Wszystko o sztucznych paznokciach.docx

(15 KB) Pobierz

Wszystko o sztucznych paznokciach

Artificial Nails: What to Know Before You Get Them

Sztuczne paznokcie mogą pomóc podkreślić modę lub nosić długie paznokcie, jeśli twoje prawdziwe nie będą się rosnąć. Choć paznokcie nie są szkodliwe, to zakładanie i zdejmowanie ich może wiązać się z kwasami i innymi substancjami chemicznymi, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Uszkodzenie sztucznych paznokci może również prowadzić do infekcji grzybiczych i innych problemów.

Oto co powinnaś wiedzieć zanim pójdziesz do salonu  czy drogerii.

Rodzaje paznokci

Sztuczne paznokcie są dwojakiego rodzaju: akrylowe albo żelowe. Trzeci rodzaj tzw. jedwabie, często używa się dla wzmocnienia czubków paznokci.

Akryl. Ten plastikowy materiał jest najbardziej popularny. Tworzy mocną skorupę kiedy wymiesza się proszek z płynem i nałoży pędzelkiem na przyklejone czubki paznokci. Trzeba piłować naturalne paznokcie żeby były szorstkie by przykleić czubki.

Ponieważ paznokcie rosną cały czas, w końcu zobaczysz małą lukę między skórkami i akrylowym paznokciem. Musisz chodzić do salonu co 2-3 tygodnie by wypełnić te luki, albo zrobić to samej. Chemikalia w wypełniaczu i piłowanie mogą osłabić prawdziwy paznokieć.

Jeśli już masz infekcję grzybiczą, sztuczne paznokcie mogą ją pogorszyć, albo doprowadzić do innych problemów.

Żele. Są droższe i trwalsze od akrylowych. Malujesz żel na lakier do paznokci. Następnie utwardzasz je pod UV światłem.

To światło może wywołać uszkodzenia skóry, w tym zmarszczki i starcze plamy. Nadmiar tego światła może wywołać raka skóry, ale nie ma odnotowanych przypadków raka skóry wywołanego przez lampy UV w salonach, nawet wśród manikiurzystek pracujących przy tych światłach cały dzień.

Możliwe problemy

Sztuczne paznokcie mogą być niekorzystne dla prawdziwych. Uważaj na następujące objawy:

- Reakcja alergiczna: chemikalia używane do przyklejania czy usuwania sztucznych paznokci mogą drażnić skórę, i wtedy widzisz zaczerwienienie, ropę lub obrzęk wokół paznokci.

- Infekcje bakteryjne lub grzybicze: kiedy stukasz sztucznymi paznokciami w cos, możesz przemieścić prawdziwy paznokieć z łożyska, zarazki, drożdże czy grzyby mogą dostać się do luki i rozrastać. Infekcja bakteryjna może dać paznokciowi kolor zielony, grzybicza może rozpocząć się od białej czy zielonej plamki na paznokciach. Z czasem paznokieć może ulec pogrubieniu, i może niekiedy kruszyć się. Podejrzewasz infekcję – skonsultuj lekarza.

Osłabione paznokcie. Żeby usunąć paznokcie akrylowe czy żelowe, moczysz palce w acetonie przez 10 minut lub dłużej.  Ta substancja chemiczna bardzo wysusza prawdziwe

Co możesz zrobić

Jeśli podobają ci się sztuczne paznokcie, te podpowiedzi pomogą ci cieszyć się nimi bezpieczniej:

- jeśli miałaś wcześniej grzybicę paznokci, trzymaj się z dala od nich, nie używaj ich dla zakrycia problemów.

- używaj paznokci które można moczyć zamiast spiłowywać.

- poproś manikiurzystkę by nie odpychała zbytnio skórek, gdyż pomagają chronić przed infekcjami.

- wybierz salon utwardzający żel światłami LED, zwierającymi mniej promieni UV. Nałóż na skórę więcej kremu ochronnego na dłonie przed utwardzaniem.

- używaj nawilżacza w kremie na paznokcie, zwłaszcza po moczeniu ich w acetonie.

- co kilka miesięcy zrób sobie przerwę w nakładaniu sztucznych paznokci, co pozwoli prawdziwym oddychać i goić się po narażeniu chemicznym.

https://www.webmd.com

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin