Aldiss Brian W. - Dziewczyna i robot z kwiatami.rtf

(68 KB) Pobierz
Aldiss Brian W

Aldiss Brian W.

 

Dziewczyna i robot z kwiatami

 

 

   Napomknąłem o tym mimochodem, kiedy zmywaliśmy po obiedzie.

Zacząłem nowe opowiadanie.

   Marion postawiła filiżanki na suszarce i objęła mnie mocno.

Ty mój spryciarzu! Kiedy zdąż to zrobić? Jak wyszłam dziś rano na zakupy?

   Kiwnąłem głową zadowolony i uśmiechnąłem się do niej, z przyjemnościąuchając jej radosnej i podnieconej paplaniny. Marion jest wspaniała, zawsze można na niej polegać. Czy naprawdę sprawiło jej to taką radość... Przeci nie przepada za science fiction? Ale to nieważne, kocha, i stąd zapewne bierze się to zrozumienie, które pozwala' jej cieszyć się wraz ze mną, kiedy wykluwa się nowe opowiadanie.

Pewnie nie zechcesz mi powiedzieć, o czym to będzie? spytała.

dzie o robotach, ale nic więcej ci nie powiem.

Dobrze. Idź i popisz trochę, a ja dokończę zmywania. Mamy jeszcze chwilę czasu, prawda?

   Wybieraliśmy się do Carrów, naszych przyjaciół, którzy mieszkają na drugim końcu Oxfordu. Carrowie nie mają samochodu i umówiliśmy się, że zabierzemy ich i dwójkę ich dzieci na wycieczkę połączoną z piknikiem dla uczczenia fali upałów.

   Kiedy wychodziłem z kuchni, zawarczała lodówka.

Znów ryczy zauważem ponuro. Kopnąłem ją, ale nie przestała na mnie warczeć.

Ja jej nie słyszę, dopóki mi o niej nie przypomnisz powiedziała Marion. Jej nic nie rusza! To wspaniałe; potrafi dział jak środek uspokajający, nie przestając być podniecają.

Muszę wezwać elektryka, żeby ją obejrzał powiedziałem. Chyba że ten hurkot sprawia ci przyjemność. Stoi toto i zżera prąd jak...

Jak robot? rzuciła Marion.

nie. I z godnością udałem się do pokoju. Na dywanie pod oknem leża w jakiejś absurdalnej pozycji Nikola wystawiając brzuszek do słca. Zamyślony podszeem i podrapałem ją, żeby zaczęła mruczeć. Wiedziała, że lubię to tak samo jak ona... pod wieloma względami przypominała Marion. I wtedy nagle opadło mnie zwątpienie.

   Zapaliłem cygaro i wróciłem do kuchni. Drzwi były otwarte, oparłem się o framugę i powiedziałem:

Może tym razem powiem ci, o czym ma być opowiadanie. Nie wiem, czy jest dobre i czy warto je kończyć.

   Spojrzała na mnie.

Czy jak je usłyszę, to się poprawi?

Może będziesz miała jakieś uwagi.

   Niewykluczone, że przyszło jej na ml, jaki to byłby kiepski pomysł woł mnie na pomoc, gdyby jej się ciasto nie udało, mimo że jestem dobry w męskich pracach domowych. Ale powiedziała tylko:

Nigdy nie zaszkodzi obgadać pomysł.

Ktoś napisał znakomity artykuł na temat tego, jak pomysły rodzą się z rozmowy. Jakiś Niemiec z zeszłego wieku, ale nie pamiętam kto, chyba von Kleist. Pewnie ci jużwiłem. Chciałbym to kiedyś jeszcze raz przeczytać. Zwracał uwagę na dziwny fakt, że w rozmowie potrafimy zaskoczyć samych siebie, podobnie zresz, kiedy piszemy.

A twoje roboty cię nie zaskakują?

Zbyt dużo o nich pisano. Może powinienem dać im spokój. Jim Ballard ma rację, że zostały zajeżone na śmierć.

Jaki jest ten twój pomysł?

   Skończyły się wykręty i musiałem jej powiedzieć.

Ziemiopodobna planeta Iksnivarts wypowiedziała Ziemi wojnę. Jej mieszkańcy są tak długowieczni, że osiemdziesięcioletnia podróż na Ziemię to dla nich drobiazg. Dla Ziemian natomiast to całe życie i jedynym sposobem, aby uderzyć na Iksnivarts, jest wykorzystanie robotów, pięknych, śmiercionośnych stworów, wolnych od wielu ludzkich wad i zalet. Pracują na bateriach słonecznych, są niemal wieczne i mają w głowach minikomputery dające im przewagę nad wszelkimi istotami białkowymi.

   Flotylla statków z tymi robotami na pokładzie zostaje wysłana przeciwko Iksnivarts. Wraz z flotą leci fabryka z robotami naprawczymi. Ta w pełni zautomatyzowana siła uderzeniowa jest wyposażona w potworną broń, zdolną związać cały tlen planety w skałach, tak iż w ciągu kilku godzin atmosfera Iksnivart stanie się trująca.

   Nieludzka flota wyrusza w drogę. W jakieś dwadzieścia lat później do Układu Słonecznego nadciąga flota obcych posypując Ziemię, Wenus i Marsa sporą porcją promieniotwórczego pyłu i likwidując około siedemdziesięciu procent ludzkości. Jednak flotylla robotów prze niepowstrzymanie i po osiemdziesięciu latach osiąga cel. Broń antytlenowa okazuje się przerażająco skuteczna. Wszyscy mieszkańcy Iksnivarts giną na skutek uduszenia niemal natychmiast i planeta przechodzi w ręce stalowych zdobywców. Roboty lądują, nadaje na Ziemię wiadomość o swoim zwycięstwie i przez następne dziesięć lat skrzętnie grzebią trupy.

   Kiedy ich komunikat dociera do Układu Słonecznego, Ziemia zaczyna odradzać się z ruin. Ludzie są ogromnie poruszeni podbojem odległego świata i planują wysłanie niewielkiego statku, żeby dowiedzieć się, jak wyglądają sprawy na Iksnivarts. Jednocześnie są lekko zaniepokojeni z powodu swoich wojowniczych robotów, które teraz władają planetą. Niestety pierwszy statek z dwuosobową załogą w stanie hibernacji zbacza z kursu na skutek błędu technicznego. Drugi podobnie. Dopiero trzeci dociera do celu i dwaj piloci, Graham i Josca, budzą się na czas z letargu i wprowadzają swój statek w beztlenową atmosferę Isnivarts na długi lot zwiadowczy.

   Na zdjęciach, które przywożą na Ziemię po następnych osiemdziesięciu latach hibernacji widać ogromne miasta robotów, w których wrze ożywiona działalność technologiczna. Wygląda to niepokojąco.

   Ale są i inne zdjęcia. Wydaje się, że śmiercionośne roboty zmieniły usposobienie na pokojowe. Wiele zdjęć przez teleobiektywy ukazuje pojedyncze roboty zrywające na wzgórzach kwiaty. Szczególnie jedno ujęcie trafia do wszystkich środków masowego przekazu i obiega kulę ziemską podnosc ludzi na duchu. Przedstawia ono ciężkozbrojnego, prawie czterometrowego robota z naręczem kwiatów. Stąd tytuł mojego opowiadania: „Robot z kwiatami”.

   Marion skończyła zmywanie. Wyszliśmy do. małego ogródka za domem i przyglądaliśmy się ptakom śmigacym wokół dachu starego kościoła graniczącego z naszym ogródkiem. Nikola przyłączyła się do nas.

Czy to koniec? spytała Marion.

Niezupełnie. Zakończenie ma być ironiczne. To zdjęcie robota z kwiatami jest błędnie interpretowane: żosny przykład myślenia schematami. Roboty  m u s z ą  zrywać wszystkie kwiaty, ponieważ kwiaty wydzielają tlen, a tlen powoduje korozję metalu. Wcale nie zaraziły się od ludzi zamiłowaniem do piękna, tylko oddają się charakterystycznym dla robotów użytecznym zajęciom i za niewiele lat wró na Ziemię rozprawić się z jej mieszkańcami.

   W kuchni znów ruszyła lodówka. Zwalczyłem w sobie chęć powiedzenia o tym Marion. Nie chciałem spłoszyć z jej twarzy odblasku słca.

Niezła puenta powiedziała. Powinno z tego wyjść przyzwoite komercjalne opowiadanie. Może nie całkiem w twoim stylu.

Jakoś nie mogę się zmusić, żeby je dokończyć.

Przypomina to trochę opowiadanie o robotach Paula Andersona, które tak ci się podobało, chyba „Epilog”.

Możliwe. Wszystkie opowiadania science fiction stają się coraz bardziej podobne. Jest też trochę podobne do jednego z opowiadań Harry'ego.

Rzecz napisana przez Harry'ego nie może być całkiem zła” zacytowała nasz prywatny żart.

„Żuję, że nie ja to napisałem” dodałem puentę. Ale nie dlatego nie mam ochoty kończyć tego „Robota z kwiatami”. Możliwe, że spodobałoby się Fredowi Pohlowi albo Mike'owi Moorcockowi i zostałoby wydrukowane, ale straciłem do niego serce. Nie tylko dlatego, że jest wtórne.

Powiedział kiedyś, że zawsze potrafisz rozpoznać plagiat, bo brak w nim napięcia emocjonalnego.

   Pod liśćmi lilii wodnych w mojej miniaturowej ozdobnej sadzawce błyskały zł...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin