Wąkrotka azjatycka i pospolita.odt

(482 KB) Pobierz

 

 

Wąkrotka azjatycka i wąkrotka pospolita.

   Gotu cola - Centella asiatica (L.) Urban - wąkrotka azjatycka i Hydrocotyle vulgaris L. - wąkrotka pospolita



                                                                                            Centella asiatica - wąkrotka azjatycka

 

Gotu cola - Centella asiatica (L.) Urban - wąkrotka azjatycka (synonimy: Hydrocotyle asiatica L., Hydrocotyle repanda Pers., Gotu kola) to roślina z rodziny baldaszkowatych Umbelliferae. Zawiera saponiny trójterpenowe, związki kumarynowe, glikozydy fenolowe, asjatykozydy, kwas asjatowy (asiatic acid), kwas madekassiowy, kwasy fenolowe, fitosterole, witaminy, poliiny, alkaloidy (hydrokotylina), gorycz walarynę (welarynę), kwas glutaminowy, serynę, alaninę.

Wyciągi z rośliny zastosowane zewnętrznie działają silnie antyseptycznie, przeciwzapalnie i pojędrniająco, dlatego znalazły zastosowanie w kosmetologii. Stymulują fibroblasty (komórki tkanki łącznej wytwarzające włókienka białkowe budujące tkankę, np. w skórze) do syntezy kolagenu i elastyny. Wzmagają syntezę kwasu hialuronowego. Roślina ma zdolność modyfikowania struktury skóry i warstwy podskórnej. Przyśpiesza gojenie ran, zmienia strukturę blizn, dzięki czemu można je wygładzić i zmniejszyć ich przebarwienie. Wąkrotka (Centella) zapobiega cellulitis i hamuje powstawanie zmarszczek. Hamuje również rozwój cellulitis. Wąkrotka wygładza skórę i poprawia jej nawodnienie. Centella jest wykorzystywana do leczenia wyprysków, bliznowców, blizn, trądziku, cellulitis, ran, odleżyn i oparzeń. W Szwajcarii są produkowane różne kosmetyki i preparaty doustne zawierające wyciągi z wąkrotki. W Polsce występuje wąkrotka pospolita Hydrocotyle vulgaris L., która posiada podobny skład chemiczny i właściwości lecznicze oraz toksyczne. Rośnie na terenach wilgotnych i podmokłych. Przedawkowana wąkrotka wywołuje podrażnienie nabłonków, zaburzenia nerwowe i ruchowe, krwawienia i stan zapalny błon śluzowych.

 

Preparaty wąkrotki podane doustnie działają psychotonicznie, pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, usuwa objawy znużenia i zmęczenia psychicznego. Poprawia pamięć i kojarzenie. Doustnie podawana jest przy braku chęci do nauki, zaburzeniach pamięci, przy depresji, nadciśnieniu, zaburzeniach krążenia obwodowego, bólach mięśni i kontuzjach sportowych.

 

Wąkrotki nie należy podawać kobietom ciężarnym i karmiącym. Ostatnia dawka w ciągu dnia powinna przypaść na popołudnie. Podana później może wywołać bezsenność.

 

Wąkrotkę krajową i azjatycką zalecam w dawce 2 g rano i w południe (jako sproszkowane ziele Herba Hydrocotylae), 5-10 ml nalewki wąkrotkowej Tinctura Hydrocotylae 1:5 rano i w południe. Napary 2-3% wypić od rana do popołudnia. Zalecane niekiedy napary z połowy łyżeczki na szklankę wrzątku, czy dawki ekstraktu rzędu 100 mg dziennie nie są skuteczne i mogą być potraktowane raczej jako placebo. Można stosować równocześnie z kofeiną, lecytyną, cynaryzyną, teobrominą, hiperycyną, karnityną, kamforą, tauryną i witaminami oraz aminokwasami. Nie łączyć z hordeiną, strychniną, kulczybą, aminkiem egipskim, lobeliną i winkaminą.

 



                                            Wąkrotka pospolita - Centella vulgaris (Hydrocotyle vulgaris), rosnąca m.in. w Polsce

 

Roślina zaliczana do bylin, płożąca. Liście wyrastają z podłużnych pędów, są okrągławe o karbowanym brzegu. Kwaitostan jest baldachokształtny, kwaity drobne, siedzące, koloru białego, purpurowego lub różowego. Owoce są drobne, owalne lub okrągłe.

 

Składniki aktywne: kwasy triterpenowe i ich estry ( azjatykozyd, azjatykozyd A) , azjatykozyd B, związki flawonoidowe pochodne kamferolu i kwercetyny, olejki eteryczne, żywice, witaminy A,C,K,E a także Mg.

 

Działanie: wąkrotka azjatycka stosowana do wewnątrz posiada działanie relaksujące i odprężające. Stymuluje funkcje umysłowe, działa tonizująco, łagodnie uspokajająco. Obwodowo działa również moczopędnie, łagodnie rozszerza naczynia krwionośne jednoczesnie działając na nie wzmacniająco.Stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny. 

Stosowana na zewnątrz działa zabliźniająco, łagodząco, antybakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo.

 

Zastosowanie: Jako środek polepszający pamięć, koncentrację, zwiększający procesy kojarzenia. Zewnętrznie do lecznia blizn, oparzeń, owrzodzeń skóry, egzem. Jako środek poprawiający elastyczność skóry, działający przeciwzmarszczkowo, w problemach naczyniowych. Pomocny w leczeniu cellulitu, obrzęków skóry, na tle zaburzenia krążenia obwodowego ( żylaki).

 

Preparaty Aboca: W produktach Aboca Wąkrotka azjatycka jest składnikiem preparatu Ruscoven.

 

"Natomiast polecam preparat w formie nalewki Hydrocotyle asiatica soluzione idroalcolica, efektywny w dawce 5 ml 2 razy dziennie. Ponadto nalewka wąkrotkowa może być użyta do pędzlowania skóry w celach pielęgnacyjnych i leczniczych. Udowodniono bowiem, że trójterpeny wąkrotki wzmagają produkcję kolagenu i pobudzają gojenie ran. Ponadto przyśpieszają ustępowanie krwiaków i wysięków zapalnych. Dlatego korzystne jest stosowanie nalewki wąkrotkowej do nacierania okolic stawów, przemywania wyprysków, ropni, trudno gojących się ran. Ponadto do wyrobu delikatnych żeli i maści stosowanych w okolice oczu, aby opóźnić choć trochę procesy starzenia skóry i zaktywować odnowę włokien kolagenowych w okolicach oczu, szyi i ust. Oczywiście możliwe jest równieć domowe sporządzenie toników zawierających 10-15% wyciągu alkoholowego z wąkrotki. Równoczesne zażywanie preparatu wspomoże cały proces od wewnątrz.

 

Wąkrotka zażywana doustnie działa adaptogennie. Poprawia samopoczucie, zmniejsza objawy stresu i obniża wrażliwość na stres. Dobre preparaty z wąkrotki mogą wspomagać procesy uczenia się i kojarzenia. Ułatwiają koncentrację, przystosowanie do nowych warunków otoczenia. Aktywatory syntezy kolagenu są polecane również dla sportowców, bowiem zarówno kości, stawy jak i mięśnie wymagają ciągłej regeneracji w przypadku dużego obciążenia fizycznego i intensywnej eksploatacji. Ponadto wszelkiego rodzaju wysięki okołostawowe, kontuzje sportowe szybciej ustępują w trakcie zażywania preparatów wąkrotki".(Różański).

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin