konspekt- metale i niemetale.docx

(1192 KB) Pobierz

Malwina Stawisińska BIOLOGIA Z CHEMIĄ    243024                                   KONSPEKT LEKCJI

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Lipnie                   

klasa: 1                                                              liczba uczniów:

1. Temat lekcji: ‘’Metale i niemetale’’

2. Cele dydaktyczne:

Uczeń:

- podaje przykłady metali i niemetali

- podaje podział metali na lekkie i ciężkie

- podaje właściwości metali i stopów

3. Metoda nauczania: poszukująca

4. Środki dydaktyczne:

- sprzęt laboratoryjny:

- odczynniki: druty: cynowy, aluminiowy, sód, woda, fenoloftaleina

- inne:

5. Ogólny plan lekcji z bilansem czasowym                           

·         Czynności organizacyjne: 5 minut                                  

- sprawdzenie obecności                                                         - wprowadzenie atmosfery pracy

·         Część nawiązująca: 7 minut

Ile pierwiastków jest w układzie okresowym, a ile występuje w środowisku naturalnie? 90/115.

W układzie okresowym mamy metale i niemetale sa one poznaczone rożnymi kolorami.

·         Część postępująca: 20 minut

1.

 

 

Omawiam właściwości metali


Notatka:

 

2. Podobieństwa:

-stały stan skupienia(wyjątek Hg)

-barwa srebrzystobiała

-metaliczny połysk

-kowalność i ciągliwość

 

 

Różnice:

-twardość (sód i aluminium)

- temperatura topnienia

-metale lekkie i ciężkie

- aktywnośc chemiczna


- dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne

 

3. Właściwości metali są przeciwne do właściwości niemetali.

 

4. Stopy metali:


- mosiądz: cynk i miedź

- brąz- miedź i cyna

- stal- żelazo + inne pierwiastki

- duraluminium- glin + inne pierwiastki


 

5. Właściwości stopów


- stały stan skupienia

-metaliczny połysk

-duża twardość

-kowalnośc i ciągliwość

- przewodza ciepło i prąd

- wysoka temperatura topnienia


 

6. Korozja- niszczenie metali lub ich stopów pod wpływem tlenu, czynników atmosferycznych oraz niektórych związków chemicznych.

Pokazuję doświadczenie na reaktywność metali

 

 

 

 

Obserwacje:

 

 

Wnioski:

·         Cześć podsumowująca:

 

 

·         Praca domowa:
Metody ochrony metali przed korozją.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin