konspekt- właściwości substancji.docx

(20 KB) Pobierz

Malwina Stawisińska BIOLOGIA Z CHEMIĄ    243024                                   KONSPEKT LEKCJI

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Lipnie                   

klasa: 1                                                              liczba uczniów:

1. Temat lekcji: ‘’Właściwości substancji’’

2. Cele dydaktyczne:

Uczeń:

- podaje przykłady ciał fizycznych

- podaje przykłady substancji

- podaje definicję ciała fizycznego i substancji

- określa właściwości substancji znanych z życia codziennego

- na podstawie opisu substancji z życia codziennego podaje jej nazwę

- wymienia właściwości fizyczne i chemiczne

3. Metoda nauczania: poszukująca

4. Środki dydaktyczne:

- sprzęt laboratoryjny:

- odczynniki:

- inne: kubek, okulary, drut, 

5. Ogólny plan lekcji z bilansem czasowym                           

·         Czynności organizacyjne: 5 minut                                  

- sprawdzenie obecności                                                        

- wprowadzenie atmosfery pracy

·         Część nawiązująca: 7 minut

Zapiszcie temat lekcji w zeszytach:N: Prezentuje uczniom kubek i mówi, że to przedmiot. Każdy przedmiot to ciało fizyczne. Kubek zrobiony jest z … ?  np. Gliny, ceramiki. Ceramika, glina to substancje z których sa zbudowane ciała fizyczne.

Tak samo postępuję z drutem (drut- metal) i okularami ochronnymi (okulary- plastik).

·         Część postępująca: 20 minut

NOTATKA: 
substancja- rodzaj materii o określonym, stałym składzie posiadającym szereg właściwości fizycznych i chemicznych

ciało fizyczne- każdy przedmiot, który podlega badaniom nauki

N: Proszę o otworzenie podręczników na stronie z tabelką właściwości fizycznych i chemicznych.
N: Jakie właściwości możemy określić zmysłami?

U: Barwa, smak, zapach, połysk, chropowatość, stan skupienia,

N: Otwórzcie ćwiczenia na temacie właściwości substancji i wykonajcie ćwiczenie 1. Sprawdzamy.

N: Wspólnie wykonujemy ćw 2.

NAZWA

STAN SKUPIENIA

BARWA

ZAPACH

INNE CECHY

CYNA


 

 

 

 

OCET


 

 

 

 

MĄKA ZIEMNIACZANA

 

 

 

 

PROSZEK DO PIECZENIA

 

 

 

 

OLEJ


 

 

 

 


N: wykonujemy ćwiczenie 3.

Metody określania właściwości substancji

Za pomocą zmysłów

 

Np. barwa, chropowatość, stan skupienia

Za pomocą doświadczeń

 

Np. palność, skład, gęstość,

Z tablic

 

Np. temp. wrzenia, topnienia, rozpuszczalnośc, gęstość

 

·         Cześć podsumowująca:

N: zadanie nr 4 wykonujemy wspólnie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·         Praca domowa:
Dokończ zadanie 2. , zrób zadanie 6.

Narysuj w zeszycie tabelę i podaj 5 przykładów ciał fizycznych i substancji, z których się skladają

 

CIAŁO FIZYCZNE

SUBSTANCJA

1. stół

2. piłka

3. blacha

4. łyżka

5. ksiażka

- drewno, plastik

- guma

- metal

- drewno, metal, plastik

- papier

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin