00 1 - BŁOGOSŁAWIEŃSTWO DLA PRZYSZŁEJ MAMY.docx

(1332 KB) Pobierz

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO DLA PRZYSZŁEJ MAMY

DLACZEGO UROCZYSTE BŁOGOSŁAWIEŃSTWO ?

Wymiar psychologiczny

Kobieta w stanie błogosławionym potrzebuje szczególnego wsparcia. I nie chodzi tu wyłącznie o okazywanie troski o jej zdrowie czy pomoc w przenoszeniu ciężkich rzeczy. Potrzebne jej jest wsparcie emocjonalne. Kobieta w stanie błogosławionym trochę pod wpływem nowego doświadczenia, a trochę wskutek hormonalnej huśtawki przeżywać może chwile braku wiary w swoje możliwości. Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytania: „Czy ja się nadaję, by być matką? Czy podołam? Czy dam radę?”. Oznacza to, że potrzebuje wiele miłości, troski i zrozumienia.

Stąd właśnie - z troski i miłości wziął się pomysł stworzenia specjalnej rodzinnej uroczystości błogosławieństwa dla przyszłej mamy. Pierwszy raz spotkałam się z tym pomysłem na stronie dla kanadyjskich położnych, potem przeczytałam świadectwa ludzi uczestniczących w uroczystości. Okazuje się, że jest ona wzruszająca i budująca także dla innych uczestników, właśnie dlatego, że jest doskonałą okazją uzewnętrznienia troski i miłości, praktykowania przyjaźni i wzmacniania więzi.

Wymiar duchowy

Źródłem i początkiem każdego błogosławieństwa jest Bóg. Według świadectwa Pisma Świętego wszystko, co Bóg stworzył, głosi Jego błogosławieństwo i powinno prowadzić do Jego uwielbienia. Kościół wzywa ludzi do wielbienia Boga i zaprasza do modlitwy o Jego opiekę. Widzialnymi tego znakami są błogosławieństwa ustanowione przez Kościół. Niektóre z nich, jak np. błogosławieństwo dla przyszłej matki (w Obrzędach błogosławieństw, dostosowanych do zwyczajów diecezji polskich nazywane błogosławieństwem dla kobiety w ciąży), mogą być sprawowane w domu, niekoniecznie przez kapłana, lecz także przez osobę świecką godną zaufania. Sens takiego błogosławieństwa wychodzi poza tę małą grupę uczestniczących w nim wiernych, ponieważ to, czego dokonuje się dla jakiejś grupy, służy dobru całej społeczności. Ważne jest jednak, by nie wprowadzać do czynności świętych niczego, co mogłoby nosić znamię zabobonu czy powierzchowności, a przez to zagrażać czystości wiary.

Kościół nadał błogosławieństwom określoną formę. Ich niezbędnymi elementami są: głoszenie słowa Bożego, uwielbienie Bożej dobroci i modlitwa o pomoc z nieba, a także określone znaki - w przypadku błogosławieństwa przyszłej mamy - znak krzyża.

Organizacja, uroczystości

Zaproszenia

Na spotkanie zaproś przyszłą mamę, jej rodzinę i bliskich przyjaciół oraz zaprzyjaźnionego księdza. Wyjaśnij, że chodzi o małą uroczystość, wspólną modlitwę za mamę i jej dziecko, a także miłe spotkanie towarzyskie. Poproś każdego, by przypomniał sobie jakiś szczególny moment spędzony z przyszłą mamą, gdy oka¬zała mu wsparcie, pomoc, otuchę, pocieszenie, lub po prostu chwilę szczególnie sympatyczną czy zabawnie wspólnie spędzoną. Uświadom wszystkich i szczególnie poproś, aby podczas spotkania nie poruszać przykrych tematów związanych z ciążą lub porodem. Czyli nie mówimy o: dolegliwościach, komplikacjach, rzeczach, których nie należy robić, czego unikać. Nawet jeśli wydaje się, że takie informacje są dla ciężarnej przydatne. Absolutny zakaz rozmowy na ten temat! To bardzo ważne.

Plan przygotowań

Poniżej wypisana została lista rzeczy, które na-leży przygotować samodzielnie lub z pomocą przyjaciół.

              Modlitwa polecająca Bożej opiece nie tylko mamę, jej dziecko i rodzinę, lecz także inne dzieci nienarodzone, osoby zgromadzone na spotkaniu itp. Każda z intencji modlitwy powinna być czytelnie zapisana lub wydrukowana na osobnej kartce. Dzięki temu każdą z intencji będzie mogła odczytać inna osoba.

              Ozdobny koszyk, w którym umieszczone zostaną intencje modlitwy.

              Czytanie z Pisma Świętego dotyczące stanu błogosławionego. Zwróć uwagę, by był to fragment o pozytywnym wydźwięku (pewne propozycje zostały przedstawione w niniejszej broszurze).

              Elegancki pamiętnik i długopis (pióro).

              Lista, na którą będą się mogli wpisywać chętni do pomocy, a konkretnie do przy-noszenia posiłków w pierwszym tygodniu po porodzie, aby ułatwić życie młodej mamie.

              Lista - „łańcuch modlitewny” na czas porodu. Gdy dziecko będzie już wyraźnie sygnalizować chęć narodzin, jego mama lub tata wykona telefon do pierwszej osoby z listy, ona powiadomi następną itd. Dzięki temu w czasie porodu całą rodzinę otoczy modlitwa przyjaciół. Potrzebne też będą kartki dla uczestników „łańcucha” do zapisania numeru telefonu osoby następnej na liście.

              Kwiaty do dekoracji pokoju, w którym odbędzie się uroczystość. Szczególnie stosowne są kwiaty białe, symbol niewinności i czystości - dla uhonorowania dziecka.

              Mały, sympatyczny poczęstunek typu ciasto i kawa (może być składkowy).

 

PRZEBIEG SPOTKANIA

 

Wstęp

Zacznij od przedstawienia uczestników i ich powiązań z ciężarną - o ile się nie znają lub znają powierzchownie.

Zaproś do opowiedzenia osobistych historii związanych z bohaterką dnia — zacznij od siebie, zachęcając w ten sposób pozostałych. Ta część jest ważna z psychologicznego punktu widzenia. Opowieści o dobrych uczynkach i radosnych zdarzeniach związanych z przyszłą mamą bardzo podniosą ją na duchu i przypomną, że jest osobą wartościową, podbudują jej pewność siebie. A wiele kobiet w czasie ciąży przeżywa liczne wątpliwości, czy będą dobrymi matkami, czy sobie poradzą. Jest to zatem bardzo ważne i warto z każdym z uczestników spotkania wcześniej o tym porozmawiać, tak by opowieści - choć krótkie - były naprawdę miłe i konkretne.

 

Błogosławieństwo

Zaproś wszystkich do części modlitewnej, na którą złożą się:

              czytanie z Pisma Świętego,

              modlitwa próśb - każdy po kolei losuje intencję z koszyczka i głośno ją odczytuje,

              wspólna modlitwa „Pod Twoją obronę”,

              błogosławieństwo kapłana.

Część towarzysko-praktyczna

Zakończywszy modlitwę, objaśnij intencje listy posiłków i „łańcucha modlitwy” - rozdaj je, podczas gdy zgromadzeni będą delektować się kawą i ciastem. W tym czasie puść w obieg także pamiętnik poproś obecnych, by każdy wpisał tam coś dodającego otuchy przyszłej mamie. Nie musi być to nic wyszukanego, jak np. wiersz, mądry cytat czy anegdota. Ważne, by były to słowa szczere, od serca, podnoszące na duchu. Niech będzie to zapis autentycznej troski. Czasami wystarczy zwykłe „kocham Cię”, lub „modlę się za Ciebie”.

 

PROPOZYCJE ORGANIZACYJNE

Zaproszenie na uroczystość

tekst na kopertę

A kiedy usiadł, zawołał Dwunastu i mówi im:

-              Kto chce być pierwszy, niech będzie ostatnim z wszystkich i sługą wszystkich.

I postawił dziecko na środku, przytulił do siebie i powiedział im:

-              Kto przyjmie jedno z tych dzieci w imię moje, ten Mnie przyjmie; a kto Mnie przyjmie, nie Mnie przyjmuje, ale Tego, który Mnie posłał.

                                                                                        Mk 9,35-37

 

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na „Błogosławieństwo dla przyszłej mamy”

Będzie to spotkanie w gronie bliskich osób, a chcielibyśmy z niego uczynić dar dla naszej ………………………………………              i jej dziecka.

Planujemy wspólnie się pomodlić, a później miło porozmawiać przy kawie i ciastkach.

Jedną z niespodzianek, jakie przewidujemy dla przyszłej mamy, jest krótki przegląd miłych wspomnień.

Dlatego bardzo serdecznie prosimy:

Przypomnij sobie jakiś szczególny moment

Spędzony z…………………………………………………………………………………………………

w którym okazała Ci wsparcie, pomoc, lub po prostu chwilę szczególnie sympatyczną, zabawnie wspólnie spędzoną. Na początku spotkania wymienimy się tymi opowieściami.

Chodzi o krótkie, konkretne, miłe wspomnienie.

PS Podczas spotkania prosimy nie opowiadać żadnych przykrych rzeczy na temat ciąży lub porodu!

 

Wzór listy posiłków

Młoda mama potrzebuje naszej pomocy, mamy okazję otoczyć ją opieką w pierwszych dniach po porodzie, przynosząc jej zdrowy, z dobroci serca przygotowany obiadek. Wpisujmy się!

Dzień                 Imię, nazwisko, telefon                                Zarys menu

I                           

2                           

3                           

4                           

5                           

6                           

7                           

8                           

9                           

I0                           

Wzór „łańcuszka modlitewnego”

Możemy wesprzeć naszą kochaną…………………………….              w czasie porodu serdeczną modlitwą. Wystarczy, że zadzwoni do pierwszej osoby z listy, a ona do kolejnej. Zmówmy wtedy różaniec, a przynajmniej krótką modlitwę, powierzając i jej dziecko opiece Matki Boskiej.

Przepisz sobie na kartkę imię i telefon osoby, do której masz zadzwonić.

PROPOZYCJE MODLITEWNE

 

Propozycje czytań:

W tym czasie Maryja poszła spiesznie w góry, do miasta Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Skoro tylko Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dziecko w jej łonie. Elżbieta została napełniona Duchem Świętym i zawołała głośno:

-              Błogosławionaś ty między niewiastami

i błogosławiony owoc twojego łona! Czym zasłużyłam sobie, że przychodzi do mnie matka mojego Pana? Bo skoro tylko usłyszałam twoje pozdrowienie, dziecko poruszyło się z radości w moim łonie. O szczęśliwa, która uwierzyła, że spełni się to, co jej Pan powiedział.

Maryja rzekła:

-              Uwielbia dusza moja Pana.

I rozradował się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim.

Bo spojrzał na swoją pokorną służebnicę.

I odtąd nazywać mnie będą szczęśliwą wszystkie narody.

Bo wielkie rzeczy uczynił dla mnie Wszech-mocny.

Święte jest Jego Imię.

A Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie dla żyjących w bojażni Bożej.

Okazał moc swojego ramienia. Udaremnił zamysły pysznych.

Możnych usunął z tronu, a wywyższył pokornych.

Potrzebujących obsypał dobrami, a bogaczy odesłał z niczym.

Wziął w opiekę swego sługę Izraela, pamiętając o miłosierdziu,

które obiecał naszym praojcom:

Abrahamowi i jego potomstwu na wieki.

Maryja zatrzymała się u niej około trzech miesięcy, a potem wróciła do swego domu.

                                                                                      Łk 1,39-56

Szczęście człowieka pobożnego Pieśń wstępowań.

Szczęśliwy każdy, kto boi się Jahwe, kto postępuje Jego drogami.

Z pracy rąk swoich będziesz korzystał, szczęśliwy będziesz i znajdziesz dobrobyt. Żona twoja jak owocujący szczep winny we wnętrzu twojego domu, synowie twoi jak młode gałązki oliwki wokół twojego stołu.

Oto jak będzie błogosławiony człowiek, który boi się Jahwe.

Niech błogosławi ci Jahwe z Syjonu!

Obyś mógł oglądać dzieci twoich synów. Pokój nad Izraelem!

                                                                                      Psalm 128

Propozycje modlitwy próśb

Zestaw podstawowy:

Módlmy się w intencji………………………………..               , o Bożą opiekę i szczęśliwe rozwiązanie.

Ciebie prosimy...

Módlmy się za dziecko tu wśród nas obecne, choć ukryte przed wzrokiem. Boże, racz obdarzyć je najpiękniejszymi darami natury i łaski, aby tu na ziemi przyczyniło się do Twojej chwały, a dla rodziców było źródłem pociechy.

Ciebie prosimy...

Módlmy się za ojca dziecka, o łaskę cierpliwości i miłości, by potrafił swą powiększoną rodzinę otoczyć wsparciem i opieką.

Ciebie prosimy...

Módlmy się za nasze matki, dziękując za ich miłość i opiekę, Boże błogosław im i pomóż nam w pełni wyrazić wdzięczność za dar życia.

Ciebie prosimy...

Módlmy się za wszystkich tu obecnych, zgromadzonych dzięki więziom przyjaźni, miłości i troski. Spraw, byśmy zawsze potrafili nieść miłość tym, którzy jej potrzebują.

Ciebie prosimy...

Dodatkowo: jeśli wszyscy obecni chcą osobiście odczytać intencję:

Módlmy się za wszystkie kobiety w stanie błogosławionym, aby cieszyły się miłością i opieką bliskich.

Ciebie prosimy...

Módlmy się za wszystkie dzieci w łonach matek, by w spokoju i zdrowiu doczekały przyjścia na świat, a otoczone miłością wzrastały, ku pociesze rodziców i chwale Boga.

Ciebie prosimy...

Módlmy się za małżeństwa pragnące wydać na świat dzieci, by dobry Bóg pobłogosławił ich pragnieniu.

Ciebie prosimy...

Módlmy się za wszystkie dzieci narodzone, by każde z nich było otoczone miłością. Chroń je od przemocy, choroby i głodu.

Ciebie prosimy...

Dobry Boże, naucz nas szanować życie od poczęcia do naturalnej śmierci, daj nam siłę, by ochraniać bezbronnych.

Ciebie prosimy...

Chryste, który sam zaznałeś słodyczy macierzyńskiej miłości błogosław              i jej dziecku. Ty, który prosiłeś, by pozwolono dzieciom przyjść do Ciebie, przygarnij je i obdarz łaskami.

Matko Boska, Tobie powierzamy swe życie. Jako wzór matczynej miłości rozumiesz naszą troskę o dzieci. Spraw, Matko, byśmy zawsze potrafili otaczać je pełną cierpliwości miłością i prowadzić do Boga. Pomóż nam być dla nich wzorem prawego postępowania, tak by nie wpadły w pułapki moralnego relatywizmu.

Matko pięknej miłości, módl się za nami.

Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj.

Modlitwa błogosławieństwa

Część modlitewną kończy formuła błogosławieństwa dla kobiety w ciąży (patrz s. 13).

Na koniec można wspólnie odśpiewać pieśń ku chwale Matki Bożej, np. pieśń „O Matko Miłościwa”.

O Matko miłościwa!

Muzyka XVI w., słowa XVII w.

Tyś świata podziwienie grzesznych wybawienie smutnych pocieszenie.

Nie masz po Bogu w niebie pewniejszej krom Ciebie nadziei w potrzebie Maryja! Módl się za nami!

Przybądź nam, gdy pomrzemy i na sąd staniemy łaski Twej pragniemy Maryja! Módl się za nami!

Zjednaj nam zlitowanie z Tobą królowanie dajże nam to Panie Maryja! Mód! się za nami!

Błogosławieństwo dla kobiet w ciąży

215. Błogosławieństwo kobiety przed urodzeniem dziecka może być sprawowane (...)

218.              (...) przez kapłana, diakona albo osobę świecką. Zachowując podstawowe elementy i strukturę obrzędu, dostosują oni celebrację do sytuacji kobiet i miejscowych okoliczności.

Obrzędy wstępne

219.              Po zgromadzeniu się rodziny lub wspólnoty szafarz mówi:

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Wszyscy żegnają się i odpowiadają:

                                                  Amen.

220.              Jeśli szafarzem jest kapłan lub diakon, pozdrawia kobietę i zgromadzonych, mówiąc: Chrystus, Syn Boży, który stał się człowiekiem w łonie Maryi Dziewicy, niech będzie z wami wszystkimi.

Albo wypowiada inne słowa, zwłaszcza wzięte z Pisma Świętego.

Wszyscy odpowiadają:

Amen.

221....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin