Konfitura z gruszek.doc

(300 KB) Pobierz
Konfitura z gruszek

Konfitura z gruszek

 

Przyszedł czas na gruszki! Jeśli jesteś łasuchem to koniecznie ich spróbuj, gdyż są to jedne z najsłodszych owoców. Dodatkowo owoc ten dostarcza organizmowi sporą dawkę potasu, błonnika, żelaza, witaminy C, A i E oraz witamin z grupy B. Zjedzcie je, zwłaszcza teraz gdy lato ma się ku końcowi, gdyż zawarte w gruszkach antyoksydanty wzmacniają odporność i chronią przed stanami zapalnymi, a także poprawiają wygląd skóry :).  

Z gruszek możemy wyczarować mnóstwo pysznych smakołyków. Tarta z gruszkami, kanapka z serem kozim, rukolą i gruszką, oblana miodem lipowym czy też przepyszną konfiturę. Podczas Pikniku Wielkopolskich Blogerów Kulinarnych, miałyśmy okazję poczęstować uczestników grzankami z camembertem właśnie z konfiturą z gruszek. Dziś wracamy do przepisu i dzielimy się nim z Wami! 

 

Potrzebujemy:

·         2 kg gruszek

·         laska wanilii

·         400 g cukru

·         1 cytryna

·         40 g masła

Wykonanie:

Gruszki myjemy, połowę z nich obieramy, drugą połowę kroimy wraz ze skórką, usuwamy gniazda nasienne i kroimy na dużą kostkę. Ścieramy skórkę z cytryny, wyciskamy ją z soku i dodajemy do gruszek. W garnku, na wolnym ogniu, karmelizujemy cukier. Gdy zrobi się lekki karmel dodajemy masło oraz miąższ z laski wanilii. Wkładamy do całości gruszki i smażymy na wolnym ogniu podobnie jak konfiturę. Energicznie mieszamy, aby owoce się nie przypaliły. Przekładamy do wyparzonych słoiczków, mocno zakręcamy i gotowe :) 

 

Konfitura smakuje wyśmienicie na grzance z camembertem, posypana odrobiną tymianku.

 

Marmolada z gruszek

Marmolada przede wszystkim z gruszek, ale nie tylko. Charakteru dodadzą jej cytryny – zyska na aromacie, dzięki startej skórce cytrynowej, a świeży cytrynowy sok sprawi, że nie będzie mdła. Jako dodatek do gruszek występują także jabłka sztuk dwie – których zadaniem jest dodanie bardziej orzeźwiającego posmaczku, a laski cynamonu rzucone w wir gotujących się owoców nadadzą marmoladzie specyficznego aromatu.

Tak przygotowana marmolada z gruszek jest naprawdę bardzo smaczna, zadziwia smakiem, oczywiście bardzo pozytywnie.

Jeśli dysponujecie przynajmniej ośmioma sztukami gruszek, lub tak jak ja – całą skrzynią, której z pewnością nie zdołacie zjeść w przeciągu tygodnia (a gruszki wyjątkowo szybko dojrzewają) i nie chcecie, żeby się zmarnowały – po prostu je przetwórzcie i skuście się na przygotowanie tej pysznej marmolady.

Do przygotowania marmolady z gruszek będą nam potrzebne:

·         8 dużych gruszek,

·         2 kwaskowate jabłka,

·         2 cytryny (starta skórka i sok),

·         2, 3 laski cynamonowe,

·         500 g cukru (jeśli gruszki są wyjątkowo słodkie, można dać mniej np. 400 g).


Gotuj z We-Dwoje – Marmolada z gruszek
Przygotowywanie marmolady zaczynamy od obrania owoców.
Na grubych oczkach tarki trzemy skórkę z dwóch cytryn.
Gotuj z We-Dwoje – Marmolada z gruszekGotuj z We-Dwoje – Marmolada z gruszek
Obieramy ze skórki gruszki, wydrążamy z nich gniazda nasienne i kroimy w kosteczkę.
To samo robimy z jabłkami.
Pokrojone na kawałeczki owoce wrzucamy do garnka i zasypujemy cukrem, mieszamy.
Dodajemy wyciśnięty z dwóch cytryn i przefiltrowany sok.
A następnie startą skórkę z cytryn i laski cynamonowe.
Mieszamy wszystko drewnianą łyżką.
Gotujemy na średnim ogniu mieszając od czasu do czasu.
Marmoladę należy gotować przez około dwie godziny do momentu aż owoce zmiękną, rozpuszczą się.
Jeśli preferuje się marmoladę z niecałkowicie rozgotowanymi owocami, można przerwać gotowanie w odpowiednim momencie. Jeśli woli się marmoladę jednolitą należy gotować ją trochę dłużej, do całkowitego ujednolicenia się owoców. Na końcu gotowania wyciągamy z marmolady cynamon.


 

Gotową marmoladę przekładamy do wyparzonych uprzednio słoiczków, zakręcamy i obracamy do góry dnem, aż do momentu gdy całkiem ostygną. Ten zabieg powinien wystarczyć, aby odpowiednio ją zakonserwować. Jednak dla całkowitej pewności można poddać ja procesowi pasteryzacji. Słoiczki z marmoladą wkładamy do dużego garnka, którego dno wykładamy bawełnianą ściereczką, pamiętając o tym, że słoiki nie mogą się z sobą dotykać.
Słoiki zalewamy wodą, której poziom powinien sięgać do około dwóch centymetrów przed zakrętką, zagotowujemy i od momentu wrzenia zmniejszamy ogień i pozostawiamy na nim jeszcze przez 20 minut. Gotowe. Pozwalamy słoikom z marmoladą wystygnąć, a potem już tylko chowamy je do spiżarni.
Gotuj z We-Dwoje – Marmolada z gruszek
Smacznego!

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin