Strelok.docx

(120 KB) Pobierz

ballistic callculatorPo konfiguracji wybranego programu, jesteśmy w stanie precyzyjnie obliczyć trajektorię lotu naszego pocisku. Zanim otrzymamy precyzyjny wynik, musimy wprowadzić pięć podstawowych danych:

1.     Masa pocisku: Większość programów ma możliwość konwersji wyświetlanych jednostek na imperialne lub metryczne. Jeżeli chodzi o parametr masy pocisku, wygodnie jest znać jego wartość w imperialnej jednostce gran (ang. grain), która częściej funkcjonuje w opisach.

2.     Współczynnik balistyczny (BC): W uproszczeniu, jego wartość określa zdolność do przeciwstawiania się pocisku, oporom powietrza. Prawie każdy producent amunicji, podaje tą wartość, w opisie swojego produktu. Zawiera się ona w przedziale 0 do 1(np. BC=0.250).

3.     Prędkość wylotowa pocisku (V0): Jest to prędkość z jaką pocisk opuszcza lufę naszej broni. Wartości, które widzimy na wykresach producentów amunicji, nie zawsze pokrywają się z tym co uzyskamy w naszej jednostce. Parametry naszej lufy mogą się różnić od tej używanej w testach producenta amunicji (np. inna długość). Jedynym sposobem na precyzyjne określenie V0, jest sprawdzenie go empirycznie z wykorzystaniem urządzenia pomiarowego, jakim jest chronometr. 

4.     Odległość przystrzelenia broni: Jest to odległość punktu celowania, która pokrywa się z grupą  przestrzelin na tarczy. Czyli dystans na jaki ustawiamy naszą lunetę, by pocisk trafiał w punkt.

5.     Odległość celu: Czyli powód, dla którego użycie kalkulatora balistycznego w ogóle zaprząta nam myśli. W kalkulatorze możemy wpisać dowolną odległość i analizować zmiany w opadzie naszego pocisku.

Są jeszcze inne uwarunkowania wpływające na trajektorię lotu pocisku. Są nimi między innymi warunki atmosferyczne (np. temperatura, prędkość i kierunek wiatru) oraz kąt oddawania strzału. Te i dalsze parametry są jednak przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, którzy  często obliczenia balistyczne mają „w jednym palcu” Wymagają one dodatkowych pomiarów wykonywanych na bieżąco w terenie

Po wprowadzeniu pięciu podstawowych wartości, jesteśmy w stanie uzyskać dość precyzyjne wyniki obliczeń trajektorii lotu pocisku. Wyniki mogą być wyświetlane, między innymi w dwóch kategoriach:

1.     Kliki - Liczba „klików” o jaką należy wykonać korektę by skompensować opad pocisku na danej odległości. Jest to opcja raczej dedykowana dla posiadaczy lunet z zewnętrzną wieżyczką balistyczną. By ją skonfigurować w programie, należy wprowadzić odpowiednią wartość kliku dla naszego modelu lunety (np. 1cm na 100m lub 1/4 moa).

2.     Opad - Jest to informacja o opadzie pocisku na danej odległości, podana w jednostkach jakie skonfigurujemy w programie balistycznym. Na jej podstawie możemy dokonać świadomego przewyższenia na celu, by skompensować opad pocisku na danej odległości.

Dodatkowo często, równolegle wyświetlane są korekty w miliradianach i w minutach kątowych. Przydatne są one między innymi przy specjalistycznych siatkach celowniczych. W lunetach przeznaczonych do polowania, zwykle nie są one wykorzystywane.

Kalkulator balistyczny jest szybką odpowiedzią na pytania dotyczące trajektorii lotu pocisku. Przy podstawowym użyciu, uświadomi nam, jak duże różnice potrafią się pojawić, nawet na dystansie 150m. Zaawansowanym strzelcom pozwoli na świadome oddanie strzału na dalekie odległości. Na wielu zagranicznych polowaniach jest wręcz niezbędnym narzędziem pozwalającym na wykorzystanie szansy znajdującej się przykładowo na sąsiednim zboczu góry. Dla pasjonata strzelectwa w Polsce, świadomość balistyczna jest tym, czym dla fana motoryzacji, liczba koni mechanicznych pod maską. W celu weryfikacji obliczeń, musimy się udać w specjalistyczne miejsce, oferujące miarodajne sprawdzenie wyników. Dopuszczony do polowania dystans oddawanego strzału w terenie to 200m. Jedynym miejscem, w którym mamy szansę zgodnie z prawem, potwierdzić nasze obliczenia na dalszych odległościach są nieliczne strzelnice z długodystansowymi osiami.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin