Uzupełnienie nr 1 do PSBS 09.12.2013 v1.1.docx

(377 KB) Pobierz
PROPOZYCJE NOWELIZACJI AKTÓW PRAWNYCH NORMUJĄCYCH PEŁNIENIE SŁUŻB DYŻURNYCH

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ

SZTAB GENERALNY WOJSKA POLSKIEGO

 

 

 

Do Szkol.857/2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UZUPEŁNIENIE NR 1

DO

 

 

PROGRAMU STRZELAŃ

Z BRONI STRZELECKIEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WARSZAWA

2013


     

 

 

 

 

 

             

 

 

 

 

ROZKAZ Nr …../Szkol./P7

SZEFA SZTABU GENERALNEGO WP

z dnia ….………….. 2013 r.

 

zmieniający rozkaz w sprawie wprowadzenia „Programu strzelań z broni strzeleckiej".

             

 

Na podstawie § 7 ust. 3 regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 40/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 listopada 2006 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej (Dz. Urz. MON Nr 21, poz. 270 z późn. zm.)[1],

rozkazuję:

 

1.      W „Programie strzelań z broni strzeleckiej” wprowadzonym rozkazem
Nr 167/Szkol./P7 Szefa Sztabu Generalnego WP z dnia 21 lutego 2012 r. – sygn. Szkol. 857/2012 wprowadzić zmiany określone w „Uzupełnieniu nr 1” stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego rozkazu.

2.     Rozkaz wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

 

 

 

/--/ gen. broni Mieczysław GOCUŁ


SPIS TREŚCI

 

 

SPOSÓB WPROWADZENIA ZMIAN              5

CZĘŚĆ I POSTANOWIENIA OGÓLNE              6

ROZDZIAŁ 1. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO – METODYCZNE              6

ROZDZIAŁ 2. OCENA WYSZKOLENIA              8

ROZDZIAŁ 3. PORZĄDEK PODCZAS STRZELAŃ              9

ROZDZIAŁ 4. OBOWIĄZKI OSÓB FUNKCYJNYCH              10

ROZDZIAŁ 5. ZASADY BEZPIECZEŃSTWA              11

CZĘŚĆ II ZESTAW ĆWICZEŃ I STRZELAŃ              12

ROZDZIAŁ 6. ĆWICZENIA PRZYGOTOWAWCZE              12

ROZDZIAŁ 7. STRZELANIA SZKOLNE              16

ROZDZIAŁ 8. STRZELANIA BOJOWE              18

ZAŁĄCZNIK A              29

ZAŁĄCZNIK D              34

ZAŁĄCZNIK F              36

ZAŁĄCZNIK G              38

ZAŁĄCZNIK H              39

ZAŁĄCZNIK I              41

ZAŁĄCZNIK M              43

ZAŁĄCZNIK P              44


              SPOSÓB WPROWADZENIA ZMIAN

              W „Programie strzelań z broni strzeleckiej”– sygn. Szkol. 857/2012 skreślić linią ciągłą poziomą koloru czerwonego punkty znajdujące się w niniejszym uzupełnieniu. Obowiązuje treść tych punktów zawarta w „Uzupełnieniu Nr 1 do Programu strzelań z broni strzeleckiej”.


CZĘŚĆ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

ROZDZIAŁ 1.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO – METODYCZNE

 

1. Program strzelań jest dokumentem przeznaczonym do organizacji i prowadzenia strzelań oraz sprawdzania umiejętności prowadzenia ognia z broni strzeleckiej do różnych celów w różnorodnych warunkach. Jednocześnie stanowi podstawę do opracowania „Zbioru ćwiczeń i strzelań dla JW./ pułku/ batalionu/ dywizjonu/ samodzielnej kompanii (równorzędny) na rok… lub na etap/okres…” zwany dalej „Zbiorem ćwiczeń”.

Program zawiera:

1)     Ćwiczenia przygotowawcze:

a.     ćwiczenia w obserwacji - założenia;

b.     ćwiczenia przygotowawcze z broni strzeleckiej oraz z użyciem trenażerów – założenia;

c.      ćwiczenia w rzucaniu granatami ręcznymi;

2)     strzelania szkolne z broni strzeleckiej;

3)     strzelania bojowe z broni strzeleckiej;

4)     strzelania sytuacyjne.

2. Dowódca jednostki jest uprawniony do wprowadzania strzelań sytuacyjnych, w tym połączonych z użyciem bojowych granatów ręcznych, zgodnie z założeniem taktycznym do ćwiczeń (zajęć taktycznych) nie ujętych w powyższym programie ani w Zbiorze ćwiczeń” - według uzasadnionych potrzeb. Warunki wprowadzonego strzelania obowiązany jest podać w rozkazie dziennym dowódcy jednostki.

10. Strzelania można powtórzyć w następujących przypadkach:

1)     na skutek zaistnienia niesprawności urządzeń strzelnicy podczas strzelania;

2)     w przypadku wystąpienia niesprawności broni lub amunicji, których nie można było wykryć przed i w trakcie strzelania;

3)     jeżeli do figury (celu) strzelającego ogień prowadził inny strzelający;

4)     na skutek nagłej zmiany warunków atmosferycznych uniemożliwiających obserwację celów (prowadzenie ognia).

10a. W czasie jednych zajęć ze szkolenia ogniowego (strzeleckiego) w celu podniesienia kondycji strzeleckiej, istnieje możliwość wielokrotnego wykonania danego strzelania. Decyzję o wykonaniu strzelania podejmuje kierownik strzelania. Ewidencjonuje się wyniki wszystkich strzelań.

17. Strzelania z broni zespołowej wykonuje się w składzie obsługi. Celowniczy wykonuje strzelanie, pomocnik wyposażony w broń etatową wykonuje łączne czynności oraz prowadzi obserwację przedpola. Podczas strzelania pomocnikowi zezwala się na podawanie uchyleń pocisków względem celu. W pododdziałach, w których występuje tylko celowniczy — prowadzi on ogień indywidualnie[2].

19.  Na strzelnicach (pasach taktycznych) obowiązują następujące oznaczenia:

1)     linia wyjściowa (LW) – określająca miejsce strzelającego przed rozpoczęciem strzelania;

2)     linia otwarcia ognia (LOO) - określająca miejsce, od którego można rozpocząć prowadzenie ognia;

3)     linia przerwania ognia (LPO) – miejsce w którym należy bezwzględnie przerwać ogień.

Podczas strzelań z broni strzeleckiej linię wyjściową (LW) wyznacza się
w odległości 10 m od linii otwarcia ognia (LOO). Natomiast podczas strzelań
z granatników LW wyznacza się w odległości 30 m. Powyższe linie oznacza się wyraźnie widocznymi znakami (w nocy światłami), LW – białymi, LOO – czerwonymi, LPO – zielonymi.

23. Podczas wykonywania strzelań w masce lub w nocy czas ukazywania się celów wydłuża się o 50%.

26. Prędkość poruszania się celów ruchomych imitujących pojazdy powinna wynosić: 12-16 km/h (na PCO nie mniej niż 25-30 cm/s), a celów imitujących piechotę 7-10 km/h. Cele ruchome imitujące pojazdy ustawia się na ogół po jednym na każdym torze (drodze). Jeżeli na jednym torze poprzecznym lub skośnym umieszcza się dwa cele, to odstęp między nimi — mierzony z LOO — powinien wynosić co najmniej dziesięć tysięcznych (00-10). Do celów ruchomych, poruszających się ruchem poprzecznym stosować figury bojowe o projekcji bocznej, w ruchu skośnym płaszczyznę figury bojowej ustawia się równolegle do LOO.

27. W nocy strzelanie prowadzi się do celów oświetlonych, demaskujących się błyskami oraz nie demaskujących się. Do celów oświetlonych i demaskujących się błyskami strzałów prowadzi się ogień wykorzystując podświetlenie podziałek celownika (nasadek samoświecących) i mechaniczne przyrządy celownicze. Do celów niedemaskujących się prowadzi się ogień wykorzystując celowniki optoelektroniczne, a cele demaskuje się promiennikami podczerwieni i ciepła. Podczas strzelań w pomieszczeniach zezwala się na używanie oświetlenia taktycznego.[3]

28. Jeżeli strzela się do celów oświetlonych, których oświetlenie umożliwia ocenę odległości do celu sposobem „na oko” oraz wycelowanie broni w cel, to do ich oświetlenia stosuje się naboje (pociski) oświetlające lub światło elektryczne (umieszczone na ziemi przed celem). Cele oświetla się tylko na czas ich ukazywania, określony warunkami strzelania. Jeżeli mimo oświetlenia celu, użycia promiennika podczerwieni lub ciepła — cel jest niewidoczny, strzelania nie prowadzi się.

29. Podczas strzelań w nocy na każdej strzelnicy w głębi pola tarczowego ustawia się główny dozór świetlny[4], wyraźnie wskazujący ogólny kierunek strzelania oraz dozory świetlne wskazujące granicę lewego i prawego pasa ognia, różniące się od świateł urządzeń strzelnicy (dopuszcza się wykorzystywanie światła chemicznego).

32. Kierownik strzelania oraz pozostałe osoby funkcyjne mogą realizować strzelania osobiście wykonując czynności określone w warunkach strzelania, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

ROZDZIAŁ 2.
OCENA WYSZKOLENIA

 

36. W przypadku, gdy ocenia się dwóch strzelających (przedmiot lub zagadnienie), to ogólną ocenę ustala się stosując następującą zasadę: jeżeli jest jedna ocena „niedostateczna” ogólna ocena jest „dostateczna” pod warunkiem, że druga ocena jest co najmniej „dobra”. W przypadku, gdy ocenia się trzech strzelających, to ogólną ocenę ustala się stosując następującą zasadę: jeżeli jest jedna ocena „niedostateczna” ogólna ocena jest „dostateczna” pod warunkiem, że dwie pozostałe oceny są pozytywne.

39. Ogólną ocenę pododdziału ustala się na podstawie średniej arytmetycznej z ocen za poszczególne rodzaje strzelań  (zrealizowanych w pododdziale w toku szkolenia programowego), ćwiczeń w rzucaniu granatami ręcznymi, norm szkoleniowych oraz znajomości budowy broni i zasad strzelania.

ROZDZIAŁ 3.
PORZĄDEK PODCZAS STRZELAŃ

43.  ppkt. 8) Po zakończeniu strzelania strzelający zabezpiecza broń, kierownik podaje komendy: „Przerwij ogień”, „Rozładuj”, Przejrzeć broń”. Strzelający samodzielnie przegląda broń – odłącza magazynek, odwodzi zamek w tylne położenie, sprawdza komorę nabojową, zwalnia zamek (lub blokadę zamka), oddaje strzał kontrolny w kierunku pola tarczowego i jeżeli zezwala na to budowa broni, zabezpiecza . Przegląd broni nadzoruje kierownik strzelania.

                                               W przypadku strzelania przez żołnierzy niezawodowych kierownik podaje komendy: „Przerwij ogień”, „Rozładuj”, Do przejrzenia broń”. Żołnierz odłącza magazynek, odwodzi zamek w tylne położenie, natomiast kierownik strzelania sprawdza komorę nabojową i oznajmia „Przejrzałem”, wówczas strzelający zwalnia zamek (lub blokadę zamka), oddaje strzał kontrolny
w kierunku pola tarczowego i zabezpiecza broń.

44. ppkt 2) pododdział wchodzi do schronu, którego nie wolno opuszczać bez zgody kierownika schronu odpowiedzialnego za przestrzeganie ustalonego porządku
i warunków bezpieczeństwa w schronie (kierownik schronu jest wyznaczany
w rozkazie dziennym i podlega kierownikowi ćwiczenia)*.

      * dla Wojsk Specjalnych: pododdział zajmuje miejsce wskazane przez kierownika zajęć lub przyjmuje szyk zgodnie z procedurami operacyjnymi, przy zachowaniu ustalonego porządku taktycznego oraz warunków bezpieczeństwa;

44. ppkt 4)...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin