SCENARIUSZ APELU 3 MAJA.doc

(33 KB) Pobierz
SCENARIUSZ APELU

SCENARIUSZ APELU POŚWIĘCONY ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 ( Pieśń )

UCZEŃ 1: Ooo, słyszycie? Pani od muzyki znów trenuje chór, chyba zbliża się jakiś apel w szkole.

UCZEŃ 2: W kwietniu? Apel? Może to już próby na zakończenie roku szkolnego?

UCZEŃ 1: Powiedziałeś, co wiedziałeś! Ale pomarzyć zawsze warto…

UCZEŃ 3: Zejdźcie w końcu na ziemię i przestańcie bujać w obłokach! Zaraz zacznie się lekcja! A Wy, zamiast myśleć o niebieskich migdałach, lepiej pouczcie się, bo za 2 minuty dzwonek, a wteeedy to się zacznie … Dzisiaj przecież powtórzenie przed jutrzejszą klasówką! Pani będzie nas pytać!

UCZEŃ 2: Ja poddam się bez walki! (machając białą chusteczką higieniczną) Ooo, nawet mam białą flagę … Nie wchodzi mi nic do głowy … Wokół wszystko kwitnie, słońce tak pięknie przygrzewa

UCZEŃ 1: Patrzcie go! Jak dostaniesz kolejna pałę z histy, to i słoneczko nie pomoże. Lepiej weź się w garść, bo właśnie zaczyna się lekcja!

(Dzwoni dzwonek)

NAUCZYCIELKA: Witam Was serdecznie! No jak tam nastroje przed jutrzejszą klasówką? Widzę po minach, że nie jest najlepiej …

UCZEŃ 2: Proszę Pani, błagamy o litość!!! Te wszystkie wojny, powstania, rewolucje, zabory, rozbiory, zbrojne ruszenia, husarie, kto to wszystko spamięta? Siedziałem wczoraj do północy z nosem w książce i w takiej samej pozycji się rano obudziłem, ale niestety, nic nie umiem.

NAUCZYCIELKA: Oj, co ja mam z Tobą zrobić? Już wiem! Na dzisiejszą lekcję zaprosiłam niezwykłych gości. To będzie lekarstwo na waszą niewiedzę i zbyt krótką pamięć. (Pukanie do drzwi) Ooo, właśnie idą

Wchodzą postacie ubrane na biało czerwono (lub z biało – czerwonymi szarfami),
jedna trzyma flagę, druga wielką księgą.

KONSTYTUCJA: Witam Was, Drogie Dzieci! PrzybywamY na prośbę i zaproszenie Waszej Pani. Słyszałam, że macie problem ze zrozumieniem historii, więc jestem właściwą osobą na właściwym miejscu. Może się przedstawię: Jestem Konstytucja, Konstytucja Majowa, a to wasza ojczyzna Polska.

UCZEŃ 1: Naprawdę? Dobrze Pani wygląda jak na swoje lata!

UCZEŃ 3: I to na swoje 225 lat!

KONSTYTUCJA: Zgadza się! Obchodzę właśnie swoje dwieście dwudzieste piąte urodziny! Powiecie, że to niemożliwe, bo nikt tak długo nie żyje. To prawda! Ale ja będę wiecznie żywa dopóty, dopóki w takich szkołach jak ta, będą się odbywały takie apele, jak ten dzisiejszy. Jestem żywa, bo Polacy wciąż o mnie pamiętają. Dziękuję Wam za to!

NAUCZYCIELKA: To my dziękujemy, że zgodziła się pani nas dzisiaj odwiedzić i przypomnieć wszystkim uczniom o sobie i swoich zasługach. A dla was mam kolejną, dobrą nowinę – nie będę was pytać. To Wy macie zadawać pytania Pani Konstytucji i drugiemu gościowi, naszej Ojczyznie. Myślę, że takie powtórzenie na pewno zaowocuje piątkami i szóstkami na sprawdzianie. A więc, do dzieła!

UCZEŃ 2: Ja, ja chcę zadać pierwsze pytanie! Kiedy została Pani uchwalona, bo z matematyką też mam niemałe problemy i za nic nie mogę obliczyć, ile liczy Pani sobie latek.

KONSTYTUCJA: Już odpowiadam: uchwalono mnie dokładnie 3 maja 1791 roku. Który to wiek?

UCZEŃ 1: Osiemnasty!

POLSKA: Zgadza się, chłopcze! Dodam tylko, że nie zawsze można było obchodzić tak hucznie  urodziny konstytucji. Po II wojnie światowej, w wyniku nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, nie pozwalano, aby Polacy czcili to święto. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić dzień 3 maja i ustanowił go dniem wolnym od pracy. Dzięki temu konstytucja ma nareszcie swoje urodziny, a Wy wolny od pracy dzień i jednocześnie długi weekend.

UCZEŃ 3: Zgadza się. Mamy aż 3 wolne dni, w czasie których nie chodzimy do szkoły. Pierwszy dzień maja to ŚWIĘTO PRACY, 2 maja to DZIEŃ FLAGI, a 3 maja – Święto Konstytucji!

UCZEŃ 2: Już się nie chwal tą swoją wiedzą! Wszyscy wiemy, że jesteś najlepszy z historii.

UCZEŃ 1: Teraz ja chce zadać naszemu gościowi pytanie: dlaczego była pani tak ważna dla Polski, że do dziś obchodzimy pani święto?

KONSTYTUCJA: Czekałam na to pytanie! I już wam na nie odpowiadam: Byłam drugą na świecie a pierwszą w Europie konstytucją. Przed Polską taką ustawę wprowadzili w życie tylko Amerykanie i to zaledwie 4 lata przed Polakami, bo w 1787 roku.

UCZEŃ 2: To super, że nasi byli w czymś pierwsi! Ale co to w ogóle jest ta konstytucja?

POLSKA: Konstytucja to ustawa zasadnicza, która ma za zadanie regulować ustrój danego państwa, czyli wprowadzać porządek. Słowo konstytucja pochodzi od łacińskiej nazwy constituto, co po łacinie oznacza urządzać lub regulować. Jest to ustawa, która ma najwyższą moc w naszym państwie. To ona mówi np. o prawach i obowiązkach obywateli, a na jej straży stoi głowa państwa, czyli prezydent.

UCZEŃ 3: A jakie zmiany wprowadziła nasza I konstytucja w dawnej Polsce?

POLSKA: Bardzo ważne dla ówczesnej Polski: znosiła liberum veto i wolną elekcję a wprowadzała dziedziczność tronu. Umocniła także władzę centralną a ukróciła wpływy magnaterii. Podsumowując – Konstytucja 3 Maja miała stać się fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego.

UCZEŃ 1: A ja wiem, co to te liberum veto! Oj, chciałbym, żeby ono do dziś funkcjonowało np. na klasówkach… Pani nam zapowiada sprawdzian, a ja wstaję i krzyczę: LIBERUM VETO!

UCZEŃ 2: No i co, ze krzyczysz? Pani stawia Ci jedynkę albo wpisuje uwagę, do szkoły przychodzą rodzice i na co Ci to liberum veto?

UCZEŃ 1: Chociaż raz wiem więcej niż Ty! Liberum veto znaczyło po polsku „nie pozwalam”. Poseł, który wykrzyknął te słowa, unieważniał wszystko, co do tej pory rząd uchwalił. A ja mógłbym unieważnić np. nasz jutrzejszy sprawdzian. Ale by było fajnie!

NAUCZYCIELKA: Na szczęście te słowa nie mają już żadnego znaczenia, a nasza jutrzejsza klasówka jest nie do odwołania! Podziękujcie naszym gościom za tak cenny wykład historyczny, dzięki któremu na pewno klasówka nie będzie taka straszna, jak się wam wydaje.

UCZNIOWIE CHÓREM: Dziękujemy Konstytucjo! Dziękujemy Polsko! Wiwat król, wiwat sejm, wiwat Konstytucja!

„Witaj majowa jutrzenko …”

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin