Tworzenie kopii zapasowej za pomocą EaseUS Todo Backup Free.EaseUS Todo Backup.rtf

(8159 KB) Pobierz

Tworzenie kopii zapasowej za pomocą EaseUS Todo Backup Free

Najczęściej, dokonując migracji systemu na nowy dysk, chcemy przenieść wszystko w aktualnym stanie, tak by był to proces nieodczuwalny dla użytkownika komputera. Czasem jednak wolimy cofnąć się do wybranego momentu i na nowym dysku odtworzyć system w stanie z określonego czasu. Wtedy warto wspomóc się narzędziem kopii przyrostowych lub różnicowych - pozwoli ono wybrać moment, dla którego chcemy przenieść system. Jeśli stary dysk uległ awarii lub system nie chce się uruchomić, pomocna będzie funkcja uruchomienia aplikacji wspierającej przenoszenie systemu bezpośrednio z nośnika ratunkowego lub przed zainstalowanym systemem. Te wszystkie funkcje oferuje EaseUS Todo Backup Free, łatwa w obsłudze aplikacja w języku polskim.

Kopia zapasowa systemu 

To pierwszy etap przenoszenia systemu, do którego potrzebny jest nam komputer z działającym systemem operacyjnym. 

1. W oknie programu klikamy na Kopia zapasowa systemu. Aplikacja powinna wykryć instalację systemu, na przykład

2. W polu wskazujemy lokalizację kopii zapasowej.

Określamy sposób tworzenia kopii.

Kopie przyrostowa i różnicowa

Wykonując kopię dysku systemowego, najpierw zawsze należy wykonać pełną kopię. Tę kopię możemy powtarzać albo wybrać wariant przyrostowy czy różnicowy.

·              Kopia przyrostowa zawiera wyłącznie pliki zmienione od momentu ostatniej kopii (zajmuje najmniej miejsca).

·              Kopia różnicowa zawiera zmiany od momentu ostatniej pełnej kopii (najszybciej się odtwarza).

3. Kopia wykonywana jest w trakcie pracy systemu, dlatego możemy zmienić priorytet jej wykonywania. Klikamy na Opcje kopii zapasowej, a potem na Wydajność.

4. Przesuwając suwak  

w prawo, przyspieszymy wykonywanie kopii kosztem wolniejszego działania komputera. Z kolei suwak

pozwoli nam podnieść priorytet transferu danych, gdy jako miejsce kopii zapasowej wybraliśmy dysk sieciowy.

5. Klikamy na Kontynuuj. Rozpocznie się tworzenie kopii systemu. Jeśli dysk systemowy zawiera dużo danych, operacja może dłużej potrwać i warto wybrać działanie po zakończeniu tworzenia kopii, na przykład Wyłącz. Gdy zdecydujemy się odroczyć przenoszenie systemu, możemy w odpowiednim momencie ponowić operację kopii systemu. W takim wypadku w głównym oknie aplikacji klikamy na Kopia zapasowa systemu i z listy wybieramy opcję Pełna kopia zapasowa, by wykonać pełną kopię lub jedną z dwóch pozostałych opcji, gdy chcemy zrobić jedynie kopię przyrostową lub różnicową.

Folder kopii zapasowych

W trakcie instalacji aplikacji wyświetla się okno, w którym należy podać miejsce na kopie zapasowe. Wskazane jest, by był to inny dysk fizyczny - domyślnie proponowany jest folder na dysku systemowym.

Odtwarzanie systemu

Drugi etap przenoszenia systemu wymaga nowego komputera lub nowego dysku, który przejmie rolę dysku systemowego.

1. Uruchamiamy aplikację w Windows (gdy przenosimy system na inny dysk w tym samym komputerze), w środowisku Pre-OS (gdy chcemy odtworzyć system na dysku systemowym) lub z dysku awaryjnego (gdy mamy nowy komputer).

2. Klikamy na Odzyskiwanie i na Dalej. Wskazujemy dysk, na który chcemy przywrócić system. Jeśli dysk to SSD, zaznaczamy pole Optymalizuj dla SSD. Struktura partycji zostanie odzyskana po zaznaczeniu pola Odzyskiwanie sektor po sektorze. Klikamy na Kontynuuj.

Pre-OS: jak korzystać

Pre-OS to środowisko uruchomie­niowe dla EaseUS Todo Backup, bazujące na Linuksie, które po aktywacji możemy wybrać zamiast sytemu w trakcie uruchamiania systemu kom­putera.

1. W głównym oknie klikamy na Narzędzia i na

Pre-OS zostanie aktywowany. 

2. Restartujemy komputer. Zobaczymy okno , w którym możemy wybrać Windows lub środowisko EaseUS, które pozwoli odtworzyć kopię dysku systemowego, gdy wystąpią błędy albo sklonować już istniejącą instalację.

3. Gdy nie chcemy już korzystać z Pre-OS, powtarzamy krok 1, wybierając Zablokuj Pre-OS.

Dysk awaryjny

Dysk awaryjny w praktyce służy temu samemu co Pre-OS, ale ze względu na zastosowanie oddzielnego nośnika (pendrive lub płyta CD) pozwala uruchomić tryb odtwarzania systemu na zupełnie nowym komputerze.

1. By utworzyć dysk awaryjny na pendrivie, w oknie EaseUS Todo Backup klikamy na Narzędzia i wybieramy Utwórz dysk awaryjny.

2. Zaznaczamy pole Utwórz dysk awaryjny Linux, a z listy Lokalizacja dysku rozruchoweg wybieramy pendrive.

Klikamy na Kontynuuj, by utworzyć dysk, z którego można uruchomić komputer.

Przenoszenie systemu na laptopie

Przenoszenie systemu na laptop jest tym bardziej uzasadnione, że często nie mamy do dyspozycji noś­nika instalacyjnego, a przeniesienie partycji odzyskiwania nie jest takie proste.

1. By dokonać migracji systemu, najpierw należy utworzyć dysk awaryjny. Wskazane jest wybranie pojemnego pendrive'a  lub pustego dysku zewnętrznego.

2. Potem należy wykonać kopię zapasową jak w poradzie Kopia zapasowa systemu. Jako cel w punkcie 2 należy wybrać nośnik, którego użyliśmy, tworząc dysk awaryjny.

3. Ostatni krok to uruchomienie laptopa z zainstalowanym nowym dyskiem z dysku awaryjnego i postępowanie jak w poradzie Odtwarzanie systemu. Jako pliki kopii zapasowej wskazujemy pliki zapisane w folderze kopii na dysku awaryjnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin