Po drugie, mając na uwadze, iż wiele krajów w znacznym stopniu opiera swoją gospodarkę na przychodach z turystyki, zamach na turystów może zaszkodzić rozwojowi branży turystycznej i jednocześnie całej gospodarce, powodując napięcia społeczne i osłabiając tym samym władze danego kraju. Po trzecie, atakując turystów zagranicznych, grupy terrorystyczne nie ryzykują utraty poparcia ludności miejscowej, co może być ważnym czynnikiem przemawiającym za takim postępowaniem oraz usprawiedliwiającym kontynuację działalności terrorystycznej. Wrogość wobec turystów może być szczególnie silna w krajach III Świata gdzie turystyka symbolizuje nierówności pomiędzy krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się. Po czwarte, zagraniczni turyści często zachowują się w sposób, który zarówno w opinii ludności miejscowej, jak i w opinii samych grup terrorystycznych uznawany jest za niepodlegający akceptacji i budzący głęboki sprzeciw. Wreszcie,[1] cały sektor turystyczny jest relatywnie łatwym celem, ze względu na swój rozmiar, różnorodność i zasięg. Wielu turystów poprzez swój ubiór, język czy zachowania daje się łatwo rozpoznać, a na dodatek zjeżdżają oni tłumnie do znanych kurortów, korzystając z plaż czy hoteli stają się łatwym celem terrorystów(1). W efekcie w ciągu ostatnich kilku, a nawet kilkunastu lat dochodziło do wielu takich ataków.

Przede wszystkim kraje walczące z terroryzmem, a dziś już trudno byłoby znaleźć  państwo, które nie angażuje sie w obronę przed plagą XX i XXI wieku, ponoszą niewyobrażalnie duże wydatki finansowe, które mogłyby wspierać pożyteczne dla wzrostu gospodarczego inwestycje i przedsięwzięcia.

Najbardziej widoczny jest negatywny wpływ terroryzmu na branżę turystyczną. Po atakach niesłychanie trudno znaleźć nowe miejsca, do których zaczną przyjeżdżać turyści nawykli latami do tradycyjnych i głośnych kurortów.

Niezależnie od turystyki po każdym zamachu kłopoty przeżywają transport i handel, których dochody nagle lecą w dół na łeb i szyję.

Również fatalnie znoszą ataki terrorystyczne rynki finansowe, z najbardziej widocznymi  jej agendami, jakimi są giełdy. Ale rynki kapitałowe charakteryzują się tym,  że szybko odbijają sobie straty, nowym wzmocnieniem kursów akcji.

Ogromne straty przynosi też terroryzm z pogorszeniem jakości życia ludzi, których charakter pracy wymaga ciągłego przemieszczania się. Często pod pretekstem dbania o bezpieczeństwo na lotniskach lub innych miejscach dochodzi do nadużyć na zwykłych ludziach przez służby uprawnione do kontroli.

Do przejawów terroryzmu skierowanego przeciwko turystom zalicza się głównie ataki samobójcze, zamachy bombowe, zabójstwa z użyciem broni oraz porwania, w tym porwania różnych środków transportu. Do każdego z tych czterech rodzajów aktów terroryzmu dochodzić może w wielu miejscach i sferach życia społeczno-gospodarczego.

Przykładem sfery narażonej na działania terrorystów może być lotnictwo cywilne:

 

 

-Lot Pan-Am 103 katastrofa ta wydarzyła się 21 grudnia 1988 roku, Boeing 747 amerykańskich linii lotniczych.

-Akty terrorystyczne mają duży wpływ na wyniki ekonomiczne linii lotniczych iż rynek lotniczy po zapaści wywołanej m.in. zamachami z 11 września 2001 roku.

-Wśród ataków terrorystycznych w transporcie morskim zasłynęło uprowadzenie włoskiego statku pasażerskiego MS Achille Lauro 7 października 1985 roku, który z około 680 pasażerami na pokładzie odbywał 11-dniowy rejs po Morzu Śródziemnym.

-Z kolei ataki na pociągi oraz metro stanowią dość nieodległą, lecz bardzo krwawą historię.

-Należy tu przypomnieć zamachy w Madrycie 11 marca 2004 roku oraz zamachy w Londynie 7 lipca 2005 roku.

-21 listopada 1974– IRA podłożyła bomby w dwóch pubach w Birmingham.

- 5 marca 1975 – Abu Yusef zaatakowali hotel Savoy w Tel Awiwie.

-29 grudnia 1975 – zamach bombowy na lotnisku La Guardia w Nowym Jorku.


Bibliografia:

1.      Światowa Organizacja Turystyki: http://www.unwto.org/states/index.php, 27.12.2014.

2.      Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_w_Szarm_el-Szejk_23_lipca_2005, 27.12.2014.

3.      Obliczenia własne na podstawie: World Tourism Organization: http://www.unwto.org/facts/eng/pdf/historical/ITR_1950_2005.pdf, 27.12.2014.

4.      Obliczenia własne na podstawie: World Tourism Organization: http://www.unwto.org/facts/eng/pdf/indicators/new/ITR05_americas_US$.pdf, 27.12.2014.

5.      H. W. Kushner: Encyclopedia of Terrorism. Wyd. Sage, Londyn 2003, s. 5-6.

6.      Portal Spraw Zagranicznych: http://www.psz.pl/content/view/1613/109/, 27.12.2014.

7.      Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_w_Tabie_7_pa%C5%BAdziernika_2004_roku, 27.12.2014.


[1]  H. W. Kushner: Encyclopedia of Terrorism. Wyd. Sage, Londyn 2003, s. 5-6.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin