Mikroimplanty w leczeniu ortodontycznym.docx

(12 KB) Pobierz

Mikroimplanty w leczeniu ortodontycznym

Mikroimplanty, zwane również mini śrubami lub mini implantami, zrewolucjonizowały leczenie ortodontyczne. Znacznie skróciły czas leczenia, a przy tym umożliwiły wykonanie drobnych korekt zgryzu bez konieczności zakładania aparatu stałego na wszystkie zęby. Pozwoliły również na leczenie skomplikowanych przypadków wymagających do tej pory leczenia ortodontyczno-chirurgicznego.

Ten szczególny rodzaj implantów dentystycznych posiada cały wachlarz  zalet. Po pierwsze, mikroimplanty są na tyle małe, że nie powodują uszkodzeń kości i mogą być łatwo usunięte po spełnieniu swojego zadania. Mikroimplant ma zaledwie 6–12 mm długości, a jego średnica wynosi 1,2–1,6 mm. Jego cechą charakterystyczną jest specjalna główka umożliwiająca umocowanie ortodontycznych systemów sił lub łuków.
Po drugie – mini śruby dają możliwość osadzenia w wielu obszarach narządu żucia (np. na podniebieniu), nie wpływają negatywnie na estetykę twarzy, mogą być obciążone zaraz po osadzeniu (choć nie wszystkie), a przede wszystkim - zapewniają stuprocentowe zakotwiczenie.

Stabilne zakotwiczenie
Jednym z poważniejszych powikłań, które może wystąpić podczas leczenia ortodontycznego, jest utrata zakotwiczenia, uniemożliwiająca zaplanowane przesunięcia zębów.
Zakotwiczenie (lub synonimicznie „zakotwienie”) oznacza w ortodoncji opór wobec niepożądanego przemieszczania zębów. Termin ten nawiązuje do słowa „kotwa” czyli stalowego pręta wzmacniającego połączenia konstrukcyjne elementów budowlanych.
Ponieważ mini implanty nie ulegają przemieszczeniom pod wpływem sił ortodontycznych, umożliwiają zakotwienie absolutne, dzięki czemu można uzyskiwać różne ruchy zębów. Mówiąc obrazowo, mini śruby zachowują się jak hak holowniczy lub wyciągarka – ciągną ząb w wybranym kierunku, same tkwiąc stabilnie w jednym miejscu. Mało tego, pozwalają na zastosowanie sił działających w różnych kierunkach, co pozwala na jednoczesne skorygowanie ustawienia całej grupy zębów.

Krótsze leczenie, szybsze efekty
Mikroimplanty ortodontyczne umieszcza się, podobnie jak konwencjonalne implanty, w starannie wybranym miejscu w kości żuchwy lub szczęki. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, trwa krótko i jest bezbolesny. Polega na wkręceniu wszczepów ortodontycznych w okolicę korzeniową zębów w celu uzyskania silnego zaczepu. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego mini śruby są usuwane, a kość ulega szybkiemu wygojeniu.

Czas na podsumowanie
Terapia wykorzystująca mikroimplanty:
- zapobiega niepożądanym przemieszczeniom zębów i redukuje efekty uboczne,
- zapewnia maksymalny komfort i pozwala na skrócenie czasu leczenia (nawet o 1/3),
- daje wspaniały efekt estetyczny przy stosunkowo niskich kosztach,
- jest mało inwazyjna i nie wymaga dużej współpracy ze strony pacjenta.
Ten ostatni punkt jest o tyle ważny, iż jak wykazały badania, wielu pacjentów stosujących inne typy aparatów, np. headgeary, istotnie zawyża raporty noszenia i zakłada je na czas krótszy, niż wynosiło zalecenie. Dla ortodonty oznacza to brak kontroli nad przebiegiem leczenia, którego wyniki stają się niemiarodajne. Leczenie za pomocą mikroimplantów jest zdecydowanie bardziej przewidywalne niż metody wymagające współpracy pacjenta, co przekłada się na efekty całej terapii. Badania kliniczne dowiodły, że stosowanie systemów implantów ortodontycznych zapewnia sukces w aż 70–90% przypadków.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin