ORGANY EGZEKUCYJ NE.docx

(30 KB) Pobierz

ORGANY EGZEKUCYJ NE
ZAKRES PODMIOTOWY POSTĘPOWANIA EGZEKUCYJNEGO W ADMINISTRACJI:
a) podmioty czynne: organ egzekucyjny, pracownik organu egzekucyjnego wyznaczony do wykonywania czynności egzekucyjnych, dłużnik zajętej wierzytelności, organy asystujące, organy stosujące przymus bezpośredni, organy udzielające pomocy wierzyciel. b) podmioty bierne- zobowiązany
Podmioty czynne to te, które uprawnione są do podejmowania działań zmierzających do zastosowania i zrealizowania środków egzekucyjnych (T. Jędrzejewski et al. [2009] , s. 31).

Pracownicy organu egzekucyjnego wyznaczeni do bezpośredniego wykonywania czynności egzekucyjnych to:
a) egzekutor - obowiązki niepieniężne b)poborca skarbowy - obowiązki pieniężne

Organy egzekucyjne właściwe w sprawie egzekucji
a) należności pieniężnych b) obowiązków o charakterze niepieniężnym c) pozostałe
uprawnione do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych – to -naczelnik urzędu skarbowego

Pozostałe organy egzekucyjne właściwe w sprawie egzekucji należności pieniężnych:
- organy gminy o statusie miasta, - przewodniczący organów orzekający W pierwszej instancji w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, - dyrektorzy oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, - dyrektorzy izb celnych, - dyrektorzy regionalnych oddziałów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej - inne.

Organy egzekucyjne właściwe w sprawie egzekucji
a) obowiązków o charakterze niepieniężnym: - wojewoda, - właściwy organ jednostki sam. terytorialnego, - kierownik wojewódzkiej, powiatowej inspekcji lub straży. b)należności pieniężnych

Z zastrzeżeniem § 2-8, naczelnik urzędu skarbowego jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, do zabezpieczania takich należności w trybie i na zasadach określonych w dziale IV u.p.e.a., a także do realizacji wniosków obcych państw o udzielenie pomocy w zakresie, o którym mowa w art. 66d § 1. Art. 19 § 1 u.p.e.a.

Właściwy organ gminy o statusie miasta, wymienionej W odrębnych przepisach oraz gminy wchodzącej W skład powiatu warszawskiego jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości, w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, dla których ustalania lub określania i pobierania jest właściwy ten organ. §19 ust. 2 u.p.e.a.

Przewodniczący organu orzekającego W sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych w pierwszej instancji jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania egzekucji z wynagrodzenia za pracę ukaranego, w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych z tytułu kar pieniężnych i kosztów postępowania orzeczonych w tych sprawach. § 19 ust. 3 u.p.e.a.

Dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania egzekucji z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z renty socjalnej, z wierzytelności pieniężnych oraz z rachunków bankowych, w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i należności pochodnych od składek oraz nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego lub innych świadczeń wypłacanych przez ten oddział, które nie mogą być potrącane z bieżących świadczeń. §19ust.4u.p.e.a.

Dyrektor izby celnej jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości, W egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, do których poboru zobowiązane są organy celne na podstawie odrębnych przepisów. § 19 ust. 5 u.p.e.a.

Dyrektor oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania egzekucji z wynagrodzenia za pracę albo ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych z tytułu opłat za używanie lokalu i opłat pośrednich związanych z zajmowaniem przez żołnierzy lokali mieszkalnych będących w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. §19ust.7u.p.e.a.

Organem egzekucyjnym W egzekucji administracyjnej należności pieniężnych może być ponadto inny organ W zakresie określonym odrębnymi ustawami. §19ust.8u.p.e.a.
Z orzecznictwa:
Postępowanie egzekucyjne ma na celu przymuszenie zobowiązanego do wykonania ciążących na nich obowiązków zatem postępowanie to prowadzi się wobec zobowiązanego na rzecz wierzyciela uprawnionego do żądania wykonania obowiązku. W tym postępowaniu podmiotem jest „zobowiązany” i ,,wierzyciel". Dlatego też w opinii Sądu ta odrębna właściwość terytorialna naczelników urzędów skarbowych, obejmująca podmioty wymienione w art. 5 ust. 9b ustawy o urzędach i izbach skarbowych, dotyczy kompetencji do prowadzenia spraw podatkowych jak również egzekucji, ale wyłącznie w zakresie należności, co do których poboru te urzędy są właściwe. W takim przypadku właściwy Naczelnik Urzędu Skarbowego jest zarówno organem egzekucyjnym jak i organem podatkowym (wierzycielem) wobec zobowiązanego. I SA/Po 1550/2007 Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu Lex Polonica nr 2151913

Organem uprawnionym do stosowania egzekucji należności pieniężnych jest W egzekucji administracyjnej należności pieniężnych z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne jest Dyrektor oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I SA/Po 962/2007 Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu Le× Polonica nr 2151579

Zapis art. 49 ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie ustanawia W osobie Prezesa Zarządu PFRON organu egzekucyjnego analogicznego do urzędu skarbowego (art. 19 ustawy egzekucyjnej), a jedynie upoważnia go do podejmowania wszelkich czynności zmierzających do wszczęcia egzekucji administracyjnej należności na rzecz PFRON, zaś organem przeprowadzającym egzekucję jest organ określony w art. 19 ustawy egzekucyjnej, tj. właściwy urząd skarbowy. SA/Sz 1713/98 SA/Sz 1714/98 SA/Sz 1715/98 Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego – Ośrodek Zamiejscowy w Szczecinie Le× Polonica nr 344936

Organem egzekucyjnym W zakresie egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym jest:
1) wojewoda;
2) właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego W zakresie zadań własnych, zadań zleconych i zadań z zakresu administracji rządowej oraz obowiązków wynikających z decyzji i postanowień z zakresu administracji publicznej wydawanych przez samorządowe jednostki organizacyjne;
3) kierownik wojewódzkiej służby, inspekcji lub straży w odniesieniu do obowiązków wynikających z wydawanych w imieniu własnym lub wojewody decyzji i postanowień;
4) kierownik powiatowej służby, inspekcji lub straży w odniesieniu do obowiązków wynikających z wydawanych w zakresie swojej właściwości decyzji i postanowień. Art. 2o§1u.p.e.a.

Ponadto W przypadkach określonych szczególnymi przepisami jako organ egzekucyjny W zakresie egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym działa każdy organ Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu lub Straży Granicznej, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, organ Państwowej Inspekcji Pracy wydający decyzję w pierwszej instancji, organ straży pożarnej kierujący akcją ratowniczą, a także inne organy powołane do ochrony spokoju, bezpieczeństwa, porządku, zdrowia publicznego lub mienia społecznego. Art. 20 § 2 u.p.e.a.

Organem egzekucyjnym W zakresie egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym, wynikających z decyzji z zakresu administracji rządowej wydanych przez przedsiębiorstwa państwowe i inne państwowe jednostki organizacyjne, spółdzielnie, a także przez stowarzyszenia, organizacje zawodowe i samorządowe oraz inne organizacje społeczne jest wojewoda. Art. 20 § 3 u.p.e.a.

,,inne organy powołane do ochrony spokoju, bezpieczeństwa, porządku, zdrowia publicznego lub mienia społecznego": mają status organów, powołane są do ochrony spokoju, bezpieczeństwa, porządku, zdrowia publicznego lub mienia społecznego. Przykłady: Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Biuro Ochrony Rządu.

Osoby fizyczne, mogą : zastosować obronę konieczną celem odparcia samowolnego naruszenia posiadania, ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub W pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Powyższe działania nie mają jednak charakteru działań administracyjnoprawnych.

Właściwość miejscową organu egzekucyjnego W egzekucji należności pieniężnych z nieruchomości ustala się według miejsca jej położenia. Jeżeli jednak nieruchomość położona jest na obszarze właściwości dwóch lub większej liczby organów - egzekucję prowadzi organ, na którego obszarze znajduje się większa część nieruchomości, a jeżeli nie można w powyższy sposób ustalić właściwości, egzekucję z nieruchomości prowadzi organ wyznaczony przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Art. 22 § 1 u.p.e.a.

Właściwość miejscową organu egzekucyjnego W egzekucji należności pieniężnych z praw majątkowych lub ruchomości ustala się według miejsca zamieszkania lub siedziby zobowiązanego, z zastrzeżeniem §3. Art. 22 § 2 u.p.e.a.

Jeżeli znany przed Wszczęciem egzekucji majątek zobowiązanego lub większa jego część nie znajduje się na terenie działania organu egzekucyjnego ustalonego zgodnie z § 2, Właściwość miejscową ustala się Według miejsca położenia składników tego majątku. Art. 22 § 3 u.p.e.a.

Właściwość miejscową organu egzekucyjnego W egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym ustala się według miejsca zamieszkania lub siedziby zobowiązanego, a w braku zamieszkania lub siedziby w kraju - według miejsca jego pobytu, z zastrzeżeniem § 5. Art. 22 § 4 u.p.e.a.

Właściwość miejscową organu egzekucyjnego W egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym ustala się:
1) w sprawach o odebranie rzeczy lub opróżnienie budynków i pomieszczeń - według miejsca wykonania obowiązku;
2) w sprawach dotyczących nieruchomości oraz obiektów budowlanych - według miejsca położenia tej nieruchomości lub obiektu budowlanego, z tym że jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany są położone na obszarze właściwości dwóch lub większej liczby organów – egzekucję prowadzi organ, na którego obsz...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin