GParted.Nowa partycja.doc

(37 KB) Pobierz

Narzędzie GParted (1). Jak utworzyć nową partycję na dysku twardym bez utraty danych?:

Program GParted (pełna nazwa to Gnome Partition Editor) oparty na darmowej dystrybucji Linuksa jest jednym z najlepszych narzędzi do edycji partycji na dyskach twardych. Nie chcę się rozpisywać na temat tej świetnej aplikacji, bo jest wystarczająco popularna wśród użytkowników, zwłaszcza tych zaawansowanych. Jak ktoś chce poczytać więcej o GParted kieruję na stronę domową projektu lub Wikipedii.

Jedna publikacja nie jest w stanie pokazać wszystkich możliwości GParted, dlatego na dobry początek przedstawiam najprostszą operację, czyli tworzenie (właściwie wyodrębnienie) dodatkowych partycji w obrębie dysku, na którym zainstalowany jest wstępnie system Windows XP. Tego typu porada przydatna może być w sytuacji, gdy  chcemy zainstalować na tym samym dysku drugi system operacyjny (np. Windows Vista, Windows 7, Linux itd.) lub przeznaczyć dodatkową partycję na specyficzne dane (filmy, empetrójki, dokumenty).

Aktualną wersję programu GParted pobieramy z działu Download Vista.pl lub ze strony producenta. Udostępniany plik jest w formacie obrazu płyty .iso, który wypalamy np. w Nero. Otrzymana płyta LiveCD to kompletna dystrybucja Linux zawierająca program GParted. Wkładamy nośnik do napędu, w biosie ustawiamy bootowanie na CD-ROM/DVD i uruchamiamy komputer.

Gdy płyta z GParted „ruszy” pokaże się okienko. Zwykle wybieramy pierwszą, domyślną opcję, ale w niektórych przypadkach konieczne może być eksperymentowanie z innymi wariantami. Następnie wciskamy Enter.

W drugim oknie (,,Dont touch keymap) pozostawmy ustawienie domyślne wciskając Enter. Z powodu braku wyboru polskiej klawiatury także tutaj pozostawiamy ustawienie domyślne (język angielski) i Enter.

Zieloną ramką zaznaczony jest dysk twardy o pojemności około 60 GB zawierający tylko jedną dużą partycję o tym samym rozmiarze. Obszar żółty to zainstalowany system Windows XP, a obszar biały to wolne miejsce na tej partycji.

Zakładamy, że chcemy podzielić dysk na:
- partycję 30 GB z Windowsem XP
- partycję 15 GB na filmy
- partycję 15 GB na mp3

Uwaga! Całą operację przeprowadzimy bez utraty istniejących danych, ale mimo to zaleca się zrobienie kopii zapasowej ważnych plików. Przyznam się, że robiłem takie kombinacje kilkadziesiąt razy i nigdy nie straciłem danych, jednak względy bezpieczeństwa trzeba zachowywać.

Pierwszym krokiem jest zaznaczenie za pomocą myszki edytowanej partycji. Zostanie ona oznaczona przerywaną ramką. Teraz klikamy na Resize / Move (Zmień rozmiar / Przenieś), a po chwili pokaże się okno.

Ten sam efekt możemy uzyskać klikając w Partition | Resize/Move.

Tutaj będziemy zmniejszać partycję z 60 GB do 30 GB, aby uzyskać wolne miejsce na dysku do utworzenia kolejnych dwóch partycji. Dokonujemy tego za pomocą myszki (łapiemy za czarne trójkąty przy krawędziach prostokąta symbolizującego naszą partycję) lub wpisujemy wartości na sztywno. Pamiętajmy, że chcemy uzyskać wolne miejsce po prawej stronie.

W naszym przykładzie w polu Free space following (przyszłe wolne miejsce) wpisałam 30000 MB, czyli około 30 GB. Na partycji powstanie szary obszar, który będzie podwaliną pod nasze przyszłe partycje. Automatycznie w polu New Size (nowy rozmiar – chodzi o partycję pierwotnie mającą wielkość 60 GB) zobaczymy wartość obniżoną do około 30 GB.

Gdy wszystkie pola są poprawnie wypełnione zatwierdzamy chęć zmiany przyciskiem Apply.

Teraz zacznie się właściwa operacja zmniejszania partycji. Trudno określić jej czas trwania, bo zależne jest to od wielu czynników m.in. mocy procesora, wielkości dysku, ilości danych, stan pofragmentowania danych. Trzeba się przygotować na kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt minut. Po zakończeniu zobaczymy okienko oznajmiające sukces. Wychodzimy z niego klikając w Close.

W głównym oknie programu zobaczymy obecny stan naszego dysku. Widoczna jest nowa mniejsza partycja (po lewej) oraz miejsce unallocated nie obsadzone partycjami (kolor szary).

Teraz zajmiemy się właśnie tym wolnym miejscem pod tworzenie kolejnych partycji. Możemy wykorzystać całe wolne miejsce i utworzyć jedną dużą partycję rozszerzoną i na niej dopiero dyski logiczne lub ułatwić sobie sprawę i utworzyć niezależne partycje podstawowe (więcej zagadnień teoretycznych o partycjach przeczytacie w tym poradniku). My skorzystamy z tej drugiej opcji. Najpierw zaznaczamy myszką edytowany obszar. Pojawi się obramowanie z przerywaną linią.

Teraz wybieramy New (nowa partycja) i ukaże się okienko edycyjne partycji. Podobnie jak wcześniej, możemy użyć myszki lub wpisać parametry „na sztywno”.

Pojawiły się dodatkowe opcje wyboru:

Create as (Utwórz jako partycję) – mamy do wyboru
- Primary Partition (partycja podstawowa)
- Logical Partition (dysk logiczny) – opcja nieaktywna, ponieważ dyski logiczne mogą być tworzone wyłącznie na partycji rozszerzonej
- Extended Partition (partycja rozszerzona)

File system (system plików) – mamy do wyboru: ext2, ext3, ext4, fat16, fat32, hfs, hfs+, jfs, linux-swap, ntfs, reiser4, reiserfs, ufs, xfs i unformatted (pozostaw niesformatowaną)

Tak jak wcześniej zakładaliśmy, tworzymy partycję podstawową o rozmiarze około 15 GB, która będzie sformatowana systemem plików ntfs charakterystycznym dla Windows XP/Vista/7. Etykieta partycji to „FILMY”. Klikamy na Add (dodaj). Znowu korzystamy jak poprzednio z przycisku Apply (zastosuj).

Wreszcie nasz dysk jest gotowy;) Zawiera trzy partycje podstawowe – pierwsza z systemem i dwie kolejne pod dowolne przeznaczenie.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin