konspekt choroby ukł nerwowego.docx

(16 KB) Pobierz

Konspekt lekcji          Malwina Stawisińska    243024

 

 

Klasa: II d        Szkoła: Publiczne Gimnazjum nr 10 w Toruniu      Data lekcji:  14.03.13
Temat lekcji: Choroby i higiena układu nerwowego

1.       Hasła programu: Układ nerwowy

2.       Cele lekcji:

a) wiadomości:

- wymienia choroby układu nerwowego

- podaje definicję stresu

b) umiejętności: Uczeń:

- podaje sposoby radzenia sobie ze stresem

- zapoznaje się ze sposobem postępowania z chorym na padaczkę

c) postawy:

- wie jak postępować podczas ataku padaczki

3.       Metody kształcenia:

główna: pogadanka

uzupełniające: praca z podręcznikiem, wykład

4.       Środki dydaktyczne: podręcznik, ćwiczenia

5.       Formy organizacyjne nauczania: indywidualna

6.       Przebieg lekcji:

 

Faza

lekcji

Część lekcji

Czynności

nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

FAZA WSTĘPNA

A. Organizacyjna

 

- przywitanie

- sprawdzenie obecności      

 

- uczniowie odpowiadają nauczycielowi

 

B. Powtórzeniowa (kontrola uczniów)

- proszę uczniów o opis budowy układu nerwowego

- odpowiadają

 

C. Nawiązująca (pogadanka wstępna)

- podaje temat lekcji i mówię, co to jest stres

 

- pytam uczniów czy wiedzą jak radzić sobie ze stresem (pokazuje 1. slajd) i mówię żeby zastanowili się nad tym w trakcie lekcji

 

 

 

 

 

- słuchają

 

- odpowiadają na pytanie

 

 

 

 

 

FAZA REALIZA-CYJNA

 

 

D. Postępująca (realizacja nowego materiału)

 

 

- pokazuję 3. slajd, omawiam rodzaje stresu i krótko opisuje

 

- pokazuje slajdy 4.- 11 i omawiam choroby (nerwica,

depresja,

zapalenie opon mózgowych,

udar mózgu,

wylew,

choroba Alzheimera,

stwardnienie rozsiane,

autyzm,

padaczka)

 

- proszę o wykonanie ćwiczenia 3 z zeszytu ćwiczeń, str. 76

 

 

 

- pokazuję slajd 12-ty, mówię jak postępować przy ataku padaczki

 

- proszę o wykonanie zadania 6 z zeszytu ćwiczeń, strona 77

 

 

- oglądają slajd, słuchają

 

- słuchają

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- uczniowie wykonują zadanie, czytają poprawne odpowiedzi

 

- patrzą na slajd i słuchają

 

- rozwiązują zadanie, czytają poprawne odpowiedzi

 

FAZA PODSUMO-WUJĄCA

 

E. Zadanie domowe

 

- proszę o wykonanie w domu ćwiczenia 4 i 7 z zeszytu ćwiczeń, str. 77

- zaznaczają zadanie domowe

 

 

F. Utrwalenie materiału

 

- proszę uczniów o podzielenie się ze mną tym jak radzą sobie ze stresem.

- uczniowie odpowiadają

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin