cwiczeniaspójność.doc

(38 KB) Pobierz
1

1. W podanych zdaniach wskaż elementy leksykalne służące spójności zdań.

a.                   Wczoraj wieczorem niespodziewanie odwiedziła mnie Klara. Klara to moja najlepsza koleżanka.

b.                  Dziś przylatuje do Polski Ojciec św. Papież pozostanie w ojczyźnie do 14 czerwca.

c.                   W ogrodzie zakwitły żonkile i tulipany. Kwiaty tworzą barwny kobierzec.

d.                  Chętnie rozmawiam z rodzicami swoich uczniów. Na ogół są oni bardzo zdziwieni, gdy słyszą o moich pomysłach dotyczących programu wychowawczego.

e.                   Nauczanie nie jest dziś zajęciem ani łatwym, ani wdzięcznym. Nauczyciel jest narażony na wiele przykrych doświadczeń.

f.                    Lubię twórczość Lema. Fantastyka naukowa to mój ulubiony gatunek literatury.

g.                   Wieczorem chciał wyjeżdżać. Rano na szczęście zmienił zdanie.

 

2. Podane niżej zdania pojedyncze połącz w zdania złożone za pomocą następujących spójników: i, więc, toteż, bo, zatem.

Kolega potrzebował pomocy. Spodziewał się otrzymać ją ode mnie. Lubię udzielać pomocy kolegom chętnym do nauki. Jackowi pomo­głem natychmiast. Pomoc nadeszła w samą porę. Kolega nie boi się klasówki. Szukał pomocy. Otrzymał ją. Pomoc okazała się skuteczna.

3. Przeredaguj poniższy tekst, zwiększając jego spójność przez dodanie wyrazów spajających, dobranych spośród podanych: poza tym, jednak, natomiast, już, ponadto.

 

Jest w Polsce kilka gatunków tych ptaków [perkozów]. Nie oznacza to ......, że zasięg ich ogranicza się tylko do naszych wód – spotyka się je we wszystkich częściach świata z wyjątkiem podbiegunowej Antarktydy. Największy z nich nazywa się "perkoz dwuczuby", bowiem na niedużej głowie, opatrzonej dość długim, ostrym dziobem, posiada zabawny pióropusz rozdzielający się na dwa jakby szerokie rogi. U samca ...... zwieszają się od policzków wielkie rudawe bokobrody, co nadaje mu wspaniały wygląd. Z resztą opisu ptaka nie będzie ...... żadnych trudności, gdyż tułów i szyję ma typowo gęsie. ...... specjalną uwagę trzeba zwrócić na ustawienie jego nóg, które chociaż płetwowate, jak kończyny kaczek i gęsi, są jednak cofnięte prawie całkowicie ku tyłowi, tak że nurek w pozycji stojącej przypomina rzeczywiście pingwina. Nie korzysta on ...... z możliwości przybierania pionowej pozycji, gdyż w ogóle na ląd wychodzi jedynie w wyjątkowych przypadkach, ...... przebywa wyłącznie na wodzie, odbywając podróż z jednego zbiornika do drugiego drogą powietrzną, gdyż lata nieźle [...].

 

4. Zadbaj o spójność tekstu i uzupełnij go wyrazami: jeszcze, wreszcie, niej, ponadto, ale, i, jego, a, obie, którą

 

Właśnie przeprowadziliśmy się do domu pod numerem siódmym na osiedlu Cromarty. Mamy trzy sypialnie, okna nie wychodzą na ulicę. Dom kosztował sto siedemdziesiąt tysięcy funtów, ................. ................. cena się utrzyma albo najprawdopodobniej pójdzie ................. w górę! Na dachu są słoneczne kolektory, ................. w całym domu energooszczędne centralne ogrzewanie. W mieszkaniu są ................. dwie łazienki, ................. przylegają do sypialni taty. Dla dopełnienia obrazu należy wymienić ogródki, od frontu ................. od tyłu, zharmonizowane z otaczającą dom rustykalną scenerią. Mam ................. własną sypialnię. Jest w ................. tapeta z piłkarzami, ................. osobiście wybierałem.

Fragment książki Franka Cottrella Boyce’a Miliony

5. Przeredaguj poniższy tekst tak, aby tworzył spójną wypowiedź. W tym celu możesz:

a.                   Zmienić, gdzie trzeba szyk wyrazów w sąsiadujących zdaniach tak, aby treść końcowa jednego zdania wiązała się z treścią początku zdania następnego.

b.                  Usunąć powtarzający się podmiot, stworzyć podmiot domyślny.

c.                   Usunąć powtórzenia wyrazowe, stosując zaimek lub elipsę.

d.                  Dodać wyrazy spajające.

Wanda – córka Kraka, która objęła po jego śmierci panowanie nad Krakowem. Była panną wielkiej urody i rozumu. Usłyszał o urodzie książę niemiecki Rydgier i przysłał do Krakowa posłów  z prośbą o rękę, a gdyby odmówiła  -  groził wojną. Niemieckiego księcia nie chciała poślubić Wanda: jej – wolnej pani wolnego królestwa – siłą chciał swą wolę narzucić. Odmówiła swej ręki. Na czele wojsk wkroczył w granice królestwa. Zgromadziła rycerzy i mężnie stawiła czoła najeźdźcy, odnosząc wspaniałe zwycięstwo. Uznała, że po takim zwycięstwie należy się bogom  ofiara dziękczynna i złożyła ją z życia, w nurty Wisły, rzucając się. Ku jej czci poddani usypali wysoki kopiec pod Krakowem. Dziś Nowa Huta rozciąga się dookoła kopca Wandy.

 

6. Proszę uporządkować podane zdania tak, by powstała spójna wypowiedź.

 

Potem wstają i jemy śniadanie.

Jeśli tatuś nie ma dyżuru, rodzice wstają razem, robią sobie kawę i wracają do łóżka, gdzie do dziesiątej czytają zaległe gazety z całego tygodnia.

Nie lubię być wtedy w domu, bo chociaż oni najbardziej lubią robić wszystko we dwoje, oczywiście każą mi też włączyć się do porządków i niebywale się dziwią, że nie pałam entuzjazmem do mycia kibelka lub kwękam, kiedy mam umyć podłogę w przedpokoju.

U mnie w domu typowa sobota.

Jedno myje okna, drugie podłogi, [...] jedno szykuje stare gazety do wyrzucenia, drugie wiesza pranie.

Potem zawsze, w każdą sobotę, robią sprzątanie.

                                                                                                   Fragment książki Ewy Nowak: Yellow Bahama w prążki

 

7. Napisz dalszy ciąg tekstu tak, by powstał kolejny fragment opowiadania. Pamiętaj o logicznym nawiązaniu i konstruowaniu wypowiedzi oraz o zachowaniu wewnętrznej spójności tekstu.

 

Powoli zbliżyliśmy się do nowo wyglądającego domu. Oprócz tego że w kuchni paliło się światło o obecności kogoś z domowników świadczył dym wydzielający się z komina. ..........................

 

8. Proszę uzupełnić tekst według własnego pomysłu. Należy zadbać o jego spójność językową i logiczną.

 

Wiele starych domów wokół pałacu pamięta czasy, kiedy Kingston był ..................................................................................................................................................... Te wielkie i obszerne domy z wykuszami, witrażami w oknach, ogromnymi kominkami i spiczastymi dachami, budzą ..................................................................................................................................................... Dom ten stoi na rynku i teraz jest tam sklep, ale dawniej musiała w nim mieszkać .....................................................................................................................................................

Mój przyjaciel, który mieszka ..................................................................................................................................................... Mój przyjaciel odparł, że owszem, wobec czego .....................................................................................................................................................

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin