GRUPA LOTOS S projekt na szzl.docx

(218 KB) Pobierz

 

logotypy_wszystkie

 

Wydział Zarządzania

 

Kierunek studiów: Zarządzanie

 

 

 

Monika Strugała

124098

Joanna Szafran

124100

Sylwia Staroń

 

Strategia Zarządzania Zasobami Ludzkimi

Grupa Lotos S. A.

 

 

Praca zaliczeniowa

 

 

 

 

Prowadzący:

Dr Krystyna Kmiotek

 

 

 

 

Rzeszów 2014


Rozdział I

1.      Opis działalności firmy

Grupa LOTOS jest jednym z największych i najbardziej efektywnych koncernów naftowych w Europie. Pod względem przychodów ze sprzedaży osiągniętych w 2011 r. zajmuje drugie miejsce w grupie 500 największych firm w Polsce oraz szóste wśród 500 największych przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zajmuje się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Produkuje i dostarcza m.in. benzynę bezołowiową, olej napędowy, olej napędowy do celów opałowych (lekki olej opałowy), paliwo lotnicze oraz ciężki olej opałowy. Specjalizuje się także w produkcji i sprzedaży olejów smarowych
i asfaltów. Średnio co trzeci pojazd w Polsce jeździ na paliwie pochodzącym z rafinerii Grupy LOTOS. Produkty marki LOTOS obecne są w 75 krajach świata.

2.      Wizja i misja firmy

Misją Grupy Kapitałowej Grupy LOTOS S.A. jest innowacyjny i zrównoważony rozwój
w obszarze poszukiwań i wydobycia oraz przerobu węglowodorów, handlu produktami najwyższej jakości, zapewniający trwały wzrost wartości dla akcjonariuszy i osiąganie pełnej satysfakcji klienta, umożliwiający stałe doskonalenie i korzystanie z potencjału pracowników, realizowany w sposób odpowiedzialny wobec społeczeństwa, przyjazny dla środowiska naturalnego, zgodny z polityką bezpieczeństwa energetycznego.

 

Grupa Kapitałowa Grupy LOTOS S.A. dąży do tego, by być najlepiej ocenianą firmą naftową
w regionie Morza Bałtyckiego pod względem:

·         jakości produktów naftowych

·         jakości obsługi klienta

·         profesjonalnego zarządzania

 

3.      Strategia rozwoju firmy

 

Priorytety działalności Grupy LOTOS S.A. określają zapisy strategii na lata 2011-2015
i kierunki rozwoju do 2020 roku. Grupa koncentruje się na dynamicznym rozwoju segmentu poszukiwawczo-wydobywczego węglowodorów i poprawie efektywności handlowej
w powiązaniu z optymalizacją procesów rafineryjnych i logistyki.

Istotny wpływ na stopień realizacji zakładanych w strategii celów mają efekty pomyślnie zakończonego w 2010 roku Programu 10+, dzięki któremu moce przerobowe rafinerii
w Gdańsku wzrosły do ponad 10 mln ton ropy naftowej rocznie.

 

Nadrzędny cel strategiczny Grupy LOTOS S.A. Budowa wartości dla akcjonariuszy poprzez optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów intelektualnych i materialnych oraz realizację programów rozwojowych w obszarach: poszukiwawczo-wydobywczym, przerobu ropy oraz handlowym z poszanowaniem idei zrównoważonego rozwoju, którą koncern definiuje, jako dążenie do stałego ograniczania oddziaływania na środowisko naturalne przy jednoczesnym docenieniu kapitału intelektualnego i doświadczenia pracowników.

 

Rozdział II

Analiza otoczenia zewnętrznego

(Analiza na rynku pracy, demograficzna, bezrobocie)

Główna siedziba spółki Lotos znajduję się w województwie pomorskim, w Gdańsku. Pomimo, że Spółka działa na obszarze całego kraju, a także za jego granicami, to jednak
w województwie pomorskim zatrudnionych jest najwięcej pracowników Grupy Lotos S.A.

Pomorska gospodarka plasuje się w czołówce wśród polskich województw. Charakteryzuje się ponadprzeciętnym eksportem w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Gospodarka zawsze była związana z morzem, z budową i naprawą okrętów oraz obsługą portów. Przez port w Gdyni przechodzi ponad 80 procent wszystkich kontenerów napływających do Polski drogą morską. Cechą ostatnich lat jest prężny rozwój szkutnictwa: w małych stoczniach powstają zarówno nowoczesne jachty, jak i repliki średniowiecznych łodzi. Istotne źródło dochodów stanowi rekreacja nadmorska.

Pomorskie zamieszkuje 1 442 598 (2010) osób w wieku produkcyjnym (68% ogółu ludności). W roku 2010 współczynnik aktywności zawodowej w tej grupie ludności wyniósł 71,5%. W tym samym roku współczynnik zatrudnienia dla tej grupy  ukształtował się na poziomie 64,8 proc. Wskaźnik aktywności ekonomicznej ludności powyżej 15. roku życia wyniósł w Pomorskiem 1 689 000 osób (III kwartał 2011). Wskaźnik zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw – w grudniu 2011 r. pracowało tu 288 097 osób.

 

Istotną daną jest też przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto, które wynosi 3733,21 zł (IV 2012).

 

Struktura zatrudnienia w województwie Pomorskim:

·         7,10% w rolnictwie,

·         31,50% w przemyśle,

·         51,40% w usługach.

Struktura demograficzna w województwie Pomorskim:

·         Ludność w wieku produkcyjnym - 1 442 598

·         Osoby pracujące - 744  874

·         Pozostający bez zatrudnienia - 110    900

 

 

Stopa bezrobocia w  województwie pomorskim wynosi 11,1% (IV 2012) (zarejestrowanych jest 110 900 (IV 2012) osób bezrobotnych).

Z kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, powstałego na podstawie badania agencji zatrudnienia ManpowerGroup, wynika, że zdecydowana większość polskich pracodawców z optymizmem patrzy w przyszłość. Wyniki raportu wskazują, że w I kw. 2014 r. 13% przebadanych firm deklarowało zwiększenie zatrudnienia, a 9% przewidywało redukcję etatów. Prognoza netto zatrudnienia13 dla Polski w I kw. 2014 r. przed korektą sezonową osiągnęła poziom +4% i +9% po uwzględnieniu sezonowej korekty. Dla porównania w I kw. 2013 r. osiągnięto odpowiednio poziom -6% przed korektą i -1% po korekcie sezonowej. W ujęciu rocznym w obu przypadkach oznacza to wzrost prognozy o 10 punktów procentowych.

 

Województwo Pomorskie posiada duży potencjał rozwoju rynku pracy. Inicjowane są tutaj programy wspierające rozwój przedsiębiorczości, a także podniesienie poziomu kompetencji mieszkańców.

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku zaplanował w swoim programie na 2014 r. zadania
z zakresu aktywizacji zawodowej i społecznej.

Oto jedynie niektóre z nich:

1.              Punkt konsultacyjny ds. przedsiębiorczości – polegający na prowadzeniu przez cały rok punktu konsultacyjnego, w którym można uzyskać informacje dotyczące zakładania działalności gospodarczej. Adresatami są osoby zainteresowane zakładaniem indywidualnej działalności gospodarczej. Oczekiwanym rezultatem jest rozwój indywidualnej działalności gospodarczej.

2.              Warsztaty z zakresu uruchamiania indywidualnej działalności gospodarczej, mające na celu wspieranie uruchamiania indywidualnej działalności gospodarczej oraz rozwój przedsiębiorczości. Warsztaty będą realizowane zgodnie z  opracowanym programem z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań grup odbiorców, przygotowanie merytoryczne do prowadzenia warsztatów, przygotowanie prezentacji, materiałów

szkoleniowych, kart pracy, przygotowanie organizacyjne warsztatów, przeprowadzenie naboru, przeprowadzenie i podsumowanie zajęć.

Adresatami są osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej, osoby planujące rozwój kariery zawodowej, osoby szukające pomysłu na aktywność zawodową, studenci i absolwenci szkół wyższych. Oczekuje się przeprowadzenia 5 warsztatów z tej tematyki.

3.             Kierunek na pracę - wzmocnienie mobilności na pomorskim rynku pracy to projekt systemowy mający na celu wzmocnienie mobilności na pomorskim rynku pracy, doprowadzenie uczestników projektu do zatrudnienia i udzielenie pomocy w jego utrzymaniu. Prowadzone będą działania promujące projekt i mobilność, ewaluacja projektu (wybór wykonawcy, badania ankietowe), Program Aktywizacji Zawodowej - rekrutacja uczestników, opracowywanie Indywidualnych Planów Doprowadzenia do Zatrudnienia w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej, wsparcie uczestników projektu w podjęciu i utrzymaniu zatrudnienia, w tym poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy, szkolenia, pomoc psychologiczna, osobisty opiekun/coach, wsparcie mobilności uczestników projektu poprzez dofinansowanie przejazdów do pracy, zakwaterowania, dodatki relokacyjne, pomoc w przemieszczaniu się za pracą. Adresaci to osoby pozostające bez zatrudnienia zamieszkałe w województwie pomorskim (z wyłączeniem Trójmiasta), w tym osoby poniżej 25 r.ż., gotowe podjąć zatrudnienie poza dotychczasowym miejscem zamieszkania. Oczekiwane rezultaty to wsparcie w ramach projektu i opracowanie Indywidualnego Planu Doprowadzenia do Zatrudnienia dla 1000 osób, podjęcie lub kontynuacja zatrudnienia po zakończeniu udziału w projekcie przez 450 osób, wzmocnienie świadomości zalet mobilności mieszkańców województwa pomorskiego – kampania promująca mobilność.

4.             Bezrobotni absolwenci szkół wyższych w województwie pomorskim w 2013 to projekt badawczy mający na celu zaprezentowanie informacji o kandydatach, studentach i absolwentach szkół wyższych pomorskich uczelni i o bezrobotnych absolwentach szkół wyższych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy województwa pomorskiego. Planowane działania: Spotkanie WUP i US w Gdańsku ustalające zakres i harmonogram zadania, podpisanie porozumienia o współpracy między WUP i US w Gdańsku dotyczącej wspólnej publikacji, wystąpienie do powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego o dane do opracowania publikacji, zebranie danych i przygotowanie baz danych dla US w Gdańsku, przekazanie opracowanych baz danych do US w Gdańsku, opracowanie
i zatwierdzenie ostatecznej wersji publikacji, wyłonienie wykonawcy wydruku i druk publikacji, upowszechnianie publikacji. Adresaci to władze samorządowe, publiczne służby zatrudnienia, uczelnie wyższe, Akademickie Biura Karier, organy prowadzące szkoły ponadgimnazjalne, szkolni doradcy zawodowi i inne instytucje zainteresowane. Oczekiwane rezultaty: przygotowanie i wydanie drukiem publikacji.

5.             Prowadzenie i obsługa Rejestru Instytucji Szkoleniowych którego celem jest zbieranie i aktualizowanie informacji o instytucjach szkoleniowych i ich ofercie.

Planowane działania: Wpisywanie, aktualizowanie, wykreślanie instytucji szkoleniowych mających siedzibę na terenie województwa pomorskiego. Adresaci to instytucje rynku pracy, pracodawcy, wszyscy zainteresowani. Oczekiwane rezultaty to  Posiadanie aktualnej bazy instytucji szkoleniowych województwa pomorskiego, uprawnionych do prowadzenia szkoleń finansowanych ze środków publicznych, która umożliwia dostęp do aktualnych danych, takich jak: liczba i charakterystyka instytucji, certyfikaty i akredytacje, potencjał kadrowy, tematyka szkoleń, oferta instytucji szkoleniowych.

 

Krajowe otoczenie makroekonomiczne

Rok 2013 był kolejnym okresem spowolnienia gospodarczego w Polsce. Według wstępnych szacunków realny PKB w porównaniu z 2012 r. wzrósł o 1,3%-1,5%. Będzie to najniższe tempo wzrostu od 2009 r. Główną przyczyną takiej sytuacji jest osłabienie dynamiki popytu krajowego oraz spowolnienie wzrostu wielkości produkcji sprzedanej w przemyśle i budownictwie. Jednocześnie inflacja wyraźnie wyhamowała do poziomu 0,9%.

Wraz z niższym wzrostem gospodarczym w 2013 r. zakłada się zwiększenie bezrobocia w Polsce. Rynek szacuje, że stopa bezrobocia na koniec 2013 r. wyniosła 13,4%, tj. tyle samo co na koniec roku poprzedzającego. Jednocześnie w 2013 r. płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w porównaniu z 2012 r. o niecałe 3%.

 

Rynek paliw w Polsce

Popyt na paliwa na rynku krajowym jest pochodną ogólnej sytuacji gospodarczej kraju i regionu. Krajowy rynek paliw w ostatnich dwóch latach zmagał się z rozwojem szarej strefy wywołanym wysokimi cenami paliw oraz dekoniunkturą gospodarczą. W szarej strefie dokonuje się przede wszystkim obrotu olejem napędowym,, który do Polski sprowadzany jest z pominięciem procedur, a co za tym idzie nie jest rejestrowany w oficjalnych statystykach. Oficjalny poziom konsumpcji oleju napędowego w 2013 roku wyniósł 11,3 mln ton i było o 6% niższy niż
w analogicznym okresie roku poprzedniego. Szacunki POPiHN wskazują, że rozmiar szarej strefy w obrocie paliwami w 2013 roku mógł wynosić nawet 12%. Pomimo niekorzystnych trendów na krajowym rynku, olej napędowy w dalszym ciągu był głównym paliwem transportowym w Polsce, a jego udział w konsumpcji krajowej

wyniósł w 2013 roku 65,5% (prognoza).

W 2013 roku krajowy rynek benzyn odzwierciedlał tendencje zachodzące w innych częściach Europy i kontynuował spadek. Zapotrzebowanie na benzynę w 2013 roku spadło o blisko 3% (100 tys. ton), do poziomu 3,7 mln ton i podobnie jak w latach poprzednich było wynikiem utrzymywania się wysokiego poziomu cen detalicznych. Dodatkowo niekorzystne tendencje gospodarcze takie jak wysoki poziom bezrobocia i związana z tym mniejsza mobilność kierowców oraz wzrost efektywności parku samochodów związany z odnawianiem floty, przyczyniły się do spadku zapotrzebowania na produkt W obliczu utrzymujących się wysokich cen benzyny w 2013 roku na popularności zyskało tańsze paliwo substytucyjne, jakim jest LPG. W 2013 roku szacowane zużycia paliwa wynosiło 2,3 mln ton (1,5% wzrost r/r), a wzrost zapotrzebowania odnotowano zarówno w segmencie sprzedaży autogazu jak i w segmencie sprzedaży gazu na inne potrzeby w tym grzewcze.

W przypadku lekkiego oleju opałowego rok 2013 był rokiem kontynuowania trendu spadkowego z poprzednich lat i spadku popytu o kolejne 8%, do poziomu 862 tys. ton. Spadek zainteresowania lekkim olejem opałowym wynika głównie z rosnącej popularności alternatywnych paliw grzewczych. W 2013 roku odnotowano zwiększone zapotrzebowanie na paliwo lotnicze. Blisko 9% wzrost zapotrzebowania to skutek rosnącej konkurencji na krajowym rynku paliwa lotniczego i przełamania dominacji jednego dostawcy (Petrolotu), co wpłynęło na wzrost konkurencyjności polskiego rynku paliwa lotniczego w stosunku do alternatywnych rynków zaopatrzenia w paliwo lotnicze.

 

Rozdział III

Analiza otoczenia ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin